Když mě poprvé vedli na start jako malého koníka, byl jsem nervózní. Naštěstí jsem tam s sebou měl Kláru. Dospělí koně nad námi ohrnovali nos, protože to byla vlastně teprve malá holčička. Ale právě její úsměv mi dodal tu správnou odvahu postavit se do boxů vedle ostatních. A když zazněl startovní výstřel, věděl jsem, že vyhraju. Už jsem se nebál.
Dostihy a sázky Junior jsou tu, aby navázaly na odkaz klasické deskové hry. Vydává ji DinoToys a jedná se o čistě českou hru. Junior verze vznikla teprve nedávno v hlavě Ladislava Mareše, tvůrce původních Dostihů a sázek, o grafiku se postarala Martina Bartošová a MATYPO.
Krabice na první pohled připomíná starou známou hru. Víko je zelené a plné trávy, jen na titulním obrázku se prochází koně a na stole před námi leží správná výbava každého žokeje. A atmosféra dostihů nás bude pronásledovat i dovnitř, pod víko, kde na hráče čeká klasický skládací herní plán. Ze čtyř dílů puzzle složí hráči žlutý okruh vedoucí ke koníkům.
Ke každým dostihům musí patřit nutně i peníze. Ty zde mají papírovou podobu a jsou na začátku všechny v jednom bločku, odkud je musíte vysvobodit. Další balíček tvoří karty jednotlivých poníků se jménem, obrázkem a částkami. Jsou oboustranné a na opačné straně se nachází ceny za koně i jeho příslušenství. Ty jsou ale u všech stejné. Kromě koní ale mezi kartami je také náhoda s otazníkem na zádech. Nechybí ale ani barevné figurky, kostka, žetony ohlávek a sedel a úplně na závěr kartonové figurky pro každého ze závodních poníků (ty umístíte do průhledných plastových stojánků).
Na začátku partie hráči ve středu stolu sestaví herní plán. Karty náhody je třeba zamíchat a položit do středu závodní dráhy. Figurky koní, žetony, finance i karty poníků začínají hru v banku, tedy vedle herního plánu. Každý z hráčů dostane do začátku celkem 110 dostihových korun (Dk) ve dvou papírových hodnotách – pěti- a desetikorunách. Podobně jako v dospělé hře, i tentokrát dostane jeden ze zkušených hráčů na starost celou banku.
Hráči pak s pomocí kostky chodí po herním plánu a mohou si nakoupit poníky. S jejich pomocí mohou začít vydělávat peníze. Nejdříve malé, ale když je vybaví později v průběhu hry ohlávkou a sedlem, dostanou od každého, kdo na koníka vstoupí, korun víc. Po nákupu hráč dostane kartu koníka a na herní plán postaví jeho figurku, aby bylo jasné, že už má svého majitele.
Mnohé políčka na plánu ale budou po hráčích požadovat peníze, ať už jsou to trenéři, veterinář nebo přeprava. Jinde se děti zdrží nebo mohou sázet peníze na sudé či liché číslo. Nechybí ani zmiňovaná náhoda, která může přinést peníze, ale také hráče něco stát. Záleží pouze na štěstí.
Všichni běhají se svými figurkami dokola a za každé projití startem dostanou odměnu v podobě několika penízků. Vítězem se stává ten, kdo jako první získá dva koníky a vybaví je sedlem a ohlávkou. Hra v tu chvíli okamžitě končí.
Naší největší otázkou, kterou jsme měli, když jsme poprvé Dostihy a sázky junior s dětmi hráli, byla herní doba. Měli jsme obavu, aby se hra netáhla zbytečně dlouho. Naštěstí autor zvolil velmi dobrou konečnou podmínku, která vyžaduje pouze několik cest kolem plánu. Stačí trocha štěstí, které tu je samozřejmě všudypřítomné.
Jsou to ale děti, kdo se může rozhodnout, jak naloží se svými financemi a za kterého poníka je utratí. Často jsou ale všichni hráči pouze otroky náhody, když platí za projížďky na ponících soupeřů nebo losují kartičky náhody. V těch všech situacích rozhoduje štěstí. Do hry je zařazeno také vyhazování, takže jedno políčko může pojmout pouze jednoho žokeje naráz. Tohle vyhazování je zajímavé také tím, že dále urychluje partii, protože vyhozený hráč musí dát soupeři jeden žeton sedla nebo ohlávky.
Díky počtům a neustálé manipulaci s penězi je základní junior verze doporučena pro přibližně sedmileté hráče. Ovšem pravidla obsahují také zjednodušenou verzi, kterou lze hrát už od pěti let, protože nevyužívá peníze. Toho si ceníme, protože i prcci si budou chtít s poníky hrát. A počítání bylo překážkou. Hra má jinak podobná pravidla, jen nevyužívá karty náhody a některá políčka plánu, jejichž smyslem je po hráčích chtít platbu. I podmínka pro konec partie je volnější, ačkoliv má možná zbytečně možnosti, které děti matou. Celkově je tak verze pro menší příjemná a funkční.
Návod dokonce obsahuje takzvané mlsací pravidlo, které ocení děti bez ohledu na věk. Doporučují otevřít na začátku partie pytlík s bonbóny, a když někdo zastaví na poli se zmrzlinou a musí čekat, může si mezitím vzít jednu sladkost z nabídky.
Dojem z partie se liší podle počtu účastníků. Ve dvou mají hráči více volnosti a mohou snadno nasbírat dva koníky a vybavit je. Tolik se nevyhazují, ale také se navzájem tak často nevozí na cizích ponících. Celkově je tak hra méně kontaktní a hratelnost tím dost trpí. Hře svědčí více, když se jí účastní více soupeřů.
Dostihy a sázky Junior je hra, která jasně zdědila většinu funkčnosti velkého originálu. Naštěstí ale je upravena s rozumem pro dětské hraní, čemuž odpovídá půlhodinová herní doba a především hned dvě varianty hry podle věku. Děti rády nakupují a vydělávají peníze ve hrách a tahle jim to nabízí s jednoduchými pravidly. Dostihy a sázky Junior jsou příjemnou dětskou hrou.
+ dvě varianty
+ manipulace s penězi je pro děti lákavá
+ herní doba
+ trénuje počty (nízká čísla)
- spousta náhody
- ve dvou slabší
Dobrý večer,
za mlada jsme hrávali klasickou variantu a nedávno jsme koupili dětem Junior verzi, se kterou jsme rovněž spokojeni. Pravidla ale nezahrnují situaci, když stojí moje figurka na mém poníkovi a soupeř se po hodu posune na stejné pole. Tudíž mi zaplatí za svezení, ať už s výbavou nebo bez ní a přijde mi nelogické aby mě vyhazoval z mojí vlastní stáje a ještě mi vzal upgrady z některého, nebo právě z toho poníka, na kterém se svezl. Z tohoto důvodu jsme si pravila upravili a z vlastních polí nevyhazujeme. Jinak pěkná hra.