Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dice Town – kostky proklatě nízko u pasu

dice-town-19

Většina pistolníků už naším městem projela a zjistila, tohle nebude místo, kde získají slávu. Místo kovových kulek tu totiž z pistolí létají ostré hranaté kostky, které se odráží od stěn a jsou mnohem nebezpečnější. Navíc každý puntík je napuštěný nějakou sladkou dobrotou v podobě jedu.

Jenže to jsme tam ještě nedorazili my. Teď by se teprve měli všichni obyvatelé začít třást hrůzou, protože nás nějaké kostky nezastraší. To proto, že budeme mít natrénované z deskové hry Dice Town, kterou vytvořila dvojice Ludovic Maublanc a Bruno Cathala. Hra vznikla v roce 2014 v produkci společnosti Matagot a to s ilustracemi, které vytvořil Piero. Ovšem hlavní důvod, proč o ní píšeme, je její vydání v češtině pod značkou společnosti REXhry a v překladu Michala Stárka.

Hnědá krabička ukazuje kovboje, jak sedí u stolu a hází kostkami. Vypadají, že nás u stolu rádi přivítali, ale zdáním se necháme oklamat jen v tuto chvíli a otevřeme krabici. Uvnitř se nachází jeden prodloužený herní plán s pozicemi pro karty, zlaté nugety a místa pro jednotlivé akce (budovy).

dice-town-05

Tím jsme už prozradili balíčky karet. Ve větší části jsou to pozemkové dekrety, které patří k různým prostředím a mají odlišnou hodnotu. To karty koloniálu, které jsou v menšině, nabízí vybavení nebo postavy, které vám pomohou. Do hry patří také zlaté nugety, papírové dolarové bankovky, kostky (s netradičními pokerovými symboly) a především plastové pohárky k losování a ukrývání hodnot.

Na úvod, než se ponoříme do pravidel, ještě jedno postesknutí. Recenzi už jsme měli jednou napsanou, ale bohužel technika byla proti jejímu publikování. Proto dnes vzniká podruhé. Je jasné, že jako autor budu mít pocit, že je horší a méně přirozená než ta první, ale vy, čtenáři, to asi nepoznáte.

Na začátku partie pak hráči připraví plán, na něj položí kamínky nugetů, zamíchané balíčky dekretů a koloniálu (z prvně jmenovaných je odhalena nabídka prvních tří pozemků) a tři dolary do banky. Hráči si každý vezme jeden pohárek, sadu pěti kostek a osm dolarů do začátku.

dice-town-01

Od té chvíle spolu hráči prochází jednu akci za druhou. Tou první je volba kostek a to vždy pěkně po jedné. Hráči vždy zamíchají v kalíšku všechny zbývající kostky, praští jím o stůl, a když se kostky nehýbou, nakouknou dovnitř. Do ruky si vyberou všechny kostky kromě jedné, kterou ponechají uvnitř. Svoji volbu pak všichni současně odhalí. Lze si ponechat i více kostek, ale za každou další nad limit je třeba zaplatit jeden dolar.

Normálně tedy hráči všichni odehrají pět kol hod-odhalení. Pokud si ale někdo připlatí, pak skončí sestavování pětice symbolů rychleji. V takovou chvíli ale končí kolo i pro ostatní soupeře, kteří mají k dispozici už jen jedno kolo, ve kterém musí dohodit všechny své zbývající kostky.

Sady kostek v porovnání s ostatními hráči pak určí, jakou akci může pistolník provést.   Vyhodnocení akcí probíhá postupně zleva doprava a hráči mohou získat valouny zlata, peníze, ale také získat možnost nakoupit v koloniálu nebo získat službu od dam ze salónu. Hodem králů se může hráč stát šerifem, který má závěrečné slovo v nerozhodných situacích. Základem všeho jsou ale dekrety o vlastnictví půdy, o které rozhoduje celá sada kostek a vytvořená pokerová sestava.

dice-town-07

Hráče ale může potkat i smůla, kdy nezíská pro sebe žádnou pozici na sedmi místech plánu. Proto je tu ještě osmá lokace doktora Bodláka, která s sebou přináší možnost alespoň něco si vzít do svého majetku a to podle hodnoty jedné kostky (tak získá možnost opevnit svůj dekret, získat kartu koloniálu nebo obrat soupeře o dolary / nugety).

Hráči tak využijí některé z nabízených akcí. Poté si vezmou kostky k sobě a začíná nové kolo. Partie pokračuje do chvíle, kdy dojdou zlaté nugety v dole nebo je rozebraná kompletní nabídka dekretů. V obou případech je pak třeba zjistit vítěze sečtením bodů za nugety, dolary, roli šerifa, ale především pozemkové dekrety (body jsou na kartách natištěné). Vítězem se stává hráč s nejvyšší hodnotou majetku.

Dice Town je chytrá kostově-taktická hra, která nabízí hráčům opravdu vynikající zábavu. Tedy těm, kteří mají rádi téma westernu a kovbojů. Všechny akce mají smysl a chytře se doplňují na cestě za vítězstvím.

dice-town-11

Hráči mají nad svými šancemi solidní kontrolu, protože vybírají ze sady hozených kostek vždy jen jeden symbol. Pokud tedy nemají extrémní smůlu, tak si připíšou pokaždé nějakou zajímavou šanci. Body lze získávat různými způsoby a je tedy možnost střádat pokaždé něco jiného a případně majetek využít i jiným způsobem.

Hra je chytře postavená kolem hodnot na kostkách. Využívá tak klasických pokerových sad, ale také samotných hodnot jednotlivých kostek. Někdy stačí mít nejvíce devítek či desítek, jindy prostě jde o to, kdo má fullhouse nebo postupku.  Hra ale nemá nic společného s hazardem, pouze používá ten již notoricky známý model hodnot.

dice-town-13

Partie jsou příjemně rychlé a neustále se v nich něco děje. Hra díky tomu opravdu krásně odsýpá a baví nejen maximální počet pěti hráčů, ale i méně. Tady ovšem nastává situace, kdy čím méně je hráčů, tím více prostoru a méně krvavý boj a pozice. Celé to tak nepůsobí jako tak velká výzva, jako když se účastní hry plný počet. Naštěstí ani s maximálním počtem netrvá hra nějak nadbytečně dlouho a končí po nějakých čtyřiceti minutách.

Pravidla jsou velice jednoduchá a to ji dělá přístupnou pro všechny ty méně náročné hráče, ale úplně nejvíc pro začátečníky. Jednoduchá pravidla zahrnují pouze volbu akcí s pomocí kostek, což zvládne opravdu každý a dokonce i osmileté děti.

Na hře tito nováčci ocení také krásné zpracování. Od samotné grafiky, přes provedení kostek až po parádní plastové kalíšky. Hra vypadá moc pěkně i na stole a je radost ji hrát.

dice-town-15

Dice Town se nám moc líbí a to přesto, že nějak neholdujeme tématu Divokého západu. Hra to ale všechno chytře zakrývá hratelností, že vám vlastně ani nevadí neustávající polarizace dobra a zla a všudypřítomní pistolníci. Hra má dostatek konfliktů, které nutí hráče bojovat o každý bod a kostku. Dice Town je opravdu parádní a jednoduchá hra pro začátečníky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBruno Cathala, Ludovic Maublanc
IlustracePierô
VydavatelMatagot, Asmodee, Asterion Press, Board Game Box, Giochix.it, Kaissa Chess & Games, REXhry, RollinGames, Surfin' Meeple China, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 5
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(22 voters)
KategorieAmerican West, Dice, Party Game
MechanismyCatch the Leader, Dice Rolling, Re-rolling and Locking, Set Collection, Simultaneous Action Selection
RozšířeníDice Town: A Fistful of Cards, Dice Town: Cowboys, Dice Town: JAB Promos, Dice Town: The Indians, Dice Town: Wild West
RodinaComponents: Dice with Icons, Traditional Card Games: Poker, Versions & Editions: Dice Versions of Non-Dice Games
Alternativní názvyДайс Таун, 骰子鎮

Více o hře.

Recenze: Dice Town – kostky proklatě nízko u pasu
Dice Town si zaslouží ocenění jako jedna z nejlepších her pro začátečníky. Nabízí jednoduchá pravidla a taktické využití kostek. Možností k získání bodů je dost, ale při tom není důvod se dlouho o ničem rozhodovat – jen si hráči vyberou jednu kostku a všechno jde dál. Partie jsou tedy rychlé, ačkoliv trochu horší s nižším počtem.
Klady:

+ pokerové kostky
+ taktika volbou jedné kostky ze všech
+ rychlá kola i příznivá délka partie
+ více cest za body
+ parádní provedení
+ konflikty
Zápory:

- v nižším počtu není tak napínavá
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bend It – ohýbání všeho druhu