Dweebíci jsou malé kulaté příšerky. Mají dvě ruce i nohy, stejně jako my a jsou nám podobní i v řadě dalších tělesných proporcí. Hlavní rozdíly však přesto poznáte na první pohled, když jednoho z nich potkáte. Ale nebude to na ulici. Dweebíci jsou totiž ve skutečnosti velcí asi jako myška a velmi pečlivě se ukrývají v dírách na poli. Žijí pak ve svém podzemním světě, kde o nich nikdo z nás ještě donedávna neměl ani tušení.
Mají kulatá tělíčka a jejich hlava navazuje rovnou na krk. Každý správný dweebík má nějakého koníčka a když se na něj zadíváte zblízka, uvidíte, že mají na hlavě pouhé tři vlasy. Ale mnohem výraznější je jejich barva kůže, která nese vždy nějakou výrazný odstín veselé barvy. To se výtečně hodí k jejich skvělé a vždy optimistické náladě.
Ale co je nejzajímavější, je fakt, že dweebíci se rodí a žijí ve skupinách. Každý dweebík má svoje dvojče, které vypadá a chová se přesně jako on. Někteří z nich jsou narození dokonce z trojčat nebo čtyřčat! Důvod je skrytý právě v jejich hravé povaze, protože hraní v jednom prostě nejde. A dweebík, který si nehraje, je smutný dweebík.
A právě proto si vzali společnost GameWright a autor Tim Roediger do hlavy, že o jejich světě vytvoří nějakou tu malou karetní hru. Všichni dweebíci stáli modelemi ilustrátorovi Christopheru Leemu. A protože se dweebíci ani před plátnem nezastavili, jsou nakreslení v pohybu s vybavením pro jejich oblíbený koníček.
Hra vznikla v roce 2010 a řadí se do série malých karetních her, do které patří například oblíbené Spící královny. Už v recenzi na GUBS (recenze), kteří náleží do stejné řady, jsme zmínili, že nové hry od GameWrightu dostanou do vínku jednu příjemnou věc – kovovou krabičku. Na jejím odklápěcím víku je nakreslená hlava usmívajícího se dweebíka, kterému nejde odolat.
Když víko odklopíte, čeká na vás v plastové vložce 54 karet s portréty 54 dweebíků. Ve skutečnosti však ilustrátorovi stáli často modelem dweebíci z dvojčat nebo trojčat, která jsou si k nerozeznání podobná. Takže na první pohled to vypadá, jako by bylo různých obrázků méně. Ve skutečnosti se však jedná o sourozence, kteří vypadají úplně stejně.
A první pohled na karty přinese radost všem rodičům z neanglicky mluvících zemí. Karty totiž na sobě nemají žádný text, což je dělá velice vhodné pro rodinnou zábavu! Navíc celá hra má velice jednoduchá pravidla, ačkoliv je v krabici dostanete v anglickém znění.
Každý z různých dweebíků má odlišné barevné pozadí. Sourozenci však mají barvu stejnou, takže se vám budou dobře hledat. A ve hře to budete určitě potřebovat. V levém horním a pravém dolním rohu je portrét ještě jednou zmenšený, abyste jej snadno viděli, i když držíte kartu v ruce. A pod ním je řada teček, která vám napovídá, kolikrát je portrét tohoto dweebíka v balíčku. Někteří jsou dvojčata, jiní mají sourozenců víc.
Maximálně se v krabičce vyskytují čtyři totožně vypadající sourozenci, ale s některými dweebíky jejich sourozenci nepřišli, tak jsou sami – například zelený lučištník Robin Dwood. Zato rodina Dweebermanů s červenou kápí přišla v plném počtu čtyř sourozenců. Vy však vždy poznáte počet portrétů hned pohledem na tečky v rohu.
Celý balíček karet zamícháte a každému z hráčů rozdáte pět z nich. To jsou jeho začínající kamarádi, kterým musí najít dvojče. Všechny ostatní zbylé karty připravte na stůl do hromádky, odkud si je budou hráči postupně dobírat jako náhradu za vyložené dweebíky.
Tah každého hráče se skládá ze tří částí, ale pouze první a poslední je povinná v každém kole. Nejdříve musí hráč vyložit jednu kartu barevného dweebíka na stůl. Tím postupně vzniká mřížka karet, které spolu sousedí horizontálně i vertikálaně. Většinou se jedná o portréty vždy jiného dweebíka.
Vaším cílem ale je najít k některé již vyložené příšerce jednoho jejího sourozence, který má stejné podbarvení karty i stejný obrázek. Vždy vás ale zajímají jen takoví dweebíci, kteří leží na kraji celé skupinky. Položením jejich dvojčete totiž získáte do svojí bodované zásoby také všechny karty, které leží mezi nimi. Obě karty však musí být v linii (horizontální nebo vertikální) a nesmí se nacházet uvnitř této řady ale na jejích krajích.
Pak můžete sebrat nejen tyto dva dweebíky, ale také všechny kamarády, které se nachází mezi nimi. To je druhá, nepovinná část tahu, protože v každém kole se vám takovýto tah nepodaří. Tím ale začnou mezi kartami vznikat mezery. Pokud se dweebíci rozdělí na skupinky, nemohou hráči sbírat další body, dokud je zase nepřivedou zpátky. Musí tedy zahrát karty tak, aby znovu tyto společenské potvůrky přivedli k sobě.
Přes mezery v jejich řadách navíc nemůžete dweebíky sbírat. Navíc pokud je taková mezera pouze jedna, položením dweebíka do ní nemůžete získat karty ani nalevo ani napravo, protože v tu chvíli už karta není poslední v řadě (nebo sloupci).
Na konci svého tahu si hráč dobere jednu kartu ze společné zásoby tak, aby měl znovu těch výchozích pět. Partie končí, jakmile dojde zásoba portrétů dweebíků, protože většinu už jste posbírali. Jakmile hráčům dojdou i karty v ruce, všichni si spočítají nastřádané portréty a hráč s největší sbírkou karet.
Nebudeme vás dlouho tahat za fusekli. Dweebies je úžasná hra pro všechny děti. Ty ji bleskově pochytí a bude je ohromně bavit. Je rychlá, krásně vypadá a z dweebíků se okamžitě stanou nejlepší kamarádi všech.
Ve hře však přes zdánlivou jednoduchost zůstává nějaká ta strategie. Především si hráči neustále mohou vybírat místo, kam položí svoji kartu. Pokud chcete hrát takticky, je důležité mít přehled, jestli už od tohoto dweebíka šli nějací sourozenci a jestli tedy ještě máte šanci získat za něj body.
Často se vám v ruce sejde dvojice karet. Takovou sérii a téměř jisté body vám může pokazit jen některý ze soupeřů, který vedle dweebíka položí jinou kartu a tím přestane být krajní kartou. A než se k vám tah znovu dostane, abyste svůj záměr dokončili, jste často do poslední chvíle napnutí, jak to vlastně dopadne. Jde totiž obvykle o pořádný ranec bodů.
Protože různí dweebíci jsou zastoupení v balíčku v různém počtu, někteří jsou spíš jen do počtu, zatímco ti početnější jsou důležití. Ovšem musíte také myslet na šanci, že druhého dweebíka k tomu, kterého hrajete, může mít v ruce soupeř!
Hraní karet na správná místa je tedy velice důležité. Současně je celá partie ohromně rychlá a nezáleží na tom, kolik hráčů se jí účastní. Celou dobu je to ohromná legrace a to nejen pro děti. Dospělí sice nebudou považovat tuto karetní hru za nějakou výzvu k hlubokému přemýšlení, ale jako oddechovka s dětmi je absolutně skvělá.
Grafici zvolili pro pozadí vynikající odstíny, které se mezi sebou dostatečně liší. To je dobře, protože hra zůstává přehledná i ve chvíli, kdy je na stole vyloženo hodně karet. Právě orientace je zde velice důležitá a děti se navíc naučí rozeznávat i méně tradiční odstíny.
Dweebies je karetní hra pro děti, kteří ji zvládnou bez problémů už od šestého roku věku. Na kartách není žádný text, takže stačí sledovat pouze barvy a obrázky. Navíc grafika je úžasně roztomilá a každý malý hráč si najde mezi postavičkami svého favorita. Tak se nestyďte a přivítejte nové kamarády do rodiny. Jmenují se Dweebies a každý by je měl mít!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Tim Roediger |
Ilustrace | Christopher Lee (III) |
Vydavatel | Cocktail Games, Educa Korea, FoxMind Israel, Game Factory, Gamewright, Kanga Games, Nasza Księgarnia, Reflexshop, White Goblin Games |
Rok vydání | 2010 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (8 voters) |
Kategorie | Card Game, Children's Game |
Mechanismy | Pattern Recognition |
Alternativní názvy | Bohókák, Paszczaki, 드위비스 |
Více o hře.
+ pěkné ilustrace
+ jednoduchý herní systém pro děti
+ vykládání karet obsahuje strategii
+ dweebíci jsou v balení v různých počtech
+ ikonky v rohu zlepšují přehled
+ kovová krabička
+ roztomilé příšerky
+ jazykově nezávislé
+ mohou hrát i daleko menší děti, už od 5 let
- pro děti žádný zápor, dospělým může vadit náhoda v dobírání karet