Koleje jsou dnes zcela obvyklým a obyčejným způsobem přepravy. Ale ještě před dvěma stoletími to byla vzrušující nová podívaná hraničící s magií. Obrovské mnohotunové kolosy se dávaly pod silou páry do pohybu a mnoho lidí je dennodenně obdivovalo. Ale našli se i tací, kterým se tento vývoj nelíbil. Většinou se jednalo o majitele pozemků, přes něž měla železnice vést. I to ale patří k rozvoji každé dopravy a schopnost se s tím vším vypořádat k základním vlastnostem každého stavitele.
A tyto schopnosti budou muset prokázat i všichni hráči, kteří se nechají zlákat krabicí s názvem First Train to Nürnberg (Nuremberg). Jedná se o novou verzi hry, která vyšla dříve pod názvem First Train to Wensleydale. Jejím autorem je Martin Wallace a aktualizovaná varianta vyšla pod hlavičkou společnosti Argentum Verlag (v angličtině Z-Man Games) v roce 2010.
Oranžová krabice s jedním anglickým nádražím pomrkává na všechny milovníky vláčků. A v tom má naprostou pravdu, protože i uvnitř krabice se to bude vše točit kolem lokomotiv, kolejí a páry. A tím nejdůležitějším je samozřejmě mapa na rozkládacím plánu. Ta obsahuje řadu oblastí (polí i luk), která jsou rozdělena pomocí bílých čar. Jenže má rovnou dvě strany, takže si můžete zahrát nejen novou verzi v Německu, ale i původní variantu odehrávající se v Anglii.
Ale to není zdaleka všechno, ani co se týká velkých kartonových dílů. Další dvě desky o rozměrech velké protáhlé krabice představují seznam dostupných vlakových konfigurací a pak také jednu společnou desku vlivu a pořadí. Na té najdeme hromadu různých stupnic vlivům (vlády, ale i jednotlivých firem), pak jsou tu další boxy vlivu s barevnými puntíky, ale také různé ukazatele pořadí. V pravém horním rohu je pak počítadlo tahů. A pak už tu jsou jen pravidla, plátěný pytlík a jeden plastový sáček plný dřevěných figurek, tyčinek, vláčků, kostiček a žetonů.
Na začátku partie si každý z účastníků vybere jednu barvu a vezme si všechny odpovídající dílky – vláčky, tyčinky kolejí, patnáct investičních kostiček a devět označujících žetonů. Tři z nich hned položí na stupnice pořadí (stavba tratí, nákup a samotné pořadí), ale také na čtyři stupnice vlivu. Všechny kostičky pak umístí do plátěného pytlíku a osází jimi herní plán vždy po dvou. Některá místa ale mohou produkovat pouze jeden z typů zboží. Pokud tedy náhodně vylosovali hráči nevhodnou barvu, musí ji vrátit a místo jich bude mít na začátku méně. Všechny stanice pak osídlí nějakou figurkou čekajících pasažérů.
Partie trvá nějaké čtyři kola. Každé z nich začne tím, že si hráči vezmou dvanáct svých investičních kostiček ze zásoby. A než se hráči pustí do samotné aukce, tak nejdříve musí rozhodnout, o co se vlastně bude bojovat. Náhodně tak do každého z boxů (k již natištěným barvám) nalosují další kulaté žetony.
Každý z hráčů pak přihazuje na jedno z políček v nabídce. Může k tomu využít libovolný počet kostiček. Pokud ale chce obsadit místo, kde už jiný hráč má svůj vliv, musí vyložit alespoň o jednu více a přehodit tak soupeřovy nabídku. Když mají všichni účastníci ve hře dvě sázky, aukce končí. Jednotlivé barvy puntíků odpovídají čtyřem stupnicím vlivu, kde si nyní mohou hráči zaznamenat svoje nově nastřádané bodíky posunem po žebříku vzhůru.
Podle vlivu na stupnicích se nyní určí pořadí stavby tratí a nákupu strojů. Podle toho hráči upraví žetony na ukazateli a poté se mohou přesunout do páté a šesté fáze, kde právě tyto dvě činnosti budou moci provádět.
Hráči pak mohou vytvořit každý (v pořadí) jednu trať, která na sebe navazuje a nesmí se nikde rozdvojovat. Počet samotných kolejí, které vždy překračují jednu z hranic mezi dvěma sousedními oblastmi, není ničím omezen a záleží pouze na volbě hráče. Ale náklady tu samozřejmě jsou a tvoří je poplatky majitelům pozemků (figurky) a také společnostem kontrolujícím města (zelená nebo červená). Ale i ostatní spojení políček s sebou přináší náklady, ale hráči za ně musí zaplatit kostičkami investic a poté i body vlivu (hráči sami vybírají, kterou barvou zaplatí). Za propojení některých měst si mohou soupeři poprvé připsat vítězné body.
S využitím postavených kolejí budou moci konečně hráči přesouvat zboží. Ale k tomu si musí nejdříve hráči pořídit nějaký ten vláček. K tomu je třeba využít vliv u vlakových společností, které hráči díky tomu prodají nějakou starší ojetou lokomotivu. Jejich cena i kapacita je uvedena na přehledové desce. Při nákupu je možné utratit tři body jiného vlivu za jeden vlakový.
Přepravovat je možné zboží a pasažéry, ale zatímco v prvním případě je stačí naložit a jejich doručení je takříkajíc automatické, v případě lidí je musí být hráč schopen přepravit s pomocí svých kolejí z jedné stanice do druhé. Nakládat je možné na políčkách, kterými trať vede, ale i ze sousedních v případě některých komodit. Za tento převoz jsou hráči odměnění jedním bodem za každý kousek. Od svého příjmu v kole ale hráč musí odečíst jeden bod za každý dílek trati, který musí spravovat.
Ještě před samotným koncem kola se hráči znovu přesunou v pořadí podle pozice na kruhu zisku a ztrát. Potom mají hráči možnost snížit svoje náklady. Mohou odprodat část svých kolejí jedné z neherních společností – zelené nebo červené barvě. Nedostanou za to ale nic, místo toho musí utratit vliv právě v zelené nebo červené sféře.
Po odehrání závěrečného kola hráči dostanou k již získaným bodům další za kompletní sady všech zboží a barev pasažérů. Ale znovu musí odečíst po jednom bodu za každou trať, kterou stále má na plánu ve svých barvách. Teprve pak je možné určit vítěze jako hráče s nejvyšším bodovým součtem.
First Train to Nürnberg je vláčková hra, ve které ani tolik o samotné lokomotivy a přepravu nejde. Hlavním centrem dění tu je vlastnictví a provozování tratí se všemi výdělky i náklady, které mohou případné firmy potkat.
Ve hře je základní měnou vliv. Hráči jej mohou ale používat na různé akce. Ale kromě toho zde jsou ještě investiční kostičky, se kterými hráči vstupují do aukcí. A ty jsou jedinou cestou, jak si nastřádat nové body vlivu. Tyto aukce jsou jednoduché a nebudou se táhnout nějak dlouho. Pouze do té doby, kdy všichni hráči mají svoje dvě políčka, ať už je na počátku chtěli nebo ne (byli přehození a museli zvýšit hodnotu nebo zvolit jiné místo). Právě zde se především v pozdějších kolech odehrají velmi zajímavé přestřelky.
Každá partie je variabilní zásluhou náhodného rozdělení zboží a pasažérů na začátku. Toto rozlosování vytvoří pokaždé trochu jiné podmínky, kterým musí hráči uzpůsobovat svoji stavbu tratí. Ty jsou nakonec tím hlavním způsobem, jak získávat body, ale také je ztrácet, protože náklady na jejich provoz také nejsou zanedbatelné.
V přepravě zboží lze soupeřit už ve dvou a nemusíte se toho počtu nijak bát. Naopak dostanete rychlejší partii, v níž se budete držet pod hranicí jedné hodiny. To s vyšším počtem se souboj může natáhnout i na dvojnásobek. Velmi zajímavou volbu ale nabízí hra ve třech, kdy si mohou hráči sami určit, jakou stranu zásobovací desky budou používat. Tím ovlivní dostupnost zdrojů.
Zpracování je kvalitní. Je dobře, že vydavatel připravil také rychlý přehled pravidel, který jasně sumarizuje všechny důležité informace. Pravidla samotná vysvětlují vše velmi obšírně a podrobně, ale možná právě to je ten problém. Jsou málo názorná. Plány jsou pěkné, grafika také a bonus dvou her v jedné je velmi důležitý.
First Train to Nürnberg ale není hra pro každého. Je to opravdu velmi hutná, pomalá a přemýšlivá hra. Téma propojování oblastí a vláčků tu je, ale nepřináší tu požadovanou atmosféru. Tahle hra je prostě suchá jak velbloudí jazyk a jiná nebude. Jedněm hráčům se to bude líbit, protože ocení strategickou kontrolu a přemýšlení, další odradí. Je to pouze na vás.
<br><br>
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Martin Wallace |
Ilustrace | Dennis Lohausen |
Vydavatel | Argentum Verlag, Z-Man Games |
Rok vydání | 2010 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 120 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (18 voters) |
Kategorie | Economic, Trains, Transportation |
Mechanismy | Auction / Bidding, Auction: Multiple Lot, Network and Route Building, Pick-up and Deliver, Set Collection, Turn Order: Stat-Based |
Rodina | Cities: Nuremberg (Bavaria, Germany), Country: England, Country: Germany |
Alternativní názvy | First Train to Nürnberg |
Více o hře.
+ dvě hry v jedné
+ originální přístup k vláčkové hře
+ napínavá aukce
+ přemýšlivé od začátku do konce
+ variabilní příprava
+ ve třech možnost ovlivnit dostupnost zdrojů v partii
+ neustále se měnící pořadí
- není až tolik o přepravě
- není pro každého
- ve více hráčích delší
- hodně přesouvání dílků