Je to jako výjev z nějaké noční můry. Když začaly mizet ovce, mohli jsme to připisovat vlkům. Když zmizela první kráva, začaly se mezi lidmi ve vesnici šířit fámy. Za humny je prý drak. A nikdo nechce ani pomyslet na to, co se stane, až mu dojde výběr čtyřnohé zvěře v okolí.
Na odpověď na tuto otázku nechtějí čekat hrdinní trpaslíci, kteří bydlí v nedaleké vesnici. Místo toho se pustí do zdánlivě neřešitelného úkolu. Chtějí ulovit draka. A hráči se budou moci tohoto boje zúčastnit, a dokonce si i zvolit stranu v deskové hře Drako s podtitulem Drak a trpaslíci. Jedná se o reedici hry pro dva hráče, kterou vytvořil Adam Kaluza a ilustrace pod polským vydavatelem Rebel vypracoval Jarek Nocoń. Hru si pro překlad do češtiny vyhlédla firma MindOK.
Oba hráči se natěšeně sejdou u krabice. Ještě než ji otevřou a zadívají se na krásné figurky, měli by se dohodnout, kdo bude chtít chrlit oheň a kdo se bude ohánět sekyrami. To proto, že jakmile krabici otevřou a rozloží před sebou plán, objeví se postavičky a oba budou chtít hrát za draka. Jeho červená obří figurka začíná partii uprostřed plánu, obklíčená třemi figurkami trpaslíků.
Hráč, kterému už v žaludku bublá oheň, si připraví také panel draka a vezme si balíček karet pro svoji stranu. Po zamíchání si vezme čtyři do ruky. Podobně i jeho soupeř získá svůj panel trpaslíků, zamíchá své karty a dobere si čtyři. Všechny žetony pak hráči položí stranou, jak ty náležící trpaslíkům, tak obecné žetony zranění.
Oba hráči se budou střídat a začíná ten, kdo si pro sebe získal roli draka. Ať už jde o trpaslíky nebo draky, mají obvykle k dispozici dvě akce. Může buď pro sebe získat nové dvě karty ze svého balíčku nebo jednu z těch, které má v ruce, zahrát. Lze je ale libovolně opakovat, takže bojovník může zahrát dvě karty nebo získat čtyři nové. Při tom ale ani jedna strana nesmí překročit limit šesti exemplářů v ruce.
Aktivace karty znamená, že je třeba si vybrat jednu z dostupných ikon v levém horním rohu. Tím trpaslíci nebo drak mohou získat šanci se posunout po mapě plné šestiúhelníků. Manévrování je důležité, takže zatímco drak může běhat nebo popoletět na libovolné políčko plánu, trpaslíci se mohou pohybovat pouze po zemi. Někdy po jednom, jindy ve skupince dvou.
Drak nemá jen oheň, který chrlí v přímí linii a zasáhne každého trpaslíka, který mu stojí v cestě. Může používat i drápy, pokud některý z trpaslíků udělal tu nerozvážnost, že se postavil hned vedle něj. Postupně může ale o létání, možnost pohybu i chrlení ohně přijít, pokud trpaslíci s použitím seker a úspěšných útoků zaplní zraněními odpovídající oblast. O rozmístění zranění rozhoduje právě hráč za malé človíčky, ale první čtyři vždy odrazí šupiny a teprve poté lze draka opravdu zraňovat.
Trpaslíci opět mohou útočit po jednom nebo ve dvou a počet žetonů, které umístí, odpovídá číslovce u karty útoku. Napadený hráč ale má vždy (na obou stranách) možnost se bránit s pomocí karty obrany, která dokáže zablokovat celý jeden úkol, a ne pouze jeden bod.
Malí hrdinové ale vědí moc dobře, že postupné osekávání malými sekyrkami, nemusí stačit. Proto mají ve své výzbroji i kuš. Ta střílí rovně v přímé linii. Ale i šíp se dá odrazit, pokud je drak na útok připravený.
Trpaslíci mají ve své zásobě ještě jeden trumf a tím je síť. S její pomocí mohou trpaslíci draka dočasně znehybnit a ohnivý obr se tomu nemůže nijak vyhnout. Musí se vzdát svého celého následujícího tahu (obou akcí), aby se ze zajetí sítě vysvobodil. Místo toho ale může dále kolem sebe sekat a chrlit oheň, protože tomu provazy zabránit nedokážou.
Každý trpaslík má svoji stupnici zranění, a navíc i svoji vlastní schopnost – jeden může házet síť, druhý střílí z kuše a poslední nabídne zuřivost. Za oběť jednoho zranění přidá svému majiteli jednu akci navíc. Pokud jsou zaplněna všechna políčka stupnice zranění, je trpaslík z boje vyřazen, ale jeho kolegové mohou pokračovat ve snažení.
Když padne i poslední trpaslík, drak vítězí. Totéž platí i pro situaci, kdy malým bojovníkům dojde čas a tedy i balíček karet. Vítězství na hrdiny se sekerami čeká pouze v případě, že dokáží drakovi zakrýt úplně všechny puntíky zranění, které na svém plánku má. Vyhrát tedy může vždy pouze jeden ze dvou účastníků.
Drak o: Drak a trpaslíci je krásnou taktickou zábavou pro dva, ve které dostane každý svoji vlastní bojovou výbavu. Hlavním rozlišovacím znamením je asymetrie, protože obě strany mají zcela odlišné možnosti. Úspěch je tak závislý na tom, jak hráč dokáže svoji výhodou využít.
Všechno je to prostě a jednoduše taktické. Náhoda do všeho vstoupí pouze pokud jde o výběr karet v ruce, ale ikon není zase tolik, aby si hráč pokaždé ze své ruky něco nevybral.
Životy trpaslíků nemají moc velkou cenu. I bez jednoho nebo dvou, s jejich obětí ve správnou chvíli, lze ještě draka porazit. Každý trpaslík má sice svoji schopnost, kterou do bitvy přispívá, ale je důležité vše umět využívat ve správnou chvíli. To drak je jen jeden, ale zase jej protivníci mohou oslabovat správně mířenými ranami a postupně ho oslabovat. To je moment, který skýtá hře vynikající atmosféru.
Jelikož se jedná o duel, tak je výměna tahů a akce velmi rychlá. Když zrovna hráč není na tahu, aby vymýšlel reakci na akci protivníka, může napjatě sledovat a užívat si tah soupeře. Celkově je partie velmi rychlá a k vyřešení bitvy nepotřebujete víc než 20 minut.
Drako: Drak a trpaslíci je krásně zpracovanou hrou, která umožní dvěma soupeřům vyrovnat si účty pěkně mezi sebou. Fantasy souboj zvládnou i děti kolem deseti let a všichni bez rozdílu věku ocení krásné figurky. Kvality hry jsou výtečné a zábava pro dva je parádní. Drako: Drak a trpaslíci se nám velmi líbí, a pokud chcete bojovat ve dvou, pak neváhejte.
+ oslabování draka
+ volba akcí
+ napětí o výsledek v každém kole
+ rychlá a přístupná partie