Podhradí našeho království bylo odjakživa chudé. Lidé zde pěstovali plodiny, které jim pak vzaly zlé deště nebo brzké mrazy. Všechna snaha zemědělců byla prostě marná. Král se nad námi před zimou vždy slitoval a nakoupil potraviny od sousedních zemí. Jenže ani vznešená pokladna není bezedná.
A právě v té chvíli se rozjeli všichni tři princové do světa, aby získali buď ruku bohaté princezny, nebo nějaký magický předmět, kterým lze odvrátit hrozící chudobu celého našeho království.
Uplynulo celé léto a na obzoru se konečně objevil první z koní. Už na dálku bylo vidět modré sedlo nejmladšího králova syna. Na první pohled vypadalo, že se vrací s prázdnou, pouze na zádech měl plátěný vak. Bez ohledu na to byl velmi vřele přivítaný všemi poddanými, protože byl vždy k lidem velice štědrý a milý.
O to větší byl údiv poddaných, když mladík z vaku vytáhnul muzikantský roh a předvedl jim jeho sílu. Magický zvuk totiž vždy přivábil zvěř, která se najednou vynořila za každým domem. Srnky, divoká prasata i králíci pobíhali mírumilovně kolem. Než se stihli občané rozkoukat, najednou cítili na nohách podivné šimrání. To tráva začala rašit pod kopyty princova koně a šířila se do okolí. Teď lidé už věděli jistě, že díky Rohu hojnosti nebudou už nikdy v jejich království hlady.
Dominion je karetní hra, která zahájila velkou poptávku po karetních hrách. Především takových, v nichž si budujete balíček z nabídky podle vlastních představ. Můžete si jej optimalizovat na zisk, body nebo akce, vždy však záleží pouze na vás, jaké karty vám pak chodí do ruky.
Možná právě tahle zodpovědnost a do jisté míry i kontrola nad hrou přinesla této hře už tolik rozšíření. Na letošní rok si její autor Donald X. Vaccarino připravil menší rozšíření, které nese v originále název Dominion: Cornucopia.
A protože má Dominion v naší republice velký úspěch, vyjednala společnost Albi zařazení české verze hned do první vlny tisku. Poprvé tak nemusíme čekat na překlad Dominionu a koukat závistivě na hráče v zahraničí, kteří už se ze hry mohou těšit.
Právě společnost Albi totiž je výhradním dovozcem hry, pod níž je podepsaná společnost Rio Grande Games. V češtině pak kromě základního balení vyšla také varianta Dominion: Intriky (recenze), která je samostatně hratelná, ale lze ji také kombinovat s libovlným dalším Dominionem. Nedávno jsme recenzovali první čistokrevné rozšíření Dominion: Pobřeží, které sice obsahovalo méně karet (chyběly zde peníze a body, proto není hratelné samostatně), ale zato přidalo do hry krásné kovové mince.
A teď před námi leží první malé rozšíření Dominionu, které si do češtiny proklestilo cestu – Roh hojnosti. Přeskočilo svým vydáním další dvě rozšíření, které však společnost Albi slíbila ještě na tento rok – velké Prosperity a podobně malé Alchemy.
Co vlastně znamená pojem „malé rozšíření“ Dominionu? O kolik je menší než to velké ve čtvercové krabici? Na to se podíváme teď pod mikroskopem. Postavíme si před nás nejdříve podlouhlé balení, které už napovídá, že uvnitř je mnohem méně místa pro karty než jsme si zvykli u ostatních Dominionů.
Na krabici najdete spoustu zlatého obilí, které asi představuje tu hojnost jídla a pohodlí pro všechny poddané království. Uvnitř se samozřejmě už klasicky ukrývají pravidla v českém a zvlášť i ve slovenském jazyce.
V nich najdete po krátkém hledání pasáž nadepsanou „nová pravidla“. Ta vás seznámí se změnami, které autor do nového rozšíření zapracoval. Po kombinovaných vítězných a akčních kartách tu máme tentokrát speciální karty odměn, které hráčům poskytují různé výhody. Od každé z karet tu je však pouze jeden kus, takže hráči se o ně budou muset utkat.
Ale od principů zpět k obsahu. Vložka krabice je tradičně černá a rozdělená na přihrádky, do kterých patří karty. Tentokrát je přihrádek výrazně více než karet, kterých je celkem třináct druhů. Jejich rozdělení je velice jednoduché a určitě k němu využijete i papírový pořadač s názvy jednotlivých karet království (tak se v Dominionu jmenují akční karty, ale to jistě všichni víte).
Samozřejmě i Roh hojnosti lze bez problémů kombinovat s jakýmkoliv dosud publikovaným Dominionem, tedy se základem i všemi rozšířeními. A to už vytváří opravdu nepřeberné možnosti. V rámci přehlednosti jsme fotografovanou testovací partii zkombinovali pouze se základním Dominionem.
Hlavní námitka se nabízí hned při pohledu na krabici. Zvlášť, když v našich končinách nemáme zkušenosti s předchozím malým rozšířením – Dominion: Alchymie. Jedná se tedy o první krabici, která obsahuje pouze třináct karet a vzniká tak jednoduchá otázka: může to pro ospravedlnění nového rozšíření stačit? A bude jich dost, aby přidaly nové myšlenky do Dominionu?
Pro úvodní seznámení se s novinkami, jejich silnými a slabými stránkami, určitě vezmete za vděk několika předpřipravenými sadami. Ty využívají vždy kombinace dvou krabic, na výběr jsou tedy mixy se základním Dominionem nebo s druhým základem – Intrikami. Pro každou hru je potřeba přesně deset karet království, ze kterých mohou hráči vybírat a nakupovat je do svého balíčku.
Mezi nejzajímavější karty patří určitě Tržiště (překvapivě přeložený název Fairgrounds, který znamená spíše Pouť), která je tak trochu obdobou karty Vévodství známou z předchozích rozšíření. Podporuje různorodost karet v balíčku, protože na konci partie dostanete hned dva vítězné body za každých pět různých druhů karet. Čtyři body tak máte v podstatě jisté, ačkoliv je pravda, že cena této karty je vyšší.
Zmiňované variability balíčku vám spolu s Tržištěm umožní využít levný Zvěřinec, díky kterému si můžete dobrat hned tři karty do ruky navíc. Spolu s další bonusovou akcí se jedná o levnou a všestranně užitečnou kartu.
Pro optimalizaci sestavy karet určitě rádi využijete Nové provedení, které umožní zahodit hned dvě karty z ruky a vzít si za každou z nich novou kartu s cenou o jedna vyšší. Na začátku velmi užitečná karta, ale užijete ji i v průběhu partie, kdy jste třeba nuceni měnit strategii.
Nenápadně působí i karty odměn, které dostanete za kartu Turnaj. Vlastně to je tedy taková vaše odměna za vítězství v rytířském souboji. Ale abyste se na tento turnaj mohli přihlásit, musíte vlastnit (= mít v ruce v daném kole) provincii a být tedy šlechticem. Jednotlivé odměny pak jsou různě užitečné a každá slouží trochu k něčemu jinému, ale obvykle vám přidávají specialitky, kterých jinak nedosáhnete. Některé jsou užitečnější než jiné, ale jejich objevování necháme na vás. Jedná se o zajímavý přídavek, který leží tak trochu mimo hru, ale obohacuje ji svým speciálním způsobem.
A pochopitelně velice zajímavý a zároveň rozporuplný je titulní Roh hojnosti, který se tváří velmi nenápadně. Užijete ho jen v některých partiích, ale zato vám může přidat poměrně pěknou částku pro samostatný nákup. Za každou jedinečnou zahranou kartu v tomto kole dostanete na tento nákup plus jedna.
Zbývá ještě zmínit zástupce útočných karet, mezi které patří nenápadný Jester, ale také Věštkyně. Obě karty soupeři dělají věci s dobíracím balíčkem. Schopnosti Věštkyně nejsou nijak světoborné, ale občas pozlobí. To Šašek je úplně jiné kafe – nejenže soupeři musí všichni odhalit horní kartu z balíčku, ale pokud se jedná o kartu bodů, pak si vezmou jednu kletbu! Velmi nebezpečná karta, pokud hrajete hodně na sběr bodů v průběhu. V opačném případě vstoupí do hry nová kopie této karty ze zásoby – je pouze na vašem rozhodnutí, jestli ji zdarma dostane soupeř (třeba bezcenný měďák) nebo si ji vezmete vy (zlaťák vždy potěší).
Nepopsali jsme sice všechny karty, což ani není úkolem této recenze, ale určitě si i tak dokážete udělat dobrý obrázek o tom, jak se Roh hojnosti hraje. My vám však v tvorbě tohoto názoru ještě pomůžeme několika hodnotícími odstavci, které se budou právě k tomuto tématu vyjadřovat podrobněji.
Úkolem karet je přinést do Dominionu další variabilitu. Přitom hlavní téma celé krabice je interakce, která v Dominionu jako takovém mnoha lidem chybí. Neustále to je pouze o skládání svého balíčku a soupeře až tak moc ovlivnit nemůžete.
Další nenápadné téma je variabilita sestavovaného balíčku. Na tu se zde zaměřuje hned několik karet, které hráče odměňují různými způsoby. Ať už se jedná o vítězné body, tak zlaťáky k nákupu za počet různých druhů karet. Právě tahle myšlenka nám na celém Rohu hojnosti přišla nejvíce svěží a zajímavá. Pokud je tato karta království v nabídce, pak hráči nemohou pouze „syslit“ své oblíbené karty, ale musí trochu pozměnit taktiku.
Všech třináct nových karet království je svým způsobem zajímavých právě pro strategie, které se nesou celým rozšířením. Ale přitom je zajímavé na celém Rohu hojnosti, že stačí mít jednu či dvě karty z tohoto rozšíření mezi aktuálně hranými kartami království a už cítíte zajímavý závan novinek. Právě v tom se podle fanoušků liší od Alchemy, které představilo i svoji celou novou měnu. A právě díky tomu dodává nový náboj do jakékoliv kombinace, kterou již znáte.
A přitom ve vývoji původně Donald X. Vaccarino plánoval vydat Cornucopii a Alchemy jako jedno velké rozšíření. Není zatím známo, proč se je nakonec rozhodnul rozdělit, ale na výsledku je vidět, že některé karty byly připravené k tomu, aby spolu dobře fungovaly (alespoň podle obrázků, protože jsme Alchemy nehráli).
Název Cornucopia se ve skutečnosti odkazuje na samotné období sklizně a poukazuje na přebytek obilí. V českém názvu se překladatelé uchýlili k využití jedné karty z rozšíření, která se jmenuje v originále Horn of Plenty, tedy doslova Roh hojnosti. Pro Cornucopii pravděpodobně nenašli zajímavé a úderné synonymum.
Ani Dominion: Roh hojnosti není výjimkou v pravidle, že každou kartu ilustruje někdo jiný. Oproti obrázkům v Dominion: Pobřeží však tentokrát nemáme v podstatě žádné výhrady k jejich zpracování. Kromě některých, z nichž je na první pohled jasný jejich počítačový původ, se všechny pěkně hodí k tématu karty a dokreslují jej. Skvělý je například temně laděný Šašek nebo Mladá čarodějka.
Krabice obsahuje věkové doporučení od třinácti let. Moc tento věkový skok nechápeme, protože základní Dominion má na sobě dokonce 8+ a tak velký posun v nutné strategii zde určitě není. My bychom se přiklonili v případě této situace k zlaté střední cestě, kdy malí hráči mohou začít s Rohem hojnosti od deseti let.
Možná jste překvapení, že v podstatě celou recenzi chválíme. Rozšíření Roh hojnosti totiž jde spíše prošlapanou cestičkou a snaží se rozšířit možnosti každé kombinace karet království, v níž se vyskytuje. A to se mu překvapivě daří. Samozřejmě některé karty jsou lepší než jiné, ale to je hodně závislé na vašem hráčském stylu.
Rozšíření se tedy celkově povedlo a jediné, co vám to pokazí, může být chybějící část textu na kartě stoupenci. Hráči si navíc berou ještě jednu kletbu. Celý anglický text: „Gain an Estate. Each other player gains a Curse and discards down to 3 card in hand.“
Nejedná se o vyloženě výjimečné rozšíření, ale určitě neudělá ostudu ostatním dvěma krabicím, vedle nichž se na poličce postaví do řady. Pokud byste chtěli slyšet doporučení, jestli si ho pořídit nebo ne, závisí hodně na tom, jak moc toužíte po obohacení stávající sestavy karet. Jinak můžete počkat ještě na další dvě rozšíření, která se chystají. Zatím si můžete poznamenat, že Dominion: Roh hojnosti je štědrý na zajímavé zážitky.
Více o hře.
+ pěkné, různorodé ilustrace karet
+ důraz na variabilitu balíčku
+ stačí jeden balíček ve hře a hra je jiná
+ donutí vás přehodnotit strategii
- jen malé rozšíření
- poměr výkon/cena