Všichni víme dobře, že draci sedí na pokladu jako slepice na vejcích. Ale kde k všemu tomu zlatu přišli? Přinesli mu jej rytíři s naivní představou o slávě? Ne, bohatství k nikomu nepřijde samo. I tato velká okřídlená stvoření se musela vydat do světa a hledat. Co nechytí do svých hrozivých drápů, to v jejich jeskyni nenajdete. Tedy vlastně ve svojí. Ještě jste se nekoukali do zrcadla? Každé ráno se měníte v draka. Co s tím budete dělat?
Můžete se buď schovat do sklepa, přitápět v kamnech a čekat až to přejde, nebo se tomu postavíte čelem a zahrajete si s ostatními karetní hru Dragon’s Hoard. Jejím autorem je Nathanael Mortensen a jeho dílo pomohly přivést k životu jedinečné ilustrace Jonase Akerlunda. Svůj velký podíl na vzniku hry ale mají také všichni, kdo na hru přispěli v kampani na serveru Kickstarter. Autor zde na svoji hru vybral více než pětinásobek požadovaných deseti tisíc dolarů od 1742 lidí. Na malou karetní hru úžasný výsledek.
Tak jsme nemohli říct ne, když přišla šance tuto hru recenzovat a představit ji našim čtenářům po celém světě ve dvou jazycích. V malé krabičce přesně na dva balíčky karet najdeme uvnitř přesně to, co bychom čekali. Jenže se to nedozvíme, protože drak na víku si svůj poklad chrání velmi dobře a není snadné se přes něj do krabičky dostat.
Šikovným a natěšeným hráčům se to nakonec podaří a to je chvíle, kdy uvnitř objeví balíčky s dohromady 96 kartami. Největší a nejdůležitější hromádka představuje drakovy drahé poklady, ať už jsou to prsteny, šperky, truhlice, živí princové, ale patří sem i úkryty, ve kterých tohle všechno bude uloženo. Karty mají svoje bodové hodnoty v levém horním rohu, úkryty pak udávají i svoji velikost.
Zbývající čtyřicítka karet pak zobrazuje akce, které na hráče čekají a které zobrazují různé postavy s krátkými textovými popisy. Těmto kartám jinak zcela vládnou obrázky. Pro draky jsou ale nejdůležitější ovce. Jako auta jezdí na benzín, draci potřebují ke svému životu ovce. Bez nich žádné poklady nenajdou, protože na to prostě a jednoduše nebudou mít energii. A právě tyto chundelaté potvůrky jsou v různých barvách na zadní straně všech zmíněných karet!
Na začátku partie jednoduše zamícháte všechny karty dohromady a z nich rozdáte čtyři každému z účastníků a to pochopitelně stranou s ovečkami nahoru. Stejný počet karet rozložíte do středu stolu jako nabídku a vedle ní se uloží k dočasnému odpočinku dobírací hromádka.
Ve svém tahu má hráč vždy k dispozici dvě různé akce, před kterými si ještě dobere dvě (respektive tři) karty. Obě může provést a to v libovolném pořadí. První z nich představuje výpravu za pokladem. Ten musí hráč držet v ruce, ale aby jej mohl ukořistit, potřebuje se nakrmit dostatečným množstvím správných ovcí. Hráč tak jednoduše musí odložit z ruky právě takové ovce, které karta pokladu vyžaduje. Ke zjištění barvy ovce není třeba otáčet kartu, protože lem se barevně shoduje i na druhé straně.
Kupodivu i drak bez úkrytu je spokojený a poklad si dokáže uhlídat. Ale přesto budete určitě chtít vyložit některou z karet jeskyní, které vždy pojmou přesně čtyři poklady stejné barvy. Za její zahrání se nic neplatí, stojí jen tu druhou akci v tahu, a na konci partie mohou hráči přinést bonusové body vypsané v levé straně. To vše v závislosti na počtu karet stejné barvy, které má účastník v držení.
Nebýt akčních karet, tak by to vlastně bylo všechno. Naštěstí tyto speciální karty umožňují útočit na ostatní hráče kolem, připravovat je o karty, krást je nebo je nechávat přeskakovat kolo. Většinu útoků lze odrazit obrannou kartou, ale daný hráč ji musí mít. Tyto akční karty přidávají hře na dalším náboji.
Partie vždy končí ve chvíli, kdy některý z hráčů nasbírá předepsaný počet pokladů. Ten se liší podle množství účastníků. Vždy ale je třeba pouze dohrát kolo k začínajícímu hráči. Poté si všichni hráči sečtou body za nasbírané poklady (v levém horním rohu) a také bonusové za úkryty, kterým některé poklady odpovídají. Nejlepším drakem se stává hráč s nejvyšším bodovým ziskem.
Dragon’s Hoard patří do kategorie těch jednoduchých karetních her, kde stačí malý omyl a z nadějné hry je nezábavný pokus. Naštěstí autor udržel svoji hru na správné cestě a vytvořil tak elegantní a velice jednoduchou zábavu, která funguje skvěle a naplňuje přesně svůj smysl existence. Tím je pobavit nenáročným a pohodovým způsobem.
Stěžejním prvkem celé partie je oboustrannost všech karet. Tím nám hra připomíná tak trochu nedávno recenzovanou ruskou hru Kings Under Mountains (recenze), která také vyprávěla o honu za poklady. Ovšem tam, kde hra o lidských rasách zklamala se Dragon’s Hoard teprve rozjíždí a dvě strany karet využívá naplno.
Už při dobírání hráči musí myslet na jejich barvu. Na druhé straně karty ale může být akční karta nebo úkryt, který prostě bude mít větší hodnotu. Tady vstupuje do hry náhoda a riziko, které patří k hrám, které se neberou až tak vážně. Naštěstí oboustrannost karet vlastně zpět vyvažuje tento zdánlivý problém, protože není problém se nechtěných karet z ruky zbavit jako ovcí.
Na takto jednoduchou hru ale jednotlivé partie trvají možná o trochu déle, než by mohly a sahají s pomalejšími hráči až k 45 minutám. Nastřádání takového množství pokladů přece jen trvá. Naštěstí vzhledem k omezenému výběru akcí v tahu se hráči střídají rychle a všichni se neustále cítí zapojeni do souboje. Pro jednotlivé počty je ale výtečně vyvážená, protože se liší počet dobíraných karet i cílové množství pokladů.
Grafika celé hry je úžasná. Krásné ilustrace obsadily úplně všechny karty, od nevědomě blaženého úsměvu ovcí až po detailní fantasy kresby. Potěší ale i důležité prvky designu, kdy karta má na obou stranách stejnou barvu a všechny její požadavky jsou na straně karty, kde je vidíte i když držíte karty v ruce.
Dragon’s Hoard se stane rychle oblíbenou hrou všech dětí, které mají rády draky. Má bombastické ilustrace a dostatečně jednoduchý herní mechanismus. Právě proto je skvělá do rodinného prostředí. Pokročilí hráči jí možná pohrdnou, ale dělají chybu, protože dostatečné možnosti konfliktu umožňují tvrdé souboje i náročnějším hráčům. Zvlášť, když přihlédneme k relativně krátké herní době.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Nathanael Mortensen |
Ilustrace | Jonas Åkerlund, Victoria Lopez, Sensit Communication GmbH |
Vydavatel | Mortensen Games, KOSMOS, Renegade Game Studios |
Rok vydání | 2014 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 45 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (8 voters) |
Kategorie | Adventure, Card Game, Fantasy |
Mechanismy | Hand Management, Open Drafting, Set Collection |
Rozšíření | Dragon's Hoard: Unicorn Promo, The Dwarf (fan expansion for Dragon's Hoard) |
Rodina | Animals: Sheep, Creatures: Dragons, Crowdfunding: Kickstarter |
Alternativní názvy | Von Drachen und Schafen |
Více o hře.
+ jednoduchá pravidla
+ děti si ji zamilují
+ perfektní grafika
+ akční karty umožňují útoky na soupeře
+ každou kartu lze zahrát dvěma způsoby
+ sbírání barevných sad
+ vyvážené pro všechny počty hráčů
- trochu delší herní doba
k Dragon’s Hoard:
Tak to vypadá fak úžasně. Už dlouho sháním nějakou jednodušší hru na dračí téma pro děti kolem 8 let a teď je tady najednou taková ultrakrása. Nevíte, jestli to někdo plánuje vydat česky? A vůbec, kolik je tam cizojazyčna? z obrázků se mi zdá cize psaná jen jakási informativní kartička.(a samozřejmě asi návod) Jestli je to tak, musím, tedy musejí ji moje děti mít. Díval jsem se a ani není moc drahá. Mám známé čechy v Rakousku, kteří jezdí pravidelně k nám na víkend na chatu, mohli by mi to koupit. Nebo mi ji střelíte vy? :-))) Každopádně se chci ujistit, že to stojí za to.
Zdraví
David
PS:
Dá se sehnat někde český návod?