Lidé jsou neuvěřitelná stvoření. Jsou schopní se dostat do nesnází a do těch nejneuvěřitelnějších situací, ze kterých se pak nemají šanci sami vysvobodit. A to je moment, kdy začnou volat o pomoc. Jejich nářek možná uslyší kolemjdoucí. A možná tuto zprávu donese zadýchaný do městské taverny, kde sedí několik zdánlivě nezaujatých postav. A mezi nimi já. Nezískal jsem svoji slávu jen tak. Jsem připravený přispěchat na zavolání a zachránit kohokoliv, kdo o to požádá.
Právě takové povolání čeká na hráče ve hře Enchanters, která poprvé vyšla v roce 2016. Nám se ale do ruky dostala novější edice, ve které je současně se základem v boxu ukryté také rozšíření Enchanters: Overlords. Autorem hry je Rafal Cywicki a vyšla pod hlavičkou společnosti Gindle.
Krabice nepřekvapí rozměry, ale obsahem už ano. Uvnitř je totiž obrovská spousta karet, které se podepisují výrazně na celkové hmotnosti boxu. Je zde totiž prakticky pět set karet (z nich více než padesát velkých), spousta žetonů a také pěkná podložka pro organizaci celé partie. Na víku ale nejdříve potkáme několik hrdinných bojovníků proti bezpráví.
Každý z hráčů dostane pět žetonů krystalů a k tomu také dvojici startovních karet – první se jmenuje Fist a druhá of Enchanting, dohromady tedy tvoří Pěst vyvolání (Fist of Enchanting). Potom dostanou jednotliví účastníci důležitý úkol – vybrat balíček království (nebo dva, pokud jde o duel) ze základní šestice, případně při hře s rozšířením i z dalších ras (drakoni, jednorožci, golemové, víly, a další).
A všechny tyto vybrané karty jsou pak dohromady zamíchané a vytvoří hromádku dobrodružství. Tu je potřeba přeuspořádat tak, aby horní část nabídky neobsahovala žádná monstra. Ta se stáhnou hlouběji do balíčku. Horních šest karet pak vytvoří startovní nabídku, která se nazývá cesta. K této sestavě přidají také jednu náhodnou kartu vesnice.
Hráči se v partii střídají na tahu, ve kterém mají na výběr ze dvou hlavních akcí. Tou hlavní možností je vybrat a vzít si kartu z cesty. Každá z karet v nabídce ale má nějakou cenu, která se odvíjí od její pozice na cestě. Karta nejblíže k vesnici je zdarma, ale každá další stojí o jeden krystal více. A zatímco některé karty si hráči koupí jen s myšlenkou vylepšení svojí bojeschopnosti, s jinými budou chtít rovnou bojovat.
Ale k tomu potřebují být nejdříve opravdu pečlivě připraveni. Karty vybavení se skládají ze dvou hromádek, ve kterých je horní část vždy překrytá, ale spodní s bojovými statistikami zůstává viditelná.
Pokud si ale mezi kartami hráč zakoupí monstrum, musí mít dostatečnou sílu k jeho poražení. Ale každá příšera se ještě svému katovi odmění nějakým tím bodem zranění. Ty se hrdinům střádají, ale nehrozí, že by je škrábance vyřadily z partie. Všechna zranění se nasčítají až úplně na konci.
Místo všeho toho vyzbrojování a bojů si může ale hráč v tahu zvolit také mnohem jednodušší postup – může odpočívat, a právě tak si vyléčit jeden bod zranění. Současně právě takto může získat také nový přísun krystalů. Současně ale také ovlivní nabídku karet na cestě, protože tu, která je dostupná zdarma, nepoužitou odhodí.
Postupně tak hráči odebírají karty z nabídky, ihned je doplňují novými a partie pokračuje až do momentu, kdy právě tato zásoba je zcela vyčerpaná. Potom už začnou mluvit hrdinské činy, protože právě za poražená monstra, ale také předměty. Od svého výsledku si ale musí ještě hráč odečíst body za všechna zranění. Ten, kdo má v součtu nejvíc bodů slávy, se stává vítězem.
Enchanters je překvapivá karetní hra, která vyniká hlavně jednoduchými pravidly. Tím se z ní stává přístupná hra, která pak zcela nečekaně udeří ohromnou variabilitou. V námi testovaném boxu je totiž velká spousta karet království, které v kombinaci s různými vesnicemi vytváří zajímavou a neustále se měnící náplň.
Hráči v každé partii projdou kompletní nabídku karet, takže nakonec přecejen brzy dojdete do situace, že už jste všechny alespoň viděli. To ale neznamená, že jste je měli šanci použít a to ještě v různých kombinacích. Samotné sestavování výbavy je zajímavé, protože využívá překrývání karet. Hrdinové tedy vždy s novým posílením o něco také přijdou, a to je příjemný pocit něco-za-něco.
Jenže rozšíření, to nejsou jen nové rasy. Do partie vstupují také mocní overlordi, kteří jsou pěkně těžcí a umí uštědřit řádnou dávku zranění. Hráči dostávají novou akci, díky které se mohou v tahu zcela vyhnout balíčku cesty a místo toho vyzvat overlorda na souboj.
Je pak jasné, že v rámci schopností karet se nachází také řada dalších menších akcí, které nestojí celý tah. Hrdinové je mohou hrát kdykoliv a využít jejich výhod. I samotná vesnice nabízí nějaký efekt, na kterých by hráči neměli zapomínat.
Ale právě jednotlivé texty na kartách vytváří komba, které hráči musí umět správně využívat. Pouze tak se mohou proklestit co největším počtem monster a při tom nezískat příliš zranění. Proti útokům monstra se může hráč bránit promocí brnění, které uštědřená zranění snižuje.
Ačkoliv to nevypadá, v této hře je spousta přímého kontaktu mezi jednotlivými účastníky partie. Pokud tedy nejste zrovna příznivci útočení na soupeře nebo bránění se před jejich záludnými výpady, pak si tuhle partii příliš neužijete. Ale právě tato interakce je důležitým prvkem hry, díky kterému se nejedná jen o další nezajímavý solitérní bojový simulátor.
Hra je nádherně rychlá. Ačkoliv karet v nabídce je dost, samotné souboje a nákupy jsou bleskové, takže není nic, co by postup vpřed zdržovalo. I draftování ze stolu z pevně dané nabídky je výborná volba, protože tento systém se zvyšující se cenou zleva doprava funguje skvěle. A hodí se i do této hry.
Bohužel zmiňovaná jednoduchost pravidel není úplně jednoduše přenositelná z příručky, která nám jako novým hráčům Enchanters nepřipadala příliš intuitivní. Informací k základní hře je zde docela málo a některé postupy musíte tak trochu luštit mezi řádky.
Enchanters je dobrodružnou hrou, od které byste neměli očekávat nějakou hloubku nebo taktické možnosti. Místo toho dostanete rychlou hru, která je skvělá pro páry, ale třeba i pro čtyři hráče. Enchanters: Overlords ve své nové edici nabízí záplavu variability, konfliktní souboje a pohodově přístupnou hratelnost. Jedná se o příjemný filler na půl hodiny. A to by milovníkům fantasy mělo stačit jako dobrý důvod.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Rafał Cywicki |
Ilustrace | Mariusz Gandzel, Mateusz Michalski, Tomasz Mroziński, Bartek Repetowski |
Vydavatel | Gindi |
Rok vydání | 2018 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (2 voters) |
Kategorie | Adventure, Fantasy, Fighting, Humor |
Mechanismy | Open Drafting, Set Collection, Take That |
Rozšíření | Enchanters: As Above So Below, Enchanters: Darklands, Enchanters: East Quest, Enchanters: Event Deck, Enchanters: Mythic Deck, Enchanters: Odyssey, Enchanters: Rage and Laughter, Enchanters: Wounds Deck |
Rodina | Crowdfunding: Kickstarter |
Více o hře.
+ herní doba
+ grafika
+ spousta karet
+ výborné ve dvou
+ pořádná porce přímého soupeření
+ rychlost tahů
+ přístupná začátečníkům
+ komba
+ rozšíření v ceně
- nepřehledná pravidla