Danger. Tak se řekne anglicky dobrodružství. Nejspíš jste to věděli, ale přesto jsme vám chtěli upřesnit, do čeho se ženete. Nebojíte se? To je dobře. Tohle dobrodružství vám sice přinese zážitky, ale nebezpečí v něm žádné nečeká.. Ať už se nacházíte doma, na farmě nebo budete chtít utíkat, vždycky s vámi poběží vaši kamarádi – králík a prasátko.
Věřte nebo ne, ale právě oni vás naučí anglicky. Zažijte s nimi a s firmou Trefl dobrodružství s angličtinou. Právě tak se jmenuje sbírka deskových her, kterou toto vydavatelství přineslo na český trh v průběhu roku 2012. Jeho myšlenka je naučit děti prostřednictvím jednoduchých her základům anglického jazyka.
V krabici najdete především herní plán skládající se ze tří puzzle dílů. Na jedné straně je za pomoci pastelových barev nakreslený dům rozdělený na patnáct místností. Jejich názvy jsou přímo napsané na plánu, ale najdete zde také pořadové číslo od jedničky do maximální patnáctky. Zde budete prožívat hry číslo jedna a dvě.
Druhá strana plánu je věnovaná farmě v noci. Její místnosti jsou osvětlené různými lampami a na obrázku sledujeme všechny obyvatele. I tentokrát je deska rozdělená, tentokrát na 24 propojených kroužků označujících jednotlivá místa na ranči. Určitě vás ale zarazí dráha, která se táhne kolem mapy farmy. Ta slouží k hraní čtvrté a poslední hry.
Čtvrtou vám zaručují karty, které však použijete i k ostatní trojici her. Je jich celkem 110 a jejich určení a zařazení poznáte jednoduše podle barvy zadní strany. Některé balíčky využijete při více hrách, jiné slouží jen pro některou konkrétní. Na každé kartě tuto informaci najdete ještě v podobě ikonky v pravém horním rohu. Podrobněji se na karty a jejich využití podíváme až za chvilku, zatím nám jejich popis takhle stačí.
S hraním vám pomůže také tucet žetonů s obrázky hráčů – jsou zde prasátka, kachny, kuřata a králíci. Velké figurky ve stojáncích tentokrát nebudou patřit hráčům, ale představují strážníky. Je zde pes a kočka, ale také sedlák a paní domácí.
K vašim postavám patří rozměry ještě dalších šestnáct žetonů, které na sobě nesou obrázky různých předmětů. Poslední součástkou poměrně obsáhlého výpisu jsou silné destičky – jedna čtveřice je pro hráče s portréty jejich zvířátka a druhé karty představují pohyby.
První hra se jmenuje The House a odehrává se, jak jinak, v domě. Zvířátka utekly a vběhly dovnitř otevřenými dveřmi. Farmář si ale s nimi nevěděl rady, takže raději zavolal na pomoc ještě pejska a kočičku, kteří mu pomohou nahánět uprchlíky.
Figurky hlídačů začínají ve třech místnostech uprostřed v knihovně, obývacím pokoji a ve sklepě. Jejich rozdělení závisí na vás. Naopak každý z hráčů na sebe vezme roli jednoho z chovných zvířátek, která všechna začínají ve spižírně. Kam jinam by také cesta hladových potvůrek mohla vést, když následují svůj nos, že ano? Právě tam položíte za každého zúčastněného hráče tři žetony.
Ke hře budete potřebovat také dva balíčky hlídačů – v jednom je karta pro každého z nich a také jedna s textem „Everyone“. V druhém balíčku jsou popisy pohybu figurky vlevo, vpravo nebo na startovní políčko. Každý z hlídačů se bude pohybovat jen ve svojí řadě místností a nemůže postupovat nahoru nebo dolů. Poslední herní potřebu tvoří balíček karet pro hráče, který zamícháte a každému rozdáte pět karet do začátku.
Hráči ve svém tahu nejdříve mohou pohnout jednou ze svých figurek (žetonů) na libovolné sousední místo. Na rozdíl od hlídačů ale mohou nejen do stran, ale také nahoru a dolů, jako jediní tak mohou kličkovat a vyhýbat se strážníkům. Po pohybu se ještě mohou schovat za pomoci věty, kterou vytvoří z karet v ruce.
Na herních kartách najdete slovesa, ale také podstatná jména vztahující se k nejrůznějším předmětům v domě. Hráči se tak mohou schovat pod něčím zeleným (například skříň) nebo třeba za konkrétní věcí (například skříň). Každá z místností je popsaná v balíčku rovnou třemi různými způsoby a možností k vytváření vět je tak nespočet.
Na konec každého kola čekají hlídači. Z obou hromádek odkryjete horní kartu a podle výsledné věty pohnete jednou z figurek do strany. Při takovém přesunu může v cílové místnosti narazit na neschované zvířátko. To je okamžitě chycené a musí se vrátit na začátek.
Vítězí ten z hráčů, který se všemi svými žetony dokáže utéct z domu. To jde pouze na políčcích, které mají na sobě napsané slovo Escape! V tomhle místě musí hráč ještě z ruky vyložit kartu s tímto slovesem a jedno z jeho zvířátek dokázalo utéct.
Hra The House se nám moc líbí. Plní nejen svůj výukový úkol, ale také je zábavná a ne úplně jednoduchá. Děti musí dobře zacházet s kartami v ruce, plánovat svůj pohyb a schovávat se na správných místech. Kromě toho musíte pro vítězství mít i štěstí, ale to nevadí. The House je zábava a krásně vytrénuje tvorbu základních vět.
Dobrodružství zvířátek ale ještě útěkem z domu neskončilo. Je potřeba, aby našly ještě cestu za plot. V základě používá hra The Farm podobná pravidla, jako The House. Zvířátka znovu utíkají před hlídači, kteří se pohybují různě po plánu a začínají svůj pohyb na políčku domu, odkud právě utekly.
Tentokrát ale děti budou vytvářet věty už pro samotný pohyb svých figurek a to rovnou ve třech podobách. Kromě klasického pohybu se musí čas od času plazit nebo přeskakovat překážky. Současně ale musí používat karty také ke schovávání, jak tomu bylo v předchozí hře.
Specialitou farmy je, že můžete mást zvuky nepřátelské hlídače, ale také pomáhat svým kamarádům zvířátkům. Za použití karty „someone“ můžete posunout libovolnou figurkou, pokud jinak splníte pravidla pro pohyb – někde se například můžete jen plazit.
Další zásadní rozdíl poznáte už v přípravě. Hráči tentokrát mnohem víc spolupracují, a proto nemají karty v ruce. Místo toho na stole leží společná nabídka osmi karet, ze kterých mohou vždy vybírat a ta se postupně mění a doplňuje.
Ve hře The Farm je mnohem víc sloves a zajímavých spojení, která budou muset hráči využívat. Skvěle tak pokračuje v tréninku první hry, přidává do průběhu nová pravidla a tím se dostatečně odlišuje. Zůstává ale přitom stále jednoduchou hrou a zábavou, která parádně spojuje dvě různé hry do jednoho velkého dobrodružství na pokračování.
Bez herního plánu můžete v Dobrodružství s angličtinou hrát rovnou dvě hry – jmenují se Memo a Triple Memo a jsou variací na populární pexeso. Na obou (nebo třech) kartách do páru nenajdete stejný obrázek. Na jedné z nich je napsaná číslovka, na druhé je odpovídající počet nějakých předmětů. V Triple Memo se k dvojici přidá ještě samotné číslo.
Tyhle dvě úrovně jednoduché hry potěší a přitom nenásilně a zábavně trénují základní číslovky od jedničky do desítky. Pochopitelně jsou zde zachovaná klasická pravidla, kdy hráč za odhalení dvojice (respektive trojice) dostává nový tah. Nemusíme vám asi vysvětlovat, že Triple Memo je výrazně obtížnější.
Ale teď už je na čase vrátit se na herní plán, který otočíme zpět stranou s vnitřkem domu vzhůru. Tady nás čeká hra s názvem Where is?, tedy Kde je?. Ke hře si vezmete balíček odpovídajících karet, jednu titulní kartu s nápovědami otázek, figurky hráčů i hlídačů a především šestnáct žetonů předmětů, které budou různě poschovávané ve skrýších po domě.
Na začátku hry tyto žetony bez koukání náhodně rozmístíte po domě do skrýší, takže třeba pod skříňku, postel nebo za gauč. Přitom ale zůstanou otočené obrázky nahoru, abyste viděli, kde která věc leží. Z balíčku herních karet opět vyložíte osm horních, které vytvoří nabídku pro všechny zúčastněné, které obsahují umístění některého z předmětů.
Každé kolo dostane jeden z hráčů (nebo může celou hru vést dospělý a jen číst zadání dětem) kartu otázek a dá ostatní hádanku. Vždy se musí ptát na místo, které leží mezi otočenými kartami. Jak hádanku vymyslí, zůstává už pouze na něm a od jednoduchých otázek na konkrétní věc může dávat i pouhé nápovědy ve formě barvy. Na každou otázku musí být ale jedna správná odpověď mezi kartami vyloženými uprostřed.
Ostatní se snaží co nejrychleji najít správnou odpověď a vykřiknout ji nebo ukázat na kartu na stole, která odpovídá hádance. Je na tazateli, aby určil vítěze, který dostane nalezený žeton z plánu. Vítězem po odkrytí všech předmětů je hráč, který jich nasbíral nejvíce.
Where is? je trochu těžší hra, protože hráči musí umět formulovat otázky, pokud chtějí hrát sami. Dobrou možností je ale, když čte otázky dospělý. V tu chvíli musí děti pouze rozumět a být nejrychlejší.
Tvorba vět je navíc pro menší děti poměrně náročná, protože musí najít podle karty místa, která může použít. Pak vybere teprve předmět, na který se zeptá nějakou záludnou hádankou. Taková role spíš sluší starším dětem nebo dospělému, který s dětmi bude hrát.
Na závěr jsme si nechali Velký útěk (The Great Escape), který se odehrává na okruhu vedoucím kolem okolí farmy. Figurky hráčů začínají na políčku start, zatímco hlídači (ke kterým se přidala ještě babička) zaberou všechny čtyři rohy plánu. Jedna rovinka obsahuje také nejrůznější předměty, náhodně zamíchané a rozmístěné.
K pohybu budou hráčům sloužit karty s čísly. Ze zamíchané hromádky na začátku dostanou dvě takové karty, z nichž mohou vybírat, jakmile na ně přijde řada. Čísla používají pro pohyb vlastní figurkou, zatímco nápisy posouvají libovolným směrem figurku hlídače.
Na stejném poli se nesmí nacházet víc figurek. Pokud strážný dohoní a chytí některé ze zvířátek, to se vrací na nejbližší rohové pole. Může ale také použít propustku – předmět. Ty sbírají zvířátka ve chvíli, kdy na takovém políčku skončí svůj pohyb.
Hráč si vezme předmět k sobě a může ho později využít k podplacení hlídače. Cílem hry je dorazit jako první v pořádku až do cíle. Ostatním můžete škodit tím, že na ně budete posílat strážníky a vracet je zpět.
The Great Escape je nejjednodušší hrou z těch, které se odehrávají na plánu. Na jednu stranu by se zdálo, že se jedná o náhodné posouvání vpřed. Hráči ale mají na výběr ze dvou karet a mohou tak plánovat. Nejdůležitější a také hodně překvapivá je možnost škodit soupeřům a posílat je za pomoci strážníků zpět. To dělá z Velkého útěku napínavou záležitost, která toho ale nemá příliš společného s výukou cizího jazyka.
Ve hře Dobrodružství s angličtinou toho na vás čeká ještě víc. Každá z her má ještě nějaké další varianty, ať už mění pravidla nebo třeba jenom délku partie. Každopádně ale je vidět, že si autoři dali dost práce s tím, aby hra byla zábavná a zůstala výzvou i při opakovaném hraní.
Pochopitelně z ní děti časem vyrostou, ale svoje hlavní poslání plní Dobrodružství s angličtinou na jedničku. Trénuje angličtinu a to neuvěřitelně zábavným způsobem, vhodným pro všechny nejmenší děti. A to je cenná vlastnost..
+ velké množství her
+ oboustranný plán
+ hodně karet
+ ve hře tvoříte věty, abyste utekli
+ hrajete za zvířátka
+ hry jsou zábavné a i různě obtížné
- děti z ní časem vyrostou
- některé hry jsou si podobné
Tuto hru dostala dcera k narozeninám…Návod je zbytečně složitý. Hru jsem pochopila až jsem si přečetla tuto stránku a příspěvěk,
Nemohu uvěřit, že překladač opravdu Google uvádí zavádějící a patrně nesprávné překlady resp.význam slov DANGER jako NEBEZPEČÍ a DOBRODRUŽSTVÍ jako ADVENTURE.