Už deset let trvá bitva čtyř armád. Kaolin, generál Ligy Nerathu, je už z té prolité krve a ztracených dobrých vojáků unaven. Kdykoli jeho vojsko získá nějaké území, je zezadu napadeno jiným nepřítelem a ztratí pozice. Cítí se stár a bezmocný. Všechna jeho zranění jej dohonila a on tušil, že na světě už dlouho nebude. A tak sedí ve svém stanu sám s mapou bitvy a přemýšlí o svém nástupci. Jeho syn Kieslin umí usmrtit jednou rukou trolla, ale není mužem vhodným na velitelskou pozici. Na to je příliš krvelačný.
Dveře stanu se nečekaně otevřely. Kaolin rozzuřeně vzhlédnul, ale zjistil, že to je zvěd. Pozval jej dál a vyslechnul si další špatné zprávy. Nebylo o tom pochyb, schyluje se k velké bitvě a on už nedokáže vést své muže. Bylo na čase, aby zvolil svého nástupce.
A věřte nebo ne, nakonec ta čest padla na vás, hráče. Pojďte s námi do světa Nerath, který patří do rozsáhlého vesmíru Dungeons & Dragons a vybojujte bitvy, které Kaolin nemohl. Ale můžete si zvolit i další strany konfliktu než Ligu Nerathu – Vallinskou alianci, Železný kruh nebo temný Karkoth. Každý bojuje sám za sebe a snaží se získat co největší území.
Conquest of Nerath, tak se jmenuje tato hra, která vznikla v roce 2011. Jejími autory jsou Richard Baker, Peter Lee a Mons Johnson. Patří do stejného světa, jako Dungeon Command (recenze) nebo dobrodružné hry D&D Castle Ravenloft (recenze) či Legend of Drizzt (recenze). Jsou důkazem toho, že firma Wizards of the Coast uviděla konečně ve světě deskových her prostor pro adaptaci svého obrovsky populárního světa čar a kouzel. Ilustrace ke hře zpracovali William O’Connor, Adam Gillespie a Wayne England.
A jak už to tak bývá u her z prostředí D&D, i Conquest of Nerath není žádný střízlík, ale pořádný macek. Krabice se sice drží svojí výškou u země, ale všechno to dohání její délkou. Ta je opravdu úctyhodná, ale také velice dobře odůvodněná. Uvnitř na vás čeká obrovská mapa říše Nerath. Většina prostoru je věnovaná jednotlivým územím ohraničeným barevnými linkami. Vlevo se ale vine trať pro vaše vítězné body.
Pro každou říši dostanete v balení jednu referenční kartu se specifickými pokyny pro začátek, ale také místy pro uložení karet. S kartami jsme tím ale zdaleka neskončili, protože tu jsou ještě jedinečné události (20 pro každou ze čtyř říší) a třicítka pokladů za vyplenění dungeonu.
Na vycvakání čeká řada kulatých žetonů nadvlády, ale také žetony ve tvaru dveří, na kterých jsou zobrazené příšery žijící v temnotách jeskyní. Poslední kartonovou komponentou jsou žetony zlata ve dvou hodnotách.
A přes řadu šestnácti kostek různých tvarů se dostáváme konečně k tomu, co dělá Nerath Nerathem. To mluvíme o 252 (!) plastových miniaturách. Každé straně patří přesně 63 figurek devíti různých druhů. Pěšáků je nejvíc, nejvzácnější jsou hrady a draci. Zbývá ještě zmínit padesátka podstavců, které můžete využít pro značení vojsk o větším počtu členů stejného typu.
V krabici najdete zásobník, do kterého snadno uložíte všechno zpět. A můžete být v klidu, protože dílky jsou v bezpečí a nebudou se hádat, protože každá říše má svoji přihrádku. Krabice ale zůstává pořád pěkně těžká, takže není úplně vhodná na přenášení. Určitě nepočítejte s tím, že by se vešla do nějakého batohu nebo kufru. Nerath potřebuje pořádný prostor nejen v krabici, ale i na stole.
Conquest of Nerath je určen v první řadě pro partii čtyř znepřátelených hráčů, kteří si každý vyberou jednu říši. Pak už závisí pouze na jejich rozhodnutí, jestli budou chtít soupeřit všichni proti všem nebo vytvoří aliance, přitom ale je pevně dané pořadí i složení aliancí. To proto, aby spojenci seděli vždy proti sobě a nehráli hned za sebou dva tahy. V takové situaci je zajímavé, že skřeti (Železný kruh) tvoří spojence zla proti Elfům (Vailin) a království lidí a trpaslíků z Ligy Nerathu.
Ve dvou hráčích dostane každý ze soupeřů na starost dvě strany bitvy, ve třech pak dva hráči jsou na straně zla, zatímco dobro kontroluje zbývající jeden. Rozdíly v pravidlech pro alianci a bez ní si ještě probereme v dalším textu podrobněji.
Každý z hráčů si tedy vybere stranu konfliktu a všichni se společně dohodnou na variantě hry. Od této barvy jim náleží v tuto chvíli také všechny figurky jednotek a balíček dvaceti karet událostí. K sobě si pak vezmou velkou referenční kartu, na které mají uvedené počáteční rozmístění svých jednotek. Na mapě je barevným lemem jasně vyznačeno počáteční území pod vaší kontrolou, které se shoduje s barvou vaší říše. Na tuto velkou kartu také položí zamíchanou hromádku událostí, ze které si vezmou horní dvě karty do ruky.
Do začátku pak dostanou ještě všechny svoje žetony nadvlády, které budou používat v průběhu partie k označení dobytých míst. Každá strana pak naplní svoji pokladnici několika kostičkami zlata ze společné zásoby a to podle svojí pozice v tahu – poslední dostane nejvíc, aby bylo srovnané jeho znevýhodnění.
Společný balíček karet pro všechny hráče jsou poklady, které zamícháte a položíte na kartu rychlé nápovědy. Ta obsahuje kromě místa pro karty také prostor pro žetony zlata a kartičky vládců jeskyně. Většinu strážců ale rozmístíte na herní plán náhodně, obrázkem dolů, na místa s vyznačeným jeskynním vstupem ve tvaru dveří. Teprve zbývající příšery položíte stranou na společnou desku.
Partie má jasně daný průběh tahu, ve kterém se na řadu nejdříve dostane Karkoth, pak Vailin, skřetí Železný kruh a teprve na závěr Liga Nerathu. V tomto pořadí tak budou hráči vykonávat všech šest svých aktivit. Z nich je povinné dobrání dvou nových karet z vašeho vlastního balíčku událostí, které přidáte do ruky k dalším. Některé z nich ale budete muset okamžitě zahrát, pokud na nich najdete text PLAY IMMEDIATELY. Druhá, neméně příjemná povinnost, která zakončuje váš tah, je výběr daní. Do pokladnice vám přiteče tolik cihliček, kolik právě v tuto chvíli kontrolujete území.
Pak je tu čtveřice akcí, které jsou všechny nepovinné a zahrnují pohyb (dvakrát), boj a nákup nových jednotek. První na řadě v pevně dané sekvenci akcí je přesun jednotek po mapě. Každá postavička má jasně danou svoji rychlost, která určuje počet oblastí překročitelných za jedno kolo a to v rozmezí od jedné do tří.
Při cestování s vojáky se můžete volně pohybovat po přátelských oblastech (vašich nebo spojencových v alianci). Váš pochod končí okamžitě ve chvíli, kdy vstoupíte na území nepřítele. Tyhle jednotky budou v další fázi bojovat. Na mapě jsou také speciální místa s jeskyněmi, na které smí pro změnu vstoupit pouze figurky hrdinů – bojovníci a čarodějové. Ve svojí armádě máte i lodě, které dokážou kromě bojů také převážet dvě vaše pozemní jednotky mezi kontinenty Nerathu.
Tím se ale dostáváme k tomu hlavnímu koření celé partie – bitvám. Tušíte správně, že tady využijete pořádně všechny ty vícestěnné kostky. Každá strana hodí kostkami odpovídající síle jeho vojska, například pěšáci mají obyčejnou šestku. A jako zásah se vždy počítají hodnoty nad číslo šest, takže je jasné, že zrovna nejslabší jednotka to má při útoku hodně těžké.
Oba protivníci v boji hází kostkami současně a tak si navzájem vyřadí nějaké jednotky. Jsou zde samozřejmě různá pravidla pro konkrétní druhy jednotek – draky, lodě – ale jinak probíhá i dobývání hradu nebo průzkum jeskyně. Ale v tom podstatném se neliší – hází se kostkami a rozdělují se ztráty na obou stranách. Po každém kole má útočník šanci z boje vycouvat. Za dobytí každého území, které patří na mapě protivníkovi, dostáváte vítězné body a to i opakovaně.
Po bitvách ještě jednou můžete posunovat některými jednotkami. Na to plynule navážete náborem nových posil. Vojáky najímáte za zlato ve stanovené hodnotě a můžete je verbovat do některého z vašich hradů.
Každé kolo končí výběrem daní. Zde dostanete zlato v hodnotě, která odpovídá vašim územím. Nemusíte ale vždy počítat všechny svoje pozice, protože máte jasně daný počáteční stav. Stačí tedy jen spočítat, o kolik více nebo méně máte území proti počátku (kolik vám jich drží soupeř nebo naopak vy jemu) a přičíst toto číslo ke startovní hodnotě.
Partie končí ve chvíli, kdy některý z hráčů (některá z aliancí) splní stanovený cíl. Obvykle jím bude určitý počet vítězných bodů, který určuje také samotnou délku souboje.
Conquest of Nerath nabízí opravdové dobývání a bitvy ve fantastickém světě plném draků, entů, medúz a dalších magických stvoření. A jaké jsou naše dojmy z toho výletu? Zážitek se příliš neliší od výborného vzhledu hry – je skvělý, ale předpokládá jeden zásadní fakt: nesmí vám vadit zcela náhodné a kostkami řízené souboje. Ovšem bitvy samotné nejsou zase tak náhodné, pokud umíte dobře operovat s vojskem a jeho částmi.
V systému výběru daní připomíná Conquest of Nerath oblíbený rodinný Small World (recenze). I zde dostáváte příjem na konci svého tahu, takže máte šanci jej ještě ovlivnit. Ale na rozdíl od zmíněné hry máte jasně danou stranu konfliktu a také vám zlato není rovnou ukazatelem vítězství, ale pouze cestou k němu.
Přitom má ale nejspíš blíž k populárnímu Risku (recenze), ve kterém se hráči také navzájem napadají a bojují o území. Největší podobenství je ale v systému boje, který je velice podobný. Naštěstí ale zapojením karet, hrdinů a především využitím čistokrevného fantasy prostředí se odlišuje od své konkurence (když pomineme početné varianty Risku).
Ale co herní doba? U takového velkého světa přece nemůžeme strávit jen hodinu, ale bude to určitě trvat mnohem déle.. Jenže to není tak docela pravda. Hráči si mohou sami nastavit počet vítězných bodů, při jejichž dosažení hra končí vítězstvím jedné strany. Tak se lze snadno dostat na konec třeba za devadesát minut, což je u takovéhohle macka velký úspěch.
Protože dostáváte body za dobývání nových území, je ve hře neustálé soupeření, napadání a podrazy. Na ty se určitě připravte, pokud se do této hry budete chtít ponořit. Svými jednoduchými pravidly vlastně rozšiřuje mantinely a umožňuje hráčům mezi nimi manévrovat podle svých schopností. Naopak příjem dostáváte na konci tahu, těsně po nákupu jednotek. Díky tomu nemůžete jen tak zaplavit herní plán novými jednotkami, ale budete pracovat s obsahem pokladnice mnohem obezřetněji a hledat zdroje financí jinde.
Určitě je třeba vyzvednout také počáteční pevně dané rozestavení, což vám zdánlivě umožňuje okamžitě začít hrát. Příprava hry je ale možná právě proto poměrně dlouhá a náročná. To sice vypadá jako omezení ve světle znovuhratelnosti, ale vzhledem k masivnosti celého zážitku a přítomnosti karet na tuhle připomínku velice rychle zapomenete. Hra se totiž neustále větví a postupuje dál vždy po trochu jiné linii.
Velkou výhodou je možnost hrát partii jako nekompromisní deathmatch nebo se spojit do aliancí. Ale ani první možnost vám vůbec nezabraňuje v průběhu partie uzavírat nějaké krátkodobé, oboustranně výhodné, dohody. Naopak hra strukturou území k podobným domluvám a vyjednávání přímo nabádá.
Ve dvou i třech hráčích některý z účastníků bude ovládat více barev. To je sice nepříjemné, ale přesto zůstává hra zábavnou a vyrovnanou. Současně se díky stejnému počtu zúčastněných armád drží herní doba na podobných hodnotách.
Každá ze stran je opravdu unikátní a má svoje balíčky karet. Navíc jsou vyvážené a vykompenzované i jasně daná pořadí tahů, nemusíte tedy mít obavu, že by některá strana měla výraznou výhodu. Tu vám může získat snad jen počáteční los karet.
Nerath by mohl být takovou klasickou a obyčejnou hrou, nebýt figurek. Ty dělají z už tak nádherně kresleného herního plánu krásnou podívanou a ze hry mnohem větší zážitek, než jaký byste dostali se skupinkami žetonů nebo kostiček. Tohle rozhodnutí se určitě Wizards of the Coast vyplatilo, protože hra vypadá extrémně lákavě.
Pokud jste hledali hru, ve které budou bojovat draci, skřeti i lidé, všechno to bude mít opravdový spád a napětí, pak už nemusíte hledat dál. Je tu Conquest of Nerath. Autoři do mixéru dokonce přihodili i jeskyně a odměny po jejich dobytí, které ještě dále rozšiřují možnosti hry a podporují úžasný zážitek, který vám přinese. Ano, je to festival štěstěny, pokud jde o souboje, ale komu to vadí, když je to taková zábava?
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Richard Baker, Mons Johnson, Peter Lee |
Ilustrace | Wayne England, Adam Gillespie, William O'Connor |
Vydavatel | Hasbro, Wizards of the Coast |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 240 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | Moderate in-game text - needs crib sheet or paste ups (8 voters) |
Kategorie | Fantasy, Wargame |
Mechanismy | Dice Rolling, Team-Based Game |
Rozšíření | Dungeons & Dragons: Conquest of Nerath Board Game – Sword of Kas Promo |
Rodina | Components: Miniatures, Setting: Dungeons & Dragons |
Více o hře.
+ jednoduchost
+ úžasné množství figurek
+ jednoduché, ale napínavé souboje do posledního muže
+ akční karty pro každou z ras
+ aliance
+ variabilní konec
+ příjem až na konci kola
+ taktické možnosti hry
+ možnost napadat a plenit dungeony
+ bez konfliktů není vítězství
- ve třech kontroluje jeden hráč 2 strany
- vyšší cena