Žijeme dole tak dlouho a nikdy jsme neviděli slunce. Naše kůže je zelená od škodlivin všude kolem nás. O čerstvém vzduchu jsme ale mohli donedávna pouze snít. Teď se ale naskytla jedinečná šance. V našem městě staví obrovský mrakodrap, k němuž jeřáb neustále vyzvedává další a další kovové traverzy. A my jsme se rozhodli, že po nich vyskáčeme až nad silná mračna a podíváme se na oblohu.
Tak nějak by mohl vypadat příběh za deskovou hrou Doodle Jump, která vyšla v Německu pod hlavičkou společnosti Ravensburger. Jejím autorem je Max Kirps a všechno muselo být zpracované s ohledem na licenci Lima Sky LLC. Doodle Jump je jejich ochrannou známkou a současně také názvem digitální hry, která je dostupná jak přímo v prohlížečích, tak i pro stažení do mobilních telefonů. Dotyková hra, ve které se snažíte vyskákat, co nejvýš se v roce 2013 tedy dočkala i svojí stolní verze.
Celá hra se bude točit přesně kolem toho hopsání. A na cestě vzhůru vás bude provázet opět ta roztomilá kreslená grafika, kterou je zaplněna také celá větší podlouhlá krabice. Důvodem pro její rozměry ale tentokrát není velká zásoba vzduchu pro doodlery (hlavní hrdiny), ale potřebný prostor pro herní komponenty.
Asi hned vás zaujmou kartonové lišty, které se skládají ze dvou částí. Vytvoří tak dvouvrstvý herní plán, ale až poté, co je všechny vycvakáte z kartonových archů. Na spodní části jsou nakreslené zelené plošinky, které mají na sobě nějaké číslo od trojky až do desítky. Horní část slouží pouze jako kryt, který ke hře není třeba. Plošinky ale zůstanou vystouplé.
V krabici dále hráči najdou figurky doodlerů a jejich kartonové dvojníky, jejich vybavení a také několik dílků s UFO, příšerami a černými děrami pro experty. Ke hře budou potřebovat i šest kostek, z nichž pouze jedna je výjimečná svými obrázkovými symboly. Ostatní na sobě mají klasické puntíky.
Jenže to není všechno. V krabici se také nachází záhadná kartonová konstrukce, která ze dna udělá herní plochu. Stačí jen zastrčit nohy rampy do otvorů po stranách. Ale nemusíte se bát, že by hra nevypadala i pak pěkně, protože celý vnitřek krabice je také pokrytý doodle kresbami. Tato vytvořená šikmá plocha má dole jednu zarážku, na kterou se postupně položí celkem osm náhodně zamíchaných úrovní s plošinkami.
Hráči si poté vyberou jednu svoji figurku, její kartonovou inkarnaci položí před sebe, aby ostatní měli přehled, kdo za koho hraje. Dřevěný čtvereček s portrétem postavy pak začíná partii na stole, ale těsně pod rampami, aby mohl vyskočit nahoru, jakmile poprvé nadejde jeho šance. Pro každou druhou řadu pak je náhodně vylosovaný jeden dílek vylepšení a umístěný na plošinku s nejvyšší hodnotou.
Od té chvíle se budou hráči střídat na tahu. Aktivní hopsal si vezme kostky a hodí s nimi. Jejich hodnoty pak může libovolně kombinovat tak, aby skočil na následující plošinku. K úspěchu ale potřebuje dosáhnout čísla na cílové plošině správnou kombinací puntíků na kostkách. Navíc poskočit může nahoru nebo do strany, ale jen na takové místo, které je v přímém sousedství s jeho aktuální pozicí.
Poté se může hráč rozhodnout, jestli bude pokračovat v tahu, hodí všemi kostami, které ještě nepoužil a bude doufat, že mu padne opět správná kombinace. V případě, že se risk nevyplatí, jeho tah končí a figurka doodlera padá přímo dolů na nejbližší plošinku pod jeho aktuální pozicí.
Ovšem před pádem se ještě může zachránit s pomocí kostky symbolů, která kromě klasických puntíků obsahuje také možnost přehodit kostky, posouvat lišty s plošinami do stran, nebo dokonce jednu z nich vyjmout a přesunout nahoru. Všechny ostatní se posunou, zaplní volný prostor a tím zcela změní situaci.
Když doodler dorazí na místo, kde se nachází dílek vylepšení, může si jej vzít a následně jej použít kdykoliv během partie. Naopak skok na obsazenou plošinku znamená, že předchozí obyvatel je vystrčen a padá opět dolů. Partie plná hopsání a padání pokračuje tak dlouho, dokud někdo nedosáhne horní řady. Tento doodler se okamžitě stává vítězem.
Doodle Jump převádí digitální podobu do stolní zábavy poměrně věrně. Ovšem na rozdíl od souboje sami se sebou tady hráči přímo soupeří. A to poměrně nekompromisně, protože plošinek je málo a hráči se chtějí vyšplhat nahoru jako první klidně ostatním po zádech. Doodle Jump jim k tomu dává prostor, protože doodleři se mohou navzájem vystrkovat.
Většinu času budou ale hráči soupeřit sami se sebou a s vrtošivostí kostek. Využití pravidla „už dost“, kdy se hráč sám může rozhodnout, jestli chce ještě hodem menším počtem kostek riskovat pád, je jednoduché, ale funguje. Přitom jedna kostka je speciální, takže se lze vyhnout smůle i v případě, že správná kombinace puntíků nepřijde. Svoje šance si ale musí hráč umět spočítat dopředu a najít si na plánu tu nejvýhodnější trasu.
Pak ovšem přijde do cesty možnost manipulace s patry, která všechno mění. Především posouvání do stran je skvělý způsob, jak si vylepšit cestu. To odstraňování celých řad pak je zase způsob, jak zpomalit nebo zcela zastavit postup soupeře. Když nemá doodler kam postupovat, padá okamžitě dolů. Tady je ale také zřejmý vliv náhody. Jakmile hráč je dole a druhý někde v polovině, těžko už se ztráta dohání. Pokud by všichni měli dvě figurky místo jedné, mohlo by to být ještě zajímavější.
Ve dvou si oba hráči jdou svojí cestou a tolik se nepotkají, pouze akční ikony na kostce občas zamíchají pořadím. Doodle Jump pak ale září především v plném počtu, kdy je plán plný hopsajících příšerek. Herní doba se liší podle už zmiňovaného štěstí a partie snadno může skončit do deseti minut. Málokdy ale protáhne na delší dobu než dvacet minut, což je opravdu dobrá zpráva.
Stejně tak dobrá je i novinka, že kromě zmíněných destiček jsou uvnitř ještě příšery a mimozemšťané. V tu chvíli se najednou doodleři naučí střílet. Tak poznáte pokročilou verzi, která přidává do hry další možnost, jak získat nějakou tu výhodu. Ale nejdříve je třeba nepřítele sestřelit nebo na něj skočit ze strany.
Moc se nám líbí, jak Doodle Jump využívá dvě vrstvy kartonu (podobně jako Upíři – recenze). Hra tak vypadá skvěle, figurky doodlerů bez problémů na šikmé ploše drží a hráči se mohou soustředit pouze na zábavu.
Doodle Jump nebude nikdy hrou pro zkušené či náročnější hráče. Potěší spíš úplně začátečníky nebo děti. No a pochopitelně i fanoušky původní digitální hry. Partie jsou rychlé a jako rychlé odreagování fungují dobře. Doodle Jump tak sice nemusí být nijak výjimečný, ale zábavný určitě je.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Max Kirps |
Vydavatel | Ravensburger |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (2 voters) |
Kategorie | Video Game Theme |
Mechanismy | Dice Rolling |
Více o hře.
+ krásné zpracování
+ jednoduchá pravidla
+ velmi rychlá partie
+ skvělé pro začátečníky i děti
+ rozšířená pravidla pro experty
+ možnost posouvat a přemisťovat patra
- náhoda
- pro zkušené hráče jednoduché
- lepší ve více hráčích
- po pádu se těžko dohání ztráta