Jsou to mocné artefakty. Už jen když si je položím do dlaně, cítím jejich touhu tvořit a ničit. A jejich sílu mám ve své ruce právě já. Jednoho dne prostě ležely na prahu mého domu a od té chvíle už není nikdy nic stejné. Nepřestávají mne překvapovat svojí mocí, ale nemohu si pořád pomoci a přemýšlím, kde takové strašlivé nástroje mohly vzniknout. Vytvořili je bohové nebo existuje nějaká továrna na artefakty?
Odpověď je tak na půl cesty mezi oběma možnostmi. Bohové kostky opravdu stvořili v příběhu této hry, ale ve skutečnosti je pouze jeden – designér Régis Bonnessée. Ten svoje dílo svěřil do rukou společnosti Libellud, která ji vydala v roce 2017 a to také s ilustracemi, jejichž autorem je Biboun. To ale není všechno, protože v roce 2018 se tato hra dostává i na český trh zásluhou společnosti ADC Blackfire.
Tyto magické hranaté nástroje se ukrývají v krabici pokryté ornamenty a také diamantem na víku, který nabízí pohled do nitra bojiště. Do toho vniknou společně také hráči, kteří otevřou box a objeví tam spoustu záhadných komponent. A s pomocí desky uložené v kapse (chytrý způsob pro natištění poděkování) hráči ze dna krabice (v pravidlech nazýváno základy) vytvoří chrám.
Kromě toho dostanou hráči také protáhlou desku ostrovů se zářezy pro karty. Jednotlivé karty hrdinských činů mají své pevně dané místo, ale od každého typu je jich k dispozici několik, což zajišťuje variabilitu pro následující partie. Všechny karty po položení navazují na grafiku samotných ostrovů a jsou tvořené hromádkou čtyř stejných kusů.
Nyní si hráči vyberou každý svého hrdinu, vezme si jeho děravou desku inventáře se stupnicemi pro označení zásoby surovin, na nichž pro začátek označí políčka s nulovou hodnotou (až na zlato, které dostane každý podle svého startovního pořadí). Do svého držení dostane každý ze soupeřů také dvě kostky – jednu světlou a jednu tmavou. Ty mají startovní rozložení stran, které ale právě v rámci ústředního mechanismu budou moci hráči měnit. K tomu si ale musí rozšíření pořídit z nabídky, která je viditelná a připravená v chrámu. Uprostřed plochy ostrovů je místo, kde začínají figurky hrdinů, ale také ukazatel kol na políčku s jedničkou.
Hráči se střídají na tahu, kdy je všechno pouze o nich. Všechno vždy začne božím požehnáním, které vyžaduje hod dvojicí hráčových kostek. Jejich výsledky přinesou hráči buď suroviny, nebo nějaké jiné výhody. Pokud už má ve svém držení nějaké karty, pak je může aktivovat a získat další bonusy.
Ihned poté přichází ale hlavní fáze každého tahu, na jejímž začátku se musí hráč rozhodnout pro jednu ze dvou variant. Tou první je utratit nasbírané suroviny a vylepšit si kostku. Zaplacením získá jednu destičku strany, kterou může nahradit libovolnou stěnu na jedné ze svých dvou kostek – vycvakne ji a nasadí novou. Tím si postupně hráči vylepšují šance zisků v rámci přicházejících požehnání.
Ty ale nemusí být pouze výsledkem začátku tahu, ale třeba také vytlačení z místa na ostrovech. To nastane v případě, že se hráč rozhodne místo vylepšování kostky pro nějaký hrdinský čin. I tady je třeba zaplatit vstupní poplatek, za to ale dostane kartu odpovídajícího činu a nechá si ji položenou před sebou jako kořist. Kromě toho, že se mu počítají všechny vítězné body (vavříny) z ní na konci partie, má k dispozici také její aktivovatelné efekty (ne každá karta ale také nabízí). Zaplacením dvou slunečních střepů může hráč svoji akční fázi zopakovat.
Tak se všichni protivníci střídají ve vylepšování kostek, které jim pak poskytnou zdroje potřebné k provádění hrdinských činů. Ty už přichází s odměnou, která přijde vhod, jakmile je odehrané i poslední kolo označené na počítadle. Hráč, který má v součtu nejvíce vavřínů, se stává vítězem partie.
Dice Forge je o budování kostek. To ve výsledku není nic jiného, než taková deck-buildingovská optimalizace na hodně omezeném prostoru. Hráči mají k dispozici dvanáct stran kostek, které musí naplnit co nejlepší kombinací symbolů vzhledem ke svojí strategii. Ta je obvykle poměrně jasná, protože požadavky jednotlivých míst na ostrovech se příliš nemění.
Samotná tvorba kostek je něco, co tu ještě nebylo. A právě na originalitu novinka sází nejvíce a také se jí to daří. Vydavatel ji totiž spojil také s jedinečným grafickým a produkčním zpracováním, které dohromady dělají z tohoto boxu opravdu zapamatováníhodný počin. Všechno to vypadá jednoduše skvěle.
Hraní je o tvorbě mašinérie, která vám bude produkovat správné suroviny, a ty vám zase dají šanci nakupovat nové karty. A tak pořád dokola. Ačkoliv ale celý průběh je možné popsat jednou větou, dojem je i tak velmi pozitivní. V partii se hází kostkou, což znamená, že výsledek všeho je často závislý na špetce štěstí navrch. Ale je to taková ta správná dávka, která neruší a patří do této kategorie lehčích her.
Dice Forge určitě nemá ambice stát se hitem mezi náročnějšími a zkušenými hráči. Ty zaujme novátorský mechanismus a určitě je ani herně neurazí, ale hlavním publikem jsou rozhodně začátečníci. V partii není přítomen žádný reálný konflikt, ale z hlediska zajímavosti a vytlačování (které vytlačenému hráči přinese požehnání) je potřeba vyšší počet účastníků, nejlépe maximální čtyři.
Velkou výhodou celého průběhu partie je herní doba. Nejenže samotné tahy jsou rychlé (i při opakování akční fáze), ale celý souboj zdaleka nepotřebuje celou hodinu k odehrání. Navíc k tomu všemu je příprava hry parádně rychlá, protože dílky kostky jsou připravené v rámci balení a samotný plastový insert je skvěle promyšlený. Vykoupíte to ale poklízením, při němž trvá zařazení všech komponent na správná místa dost dlouho.
Bohužel kde nešetříme slovy chvály na kvalitu produkce, nastal drobný problém, o kterém musíme napsat. Francouzský vydavatel nebyl příliš dobrý v oblasti spolupráce na lokalizaci a použili pro tisk starší verzi grafické předlohy. A výsledkem toho jsou gramatické problémy originálních pravidel. Naše například mají chybějící „ů“, „č“ a „ě“ v nadpisech. Český distributor o tomto problému ví a jako okamžité řešení jsou k dispozici na serveru Zatrolené hry kompletně správná pravidla. Ale žádná z chyb není tak vážná, že by se nějak podepsala na zážitku z hry ani na obtížnosti jejího učení. Karty ani kostky naštěstí texty neobsahují.
Dice Forge je hrou, kterou už kvůli jedinečnému zpracování budete chtít mít ve své sbírce. Pokud ji vytáhnete před návštěvou, dočkáte se užaslých pohledů a zaslouženého obdivu. Ale kromě pozlátka tu nechybí ani hra. Dice Forge je výrazný přírůstek, který se rozhodně na českém trhu neztratí a má ambice zařadit se mezi velké hity v rodině lehčích her.
Více o hře.
+ naprosto luxusní zpracování
+ budování kostek
+ rychlá partie i kola
+ skvělé pro začátečníky
+ náhoda jen doplňuje zážitek
+ vytlačování
- delší úklid
- chybky v pravidlech
- málo komplexní pro zkušenější hráče