Dinosauři byli kdysi dávno samotářská stvoření. Jenže doba se mění a s ní se mění i pravěká zvířata. A tak i velociraptoři a další zjistili, že v gangu je to větší zábava. Ale hlavně se vám nedostanou tak snadno na kobylku ostatní, když na vás nastraží nějakou záludnou past. No, a tak stačila jen chvíle a všichni dinosauři byli najednou sdružení do gangů.
A do těch si je budou skládat i děti v nové barvité hře Dinogang, ve které hrají hlavní roli destičky. Jejím autorem je Adam Strzelecki, o ilustrace pak Kamila Mrozek-Zielinska. Hru vydává i v češtině společnost Trefl.
Na víku vidíme dva dinosaury, jak plánují nějakou vylomeninu. Krabička samotná není velká, ale ani malá. Uvnitř najdou větší desku s bodovací stupnicí. Základem všeho jsou pak velké dominové destičky, každá s dvojicí dinosaurů. Mezi nimi hráči objeví tři základní, z nichž jednu položí do středu stolu (v případě hry více hráčů dvě). Kulaté žetony každý vyobrazuje jednoho z pěti dinosaurů. Hráči je zamíchají a každý dostane jeden. To je druh, za který bude hodnocen.
Na začátku každého kola dostanou hráči každý k dispozici do ruky sadu destiček. Jejich počet je určený tím, kolik účastníků je v partii. Může jich být deset, ale také šest. Jednu destičku z nabídky si vyberou, položí ji obrázkem dolů před sebe a všechny ostatní podá spoluhráči po levici (nebo pravici v dalším kole).
Jakmile mají všichni před sebou jeden dílek (a v ruce zbývajících několik), současně odhalí, jaké destičky si vybrali. Pořadí pro přikládání je určené hodnotou v rohu dané destičky. Začíná hráč, který aktuálně chce použít dílek s nejvyšší hodnotou.
Každou destičku lze přiložit jen tak, aby alespoň její polovina sousedila se stejným obrázkem. Druhá polovina se může lišit, to už přiložení nijak nevadí. Destičky mohou být natočené libovolně, ale vždy musí být přiložené alespoň jednou hranou k už zkompletovaným skupinám dinosaurů.
Ale na všech dílcích nejsou dinosauři. Na taková políčka se nahlíží pro účely přikládání jako na žolíka, ale každý takový speciální obrázek má svoje vlastní pravidla. S nimi lze blokovat pole (lávou) nebo ovlivňovat soupeře. Stejně tak jde také přidat měňavého dinosaura do svých řad nebo dokonce překrýt část destičky jinou s pomocí akce skok.
Hráči se při každém tahu snaží vytvářet co největší skupiny dinosaurů, které tajně podporují. Po odehrání tří kol, a odhalení tajných destiček zadání, se vítězem stává ten, kdo má největší souvislou skupinu svých dinosaurů.
Dinogang je hra, která si bere svůj základ z domina. Ale umí překvapit, protože místo klasického náhodného losování si hráči nově destičky předávají jako v klasickém draftu. Tím získají mnohem větší kontrolu nad celou situací a mohou opravdu smysluplně soupeřit o poskládání své sestavy dinosaurů.
Hra ale tím s překvapeními zdaleka nekončí. Jednotliví účastníci totiž mají každý svého tajného oblíbence a toho nikomu jinému neříká. Hráči se tedy snaží trochu blafovat a pouze nenápadně podporovat své dinosaury. Pokud by se totiž prozradili, tak pro ostatní je velmi snadné jim jakékoliv další rozšiřování gangu zaříznout.
Hráči tak dedukují, tuší, ale nikdy nemohou mít jistotu. Je to ale také hodně o tom, jak dobře se podaří hráčům utajit své zaměření, občas zahrát trochu překvapivě nebo podpořit jinou skupinku.
Kromě kulatých žetonů tajných oblíbenců je tu ještě varianta složitější s destičkami čtvercovými. Ty mají ne jednoho, ale rovnou dva dinosaury. Hráči se pak mohou dočkat bodových bonusů na konci v závislosti na tom, jak velký počet hráčů měl stejnou barvu a s jak velkým gangem tito dinosauři skončili.
Partie je svým průběhem zajímavě nakombinovaná. Mechanismy jsou zábavné a doplňují se, takže hra dokáže potěšit. A to především samotné milovníky dinosaurů. To znamená, že Dinogang je moc pěknou dětskou hrou, kterou rádi doporučíme jako zábavu pro začínající školáky.