Zdálo se mi, že jsem drak. Létal jsem nad planinami a užíval si svobodu. Nehrozilo mi žádné nebezpečí, jen jsem si plachtil na roztažených křídlech. Jenže pak jsem se probudil. A moje dračí tělo nezmizelo. Já jsem opravdu drak! Ne všechno je ale tak pohádkové, jak se zdálo. Jsou tu nepřátelé, kteří nás chtějí zranit. Na svobodu musím zapomenout, teď je na čase bojovat!
Do kůže draka nás obléká dvojice Jake Given a Ace Peckham ve zdánlivě nenápadné hře Dragoon. O její ozdobu se postaral ilustrátor Nick Nazzaro. Celá hra prošla produkcí firmy Lay Waste Games a především ohnivým peklem platformy Kickstarter. A to hned dvakrát úspěšně, podruhé navíc ještě s rozšířeními. Hru pak po Evropě distribuuje Esdevium Games.
Už krabice zaujme. Sice není velká, ale určitě nabízí velmi originální grafiku, jejíž pojetí pokračuje i po zdvihnutí víka. Hráči zde najdou především překvapivou dvojici látkových plánů, které rozloží na stůl a vytvoří tak bodovací stupnici a především herní plán. Ten se skládá z celkových šestatřiceti čtvercových políček. Hráči si na úvod zvolí jednu ze čtyř dostupných barev a obdrží nejen figurku draka, ale také jeho jeskyni (obojí postaví na danou startovní pozici na mapě), žetony kontroly a také ukazatel bodů. Poslední zmiňovaný kámen položí na start stupnice s body a k němu přidají ještě jednu zlatou značku pro zloděje. Na závěr každý ze soupeřů dostane trojici karet ze zamíchaného balíčku.
Partie se dělí na kola a jeho začátek vždy podléhá souřadnicím. Pro jejich určení hráč na tahu hodí dvojicí kostek a podle číslic v řadách a sloupcích umístí destičku vesnice. Ta představuje nevítané návštěvníky na dračím ostrově, které se budou draci snažit obrat o všechno jejich zlato.
Každá taková vesnice začíná černou stranou nahoře. Pokud ale v budoucích tazích hráči hodí stejnou souřadnici, pak se vesnice rozroste na červené městečko. Naopak kdykoliv padne souřadnice, kde už město stojí, nepřidají hráči na mapu nic. Místo toho posunou ukazatel zlodějů na stupnici o tři kroky vpřed. Když se tak stane poprvé, hráči umístí na mapu truhličku se zlodějským pokladem a to na náhodně hozenou souřadnici. Odsud pak mohou po návštěvě hráči zase mince získávat.
Poté dostane hráč do vínku tři akční body, které může utratit zcela podle svého uvážení za různě drahé činnosti. Základem všeho je šance měnit nebo dobírat karty, které jsou překvapivě drahé. Lepší už to je se samotným pohybem po mapě. Za jeden bod může drak popoletět po mapě. Pokud by se pak dva draci kdykoliv ocitli na stejném místě, dojde k boji. Hráči jednoduše porovnají hod kostkou a vítěz poraženému vezme tři mince.
Ale pak už nastává čas na obsazování vesnic a měst, které si hráč může označit svým žetonem kontroly. Nebo jej může rovnou spálit na popel a sebrat zlato, které jeho obyvatelé mají uschované (2 nebo 4). Soupeři ale mohou také napadat jeden druhého, pokud dorazí do protivníkovy jeskyně. Naopak zdarma je možné zahrát libovolný počet karet z ruky a využít jejich schopnosti.
Lidé jsou ale velmi snadno ovlivnitelní, takže vždy poslouchají pouze draka, který u nich byl naposled. Hráči tedy mohou snadno přebírat kontrolu nad vesnicí. K čemu by jim taková úslužná vesnička byla? To se dozví v průběhu třetí fáze tahu, která se jmenuje daně (tribute). Automaticky inkasují ale pouze za to město, na kterém jejich drak stojí. Na ostatní pod svojí kontrolou si musí hodit kostkou a její výsledek určí příjem.
Nakonec ale jde všem hráčům o mince. Zlaťáky vybírají od lidí, ale také kradou soupeřům, a snaží se být tím prvním, kdo nastřádá balíček padesáti zlatých. Pokud na konci tahu má některý z účastníků takovou sumu a nikdo ostatní podobně bohatý není, může začít okamžitě slavit.
Dragoon je zajímavou taktickou a poziční hrou, která je zajímavá také svým tématem. Hon na zlato s draky a terorizování obyčejných lidí ve vesnicích je výborně zvolené. A námět odpovídá i samotným mechanismům a celkově tak atmosféra podporuje pocit, že jako drak opravdu létáte a snažíte se z lidí mámit jejich poklady.
Hráči mají v každém tahu dostatek akcí na výběr. Mohou tak hrát ve svůj prospěch nebo reagovat na snažení soupeřů. Pohyb draků je jasně předvídatelný a lze tedy snadno předpokládat, o co soupeřům v následujícím tahu půjde.
A ačkoliv je řada prvků taktických, nakonec je velká část partie závislá na štěstí. Kostky rozhodují nejen o nových kořistech na mapě, ale také o bojích a především příjmech na konci každého kola. Právě proto nikdy nestačí být nejlepším plánovačem, ale potřebujete také správně a dobře házet puntíky.
K tomu ještě musíte přidat karty. Ty přidávají další nepředvídatelnost. Umožňují zasahovat do mapy i mimo pozici, kde stojíte nebo reagovat na napadení svého města, i když ho zrovna nebráníte osobně. Karty prostě přidávají hře šťávu, ale pro někoho také nepříjemnou dávku chaosu.
Obecně je hra velmi příjemně konfliktní. Hráči jsou motivovaní na sebe útočit, protože jim to přináší cennou kořist. Vyplatí se i napadat nepřátelskou jeskyni. To všechno je třeba brát v úvahu, když plánujete svoje útočné výpravy na vesnice. O jejich kontrolu to je neustálá přetahovaná.
Díky tomu nakonec je Dragoon spíš zaměřena na méně náročné a zkušené hráče. Tomu odpovídá velmi dobře také herní doba, která se může pohybovat kolem nějakých čtyřiceti minut. S maximálním počtem čtyř protivníků se může natáhnout o deset až patnáct minut více. A právě počty soupeřů mají také zásadní vliv na zážitky, protože ve dvou je na mapě příliš prostoru. Hráči tak musí bojovat úplně jinak a agresivně si snažit zajišťovat kontrolu nad městy. Ideální je souboj ve třech nebo čtyřech, kde ale zase musíte počítat s drobnými čekáními na tah.
Kromě jednoduchosti je tou neoddiskutovatelně největší zbraní této novinky zpracování. Krásné figurky, luxusní látkové plány a famózní balení. To všechno doplňují originální, ale naprosto tematicky ladící ilustrace. Z hlediska provedení tak můžeme vytknout snad pouze pravidlům nedostatek příkladů, ale hra je tak jednoduchá, že to není žádný velký problém.
Dragoon je nádherně vypadající hrou, která ale nakonec nabízí především pojetí pro začátečníky. Jako vstupní chaoticky-taktická hra funguje skvěle. V podstatě jí není co z principu vytýkat, protože dělá všechno tak, jak byste asi od takto zaměřené hry očekávali. Díky tomu je Dragoon parádním kouskem, který je provedením tak trochu i sběratelský.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Jake Given, Zach Given |
Ilustrace | Nick Nazzaro |
Vydavatel | Lay Waste Games |
Rok vydání | 2016 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 13 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (1 voters) |
Kategorie | Dice, Fantasy, Fighting, Medieval |
Mechanismy | Action Points, Area Majority / Influence, Area Movement, Dice Rolling, Grid Movement, Hand Management, Tile Placement |
Rozšíření | Dragoon: Bard-Barian, Dragoon: The Might and Magma Expansion, Dragoon: The Rogue and Barbarian Expansion |
Rodina | Components: Map (Continental / National scale), Creatures: Dragons, Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: TableTop Simulator Mod (TTS) |
Více o hře.
+ famózní zpracování
+ chaos z karet
+ taktičnost pohybu
+ ve dvou jiný zážitek
+ dostatek výběru akcí v tahu
+ náhodné objevování vesnic
+ téma
- náhoda
- chaos