U nás doma bydlí spousta zvířat. Ne všechna spolu ale vychází dobře, takže musím mít neustálý přehled, kdo má koho rád a které dvojice bych rozhodně neměl nechat o samotě v místnosti. Je důležité všechny výborně znát, aby se nestalo nic nepříjemného.
Podobné znalosti bude od hráčů požadovat karetní hra Faunatastic, kterou si pro všechny milovníky zvířátek připravil Martin N. Andersen. O ilustrace se postarala Dominika Hourová a svůj výtvor svěřili do rukou českého vydavatelství Dino. To připravilo novinku k vydání na první polovinu roku 2019.
Celá hra se skládá pouze z karet a na jejím víku dohlíží na zájemce zástup kreslených zvířátek. Uvnitř se ukrývají oboustranné karty. Přední strana ukazuje zvířátko a jeho sadu několika charakteristik. Zadní pak nabízí trojici symbolů odpovídajících některým vlastnostem zvířat, ať už se jedná o chování nebo fyzické vlastnosti. Kompletní sadu karet je třeba zamíchat a horních deset karet vytvoří nabídku obrázky zvířátek nahoru.
Hráči pak odhalí první kartu s trojicí vlastností. Úkolem všech hráčů současně je najít mezi desítkou zvířátek to, které všem třem podmínkám vyhovuje. Jakmile ji někdo objeví, jednoduše se po ní vrhne a vezme si ji před sebe. Po úspěchu doplní desítku zvířátek, otočí další kartu a pokračují v soupeření. V případě sebrání nesprávné karty musí hráč za trest vrátit jednu ze své zásoby dospod balíčku. Poté partie pokračuje až do momentu, kdy dojde kompletní zásoba všech karet. Ten z účastníků, který získal nejvíce karet, se stává vítězem.
Faunatastic se tváří jako klasická postřehová hra, kterou také v první variantě je. Hráči k vítězství nepotřebují žádné vědomosti, pouze rychlé oči a ruce. Na kartách totiž u zvířátek jsou všechny vlastnosti, nemusíte je tedy hledat tak, jak by se nám to líbilo mnohem víc.
Jedná se tedy o prostou reakci a schopnost odhalit zvíře mezi nabídkou deseti. Čas od času se může stát, že v nabídce není správné zvířátko. Pravidla bohužel neradí, jak se v této situaci zachovat. Selský rozum ale praví vyřešit vše tak, jako v případě správné odpovědi – otočit novou kartu a přidat ji k deseti zvířátkům. To je současně minimální množství, které by vždy mělo být na stole. Protože hráči občas mohou ukořistit i více karet podle jednoho zadání, je třeba doplnit karet více.
Druhá varianta vypadá tahově. A opravdu hráči se střídají ve svém snažení. Každý má v ruce sedm karet, kterými se snaží vyhovět horní kartě dobíracího balíčku. Jedná se tedy o přesně opačný princip než v prvním případě.
Hlavním rozdílem je ale samozřejmě absence tikajícího času. Pokud se v ruce nenachází ani jedno odpovídající zvířátko, pak si hráč musí dobrat novou kartu a rozšířit tak nabídku. Současně se ale také vzdaluje od výhry, protože vítězství shrábne ten hráč, který se zbaví i poslední karty v ruce.
Ani dvě varianty hře ale nepomáhají odlišit se od konkurence. Bohužel z postřehového hlediska nemůže tahle novinka soupeřit s těmi nejlepšími a nejnápaditějšími hrami. Faunatastic totiž tak dobře neprověřuje postřeh, ale spíš po hráčích chce, aby hledali shodné ikony. A tam se pro nás tak nějak ztrácí veškerá hratelnost a zábava. Druhá varianta je nadějnější, ale zase zůstává příliš suchá a jde jen o pusté hraní karet. Není tu žádný prostor pro omyly, jen souboj v tom, kdo má větší štěstí.
Hra by nás mnohem víc bavila, pokud bychom neměli všechno naservírované jako na podnose. O zvířatech totiž většinu vlastností jednoduše víte, a pokud byste právě tyto znalosti měli prokázat (třeba s nějakým přiloženým listem řešení nebo červenou fólií pro čtení textu), pak by hra byla lákavější i pro děti.
Takhle si dvacet minut můžete užít mnohem lépe u jiných karetních her. Faunatastic je pouze průměrnou zábavou, která se zachraňuje hlavně originálním grafickým zpracováním.
+ pěkná grafika
+ zábava to je (v současně hrané variantě
+ dvě varianty
- ikony u zvířat jsou navíc
- příliš dlouhé
- chybí pořádná hratelnost