Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Fantastický Fantastát

Po dlouhém dni v nezajímavé práci jsem se konečně dostala domů. Zítřejší vidina stejného stereotypního dne mě pomalu ubíjí. Těším se, až si konečně lehnu do pohodlného křesla, a budu moct dělat, co budu chtít. Po odemčení šedivého bytu mě přivítá jen uschlá kytka v rohu pokoje. Jediný, kdo se na mě po návratu těší, je moje křesílko. Konečně si na chvíli můžu odpočinout. Zanedlouho se místností nese tiché spokojené oddychování.

Ptáčci si zpívají nádhernou písničku. Pomalu otvírám oči a zjišťuji, že jsem se dostala na zeleně rozkvetlou louku, na které se pasou ovečky. Ve vzduchu cítím dobrodružství, a po každém nádechu se cítím šťastnější. Krok za krokem se lehce nořím do nadýchaného mechu, mám pocit, že v tomto světě je možné opravdu všechno. Z dálky slyším crčící průzračný potůček, v němž skotačí zlaté rybky. Třpytivá hladina posílá sluneční prasátka do dalekého okolí. Zahlédla jsem svůj odraz, ale to přeci nejsem já?

„Já nejsem princezna v modrých šatech“, vykřikla jsem. Zdálky ke mně přiběhl malý trpaslík s lucerničkou a kluk se škraboškou na obličeji.

„Ale jsi“, přitakal skřítek, z jehož hlasu jsem poznala svého kamaráda Míšu.

„Musíme zachránit Fantastát, zlé bytosti se ho snaží zničit a to přece nemůžeme dopustit, všechno tohle by zmizelo,“ prohlásil hrdinsky maskovaný hoch. A tak jsme se vydali jako podivná trojka zachránit svět, kde fantazie nezná hranice a kde je možné cokoliv.

Prošli jsme malebným údolíčkem, kde si hrály srnky na schovávanou, přešli jsme obrovskou horu s poskakujícími kamzíky, a nakonec jsme se dostali do na první pohled malinké venkovské hospůdky. Museli jsme si přece jenom po náročné cestě odpočinout a pořádně se najíst. Seznámila jsem se tu s Velkým Bílým Slonem, který mi přislíbil pomoc v boji proti zloduchům. S ostatními jsem se zde viděla naposled, protože jsme se rozhodli, že se rozdělíme, abychom stihli porazit co nejvíce zákeřných potvor. Hospodský nám prozradil, že nedaleko je továrna, ve které si můžeme nechat vyrobit jakákoliv vozidla nebo zbraně. Ta nám určitě pomohou porazit příšery řádící ve Fantastátu.

Společně se slonem jsme se vydali nejdříve vyzvednout poklad v zapadlé jeskyni za černým lesem, který se nám za to odměnil cinkavou odměnou. Pak přišla na řadu Ježibaba, kterou na obličeji zdobilo několik obrovských ošklivých bradavic. Zkoušela na nás několik svých proslulých kouzel, avšak nám se ji podařilo společnými silami porazit. Proměnila se v koště, jež jsme později vyměnili za lepší schopnosti, které nám snad pomůžou porazit draka ve vysoké sluji.

Probudila jsem se až pozdě ráno plná energie a rozhodla jsem se, že do svého černobílého života pustím trochu barev. Odpoledne jsem si koupila plechovku s barvou a každý pokoj v bytě vymalovala jednou z nich. Dala jsem výpověď v práci a konečně jsem začala dělat to, co mě vždycky bavilo: skládat písničky. Druhý den jsem si přinesla domů pejska a kočičku a večer uspořádala krásné posezení s přáteli. Vyprávěla jsem jim o svém fantastickém snu. Jen tiše doufám, že se do toho krásného světa brzo vrátím.

Fantastát je úžasně propracovaná RPG hra s písmenky, která svým tématem dokáže oslovit hráče jakéhokoliv věku. Grafického ztvárnění se ujala Aneta Kýrová, která dokázala, že ve Fantastátu opravdu nezná fantazie hranice a svými ilustracemi dodala hře pohádkovou duši. V krabičce, jak už je u her Jiřího Mikoláše (Jirasgames) zvykem, se skrývá velké množství hracího materiálu. Člověk se někdy nestačí divit, co všechno se do tak malého formátu vejde.

Za pochvalu určitě stojí, že si toto malé vydavatelství stojí za svým vydáním her a všechny vyrábí ve stejných velikostech, jako to bylo například u Evoluce v krabici. Balení obsahuje 52 oboustranných kartiček, na jedné straně je vždy temný les a na druhé se může objevit příšera, hospoda, továrna, kouzelník, louka nebo poklad. Dále z krabice vyskládáte 6 dřevěných figurek, z nichž ke každé patří kartička s postavou, za kterou hrajete, písmenka české, ale i anglické a německé abecedy, žetony penízků a výherních bodů a hrací kostku.

Pravidla jsou na první pohled dlouhá a obsáhlá, což je dobře zaplacená cena za promyšlený a komplexní herní systém. Po zahrání si hry totiž záhy zjistíte, že je zábavná a pravidla rychle přejdou do krve. Co je velmi neobvyklé a zaslouží si zmínku, je určitě možnost zahrát si s jednou hrou několik herních variant. Jsou to akční varianta, deathmatch a kooperativní hra. V prvních dvou zmíněných bojují hráči proti sobě a snaží se získat potřebný počet bodů. Ve třetí se naopak učí spolupráci a snaží se zachránit Fantastát před nenasytnými příšerami, které ho ničí a zmenšují jeho plochu (připomíná vám to Nekonečný příběh?).

Ve všech typech hry dojde na najímání kamarádů v hospodě nebo výrobu zbraní či vozítek – ty získáte v továrně. Kouzelník vás může naučit svá tajná kouzla. Pravidla najímání se u každé varianty mírně liší, ale v podstatě stojí na jednom základním principu. Když vstoupíte na jakoukoliv z výše uvedených kartiček, můžete si koupit např. kamaráda. Zvolíte si jeho sílu (od jedné do čtyř), která vám bude pomáhat přemáhat nestvůry, za její hodnotu zaplatíte peníze a písmenka, která si můžete náhodně losovat ze společné hromady pokaždé, když vstoupíte na louku.

Nákupem ale tah nekončí, jak by se zdálo. Teď bude vašim úkolem vymyslet jméno přítele, které musí mít tolik slov, kolik máte písmenek. Například v kooperativní hře máte písmenka: K V Ž. Vymyslíte jméno Krásná Vysoká Žížala, nesmíte ho ale nikomu prozradit, protože vaši spoluhráči ho musí uhodnout. Vy jim samozřejmě můžete dávat nápovědy, a teprve poté, co odhalí celé jméno, můžete kamaráda používat a bojovat s ním. K útoku na nepřátele musíte vlastnit alespoň jednu zbraň nebo přítele.

Po každém použití se ale kamarád unaví, a proto o něj po čtvrtém použití přijdete. Všechny potvory ve hře mají kromě originálních jmen i předem danou hodnotu energie, kterou musíte alespoň dorovnat k jejímu zdolání. Součet ofenzívy se rovná útoku vaší postavy, hodnotě přítele či zbraně a hodu kostkou. Když se vám podaří vyhrát, berete si bod, kterým rozšíříte svoje zkušenosti. IQ znamená, kolik písmenek můžete mít (bez jakýcholiv získaných zkušeností můžete vlastnit maximálně čtyři), šnek značí pohyb, blesk kouzla a prak velikost vaší síly.

Při vytváření slov můžete pustit uzdu své představivosti a vymýšlet nejrůznější názvy. S hrou si užijete spoustu legrace, protože vás zajisté vaši spoluhráči překvapí, jaká různá jména se dají vymyslet. Autoři doporučují, aby se názvy neopakovaly, protože jen tak dosáhnete kvalitního zážitku.

Tvůrce hry po vydání již tradičně neusnul a snaží se neustále vymýšlet nová vylepšení, přestože hra byla oficiálně představena až v říjnu letošního roku na mezinárodním veletrhu her v Essenu. Rozšíření v současné době reprezentují především scénáře pro kooperativní variantu, které určují postihy, pokud nedokážete příšeru porazit, a jsou volně stažitelná ze stránek. Připravován je také tradičně výborný videonávod.

Události na začátku recenze jsou smyšlené, nedoporučujeme kvůli říši Fantastátu dávat výpověď v práci, malovat byt, nebo pořizovat zvířátka! Naopak určitě doporučujeme si tuto hru, plnou originálních přístupů pořídit, třeba už teď na Vánoce. Pak už zbývá jen sezvat všechny přátele, protože v této říši se stanete pravými hrdiny a naleznete hodiny neopakovatelné zábavy.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJiri Mikolas
IlustraceAneta Kýrová
VydavatelJira's Games
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 12
Herní doba40
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieFantasy, Humor, Negotiation, Word Game
MechanismyActing, Area Movement, Cooperative Game, Dice Rolling, Modular Board, Open Drafting, Paper-and-Pencil, Role Playing, Team-Based Game

Více o hře.

Recenze: Fantastický Fantastát
Klady:

+ přenosné provedení
+ krásné ilustrace
+ komplexní hra
+ možnost několika herních variant
+ nízká cena
+ webová podpora hry
Zápory:

- složitější pravidla
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Raise – výš, výš a ještě výš