Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Desková hra Harry Potter a lektvary pro pokročilé

Ve čtvrtek 18. listopadu 2010, tedy již za několik dní, dorazí do světových i českých kin první část sedmého dílu zabývajícího se kouzelníkem Harrym Potterem a jeho soubojem s nesmiřitelným lordem Voldemortem.

A právě to je vhodná příležitost, abychom se podívali pod pokličku jedné hodiny lektvarů pro pokročilé. Předmět Harry studoval ve svém posledním roce ve škole v Bradavicích pod vedením profesora Snapea ještě, než se rozhodl, že vezme boj proti „Tomu, jehož jméno se nesmí vyslovit“ do vlastních rukou.

Právě kolem knihy o vaření lektvarů od Prince dvojí krve, kterou nalezne díky svému pozdnímu příchodu na úvodní hodinu, se celý šestý díl heptalogie (série o sedmi dílech) točí. Díky firmě Betexa si i vy můžete vyzkoušet, jaké to je vařit správně lektvary, míchat roztodivné přísady a pamatovat si jejich správné pořadí.

Brněnská firma Betexa si zakládá především na pexesovém principu, jak dokazuje jejich povedené Pexetrio. V podstatě i Harry Potter a lektvary pro pokročilé jsou založeny na paměti a hledání potřebných kartiček. Tentokrát však stačí pouze jedna a nemusíte hledat žádné dvojice či trojice, ale k tomu se dostaneme později. Hra navazuje principem na dřívější hru Betexy s názvem Brumbálova armáda.

Pokud si hru objednáte, dostane se vám do ruky masivní krabice (má opravdu silné stěny) s designem horního víka, který využívá z větší části grafiky přímo ze hry. Zpracování je vydařené a to nejen provedení samotných kartiček, které nemusíte vymakávat, jak tomu bývá zvykem.

Při bližším pohledu zaujme interiér krabice, který je uzpůsoben pro pohodlné uložení jednotlivých komponent, takže se nemusíte bát, že by se vám kartičky smíchaly nebo rozutekly po krabici.

I kdybyste je hledali, své oblíbené hrdiny bohužel v krabici schované nenajdete – Ron s Harrym a Hermionou s vámi na této hodině lektvarů nebudou, najdete zde jen pomůcky nutné pro výrobu kouzelnických nápojů.

Pravidla jsou popsána textově a možná trochu na přeskáčku, ale za pomoci jednoho názorného obrázku vysvětlí začátečníkům vše dostatečně rychle. Text tvoří jen dva sloupečky, které svojí plochou odpovídají zhruba jedné A4. Druhou polovinu skládacího návodu pak tvoří velký očíslovaný obrázek. Na druhé straně naleznete pravidla ve slovenštině.

Před začátkem partie nemusíte složitě třídit kartičky, stačí je rozdělit podle velikosti. Nesmíte ale zapomenout je pečlivě zamíchat, tedy konkrétně kartičky tekutých (čtvercových) a pevných (obdélníkových) přísad. Největší karty s obrázky kotlíků zatím odložíte stranou, jejich pořadí není důležité.

Po pečlivém promíchání obou druhů musíte každý z nich rozdělit do šesti hromádek. Hromádky tekutých přísad rozmístíte obrázkem suroviny dolů do řady na jednu stranu stolu, zatímco šestici kupek s pevnými ingrediencemi rozložíte stejným způsobem na protější stranu stolu. Tyto řady budou ohraničovat herní prostor, mezi ně budete odkládat nevyužité kartičky.

Cílem celého soupeření není zisk Felix Felicis (Tekuté štěstí) od profesora Křiklana jako v přeloze, ale jednoduchá snaha nasbírat co nejvíce správně namíchaných lektvarů. Věřte nám ale, že jejich míchání nebude tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Všichni hráči se střídají v otáčení kartiček. Zpočátku si mohou si vybrat k otočení libovolnou hromádku z dvanácti krajních (z obou řad), později k tomu přibude ještě volba jakékoliv odložené kartičky. Hráč se podívá, jaký obrázek si vylosoval a musí určit, jestli jej potřebuje. Na začátku budou všichni hledat obdélníkové kartičky s kotlíkem, takzvané „poukázky na recept“, které značí recept pro přípravu lektvaru.

Pokud se vytažená karta hráči nehodí, odloží ji obrázkem nahoru pod řadu, ze které ji získal, a začne tak z kartiček vytvářet postupně další řady. Ve chvíli, kdy některý z dalších hráčů odmítne jinou surovinu, naváže na započatou řadu a otočí předchozí obrázkem dolů. Tak je z pevných i tekutých přísad otočena vždy pouze jedna kartička. Všichni hráči tedy mají tuto dobu na to, aby si zapamatovali, jaká ingredience na tom místě leží.

Jakmile hráči najdou recept na lektvar, získají podle jeho čísla velkou čtvercovou kartu, na níž je nakreslena čtveřice surovin, které potřebujete k dokončení magického nápoje. Sbírat jej musíte za pomoci paměti nebo štěstí v přesném pořadí tak, jak je nakreslen na postupu.

Pro snadnou orientaci jsou všechny suroviny popsány jedinečnými písmeny, takže si nemusíte pamatovat pouze jejich vzhled, jak tomu bývá u pexesa. V jednu chvíli můžete mít rozpracovaný vždy pouze jeden lektvar, takže veškeré další „poukázky na recepty“ odkládáte na hrací plochu, kde je mohou získat soupeři nebo vy až dokončíte aktuální recept.

Vaše snažení mohou narušit zkažené přísady, které znehodnotí celý recept dřív, než zjistíte, že nejsou zcela v pořádku. Některé kartičky vám pro změnu pomohou a umožní naházet do kotlíku přísady bez dodržení pořadí.

Na hru má velký vliv, jak kvalitně zamícháte kartičky přísad, protože na tom záleží nejen snadnost jejich zapamatování, ale také obtížnost hledání dalších lektvarů a surovin k dalšímu kuchtění.

Ačkoliv se podle počátečního rozložení zdá, že hra bude mít poměrně velké nároky na prostor, z našich zkušeností můžeme říct, že partie se dá hrát se i na menším stole. Jediný, kdo se bude muset uskromnit, jsou hráči se svými míchanými lektvary. Jednotlivé přísady se pak dají rovnat do delších řad než je doporučovaných šest, ale musíte počítat, že zapamatování jejich pozice bude tím obtížnější, čím budou jednotlivé řady delší.

Největší zábava spočívá v nutnosti pamatovat si rozložení odložených nepotřebných kartiček, které se vám obvykle hodí někdy později. Navíc mezi nimi často budou uschovány také „poukázky na recepty“, takže s postupující partií má vliv paměti stále větší a větší převahu. Není ovšem reálné si zapamatovat všechny kartičky, zároveň sledovat hru a ještě přemýšlet nad svým lektvarem, takže vám prostě občas nějaká surovina uteče. To všechno přispívá k napínavé a zábavné hře.

Samozřejmě především na začátku soupeření má na průběh velký vliv náhoda, která určí, jak rychle se vám podaří nalézt svůj první recept. Do té doby musíte všechny ostatní kartičky odkládat, čímž můžete na začátku partie nabrat ztrátu.

Zkušeným čarodějům doporučujeme pro vyšší obtížnost otáčet kartičky receptem dolů, takže si ingredience a jejich pořadí musíte zapamatovat, když návod na přípravu obdržíte. Můžete je otočit pouze ve chvíli, kdy si myslíte, že jste recept namíchali správně. Varianta přidává do hry ještě větší náboj a především mnohem větší vliv samotného kouzelníka na výsledný produkt.

Další variabilitu můžete získat přidáním kostek nebo například losování číslic od jedné do tří. Čísla by určily poměry, kterými musíte jednotlivé suroviny namíchat, tedy kolik kusů od jednotlivých ingrediencí je třeba nalézt. Samozřejmě u této varianty hry dojde k drobnému prodloužení hry a hrozí také situace, že partie skončí s nedostatkem kartiček surovin.

Hra se v základě chlubí silným tématem založeným na populární filmové a knižní sérii, ale ve finále selhává v navození atmosféry. Grafika je zvolená dobře, zadní strany kartiček jsou dostatečně odstrašující, ale všemu tomu chybí osobnost.

Přitom by stačilo přidat pojmenování jednotlivých lektvarů a surovin, protože je lepší snažit se namíchat Mnoholičný lektvar, Odvar živoucí smrti nebo třeba Kostirost, než nějaký bezejmenný lektvar číslo 15. Navíc námětů naleznete v knihách i v dalších produktech podle série nespočet, stačilo jen zalistovat.

S postupem partií začne trochu nastupovat stereotyp, který je však daný samotným principem pexesa. Naštěstí mají lektvary nad pexesem výhodu náhodné volby receptů a mnohem variabilnějšího hracího plánu, a tak není jejich ohrání tak snadné.

Harry Potter a lektvary pro pokročilé jsou zajímavým počinem, u kterého se pobaví mladší čarodějové, ale výzvou bude i pro jejich starší kamarády. Jedná se o jednoduchou hru vystavěnou na vylepšeném principu pexesa, který je pěkně řešený a má vysoké požadavky na paměť. Pokud hledáte jednoduchou zábavu pro celou rodinu a máte rádi paměťové hry, pak Lektvary pro pokročilé mohou být pro vás.

Recenze: Desková hra Harry Potter a lektvary pro pokročilé
Klady:

+ výsledek hodně záleží na paměti
+ originální variace na pexeso
+ kvalitní krabice
+ jednoduchá pravidla
+ tvrdé kartičky
Zápory:

- nedotažené téma hry
- časem se začne opakovat
- na začátku velký vliv náhody
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Vzhůru zpátky do podzemí