Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Flandern 1302 – nadvláda belgických cechů

V městech celých Flander vládne napjatá nálada. O vládu se zabojovaly hned čtyři belgické cechy a ve městech přestalo být bezpečno. Ať už jste potkali soukeníka, tkalce, barvíře nebo valcháře, vždy jste mohli mít strach, jestli si vás nesplete s nějakým z okupantských francouzů, podřízených krále Filipa IV.

Ve městech Luik a Utrecht zavládly nepokoje. Nejdříve vypadaly cechy soudržně, jenže to netrvalo dlouho. Moc je lákavý artikl, který chce mít každý jen pro sebe. A tak se postupně v Brugách či Gentu vzdula další vlna neklidu a boje na politické dráze začaly zuřit mezi lidmi, kteří ještě před chvílí stáli na stejné straně barikády.

V té době se čtveřice bratrů vrátila do Belgie z válečného tažení. Rozradostnění vlastním úspěchem si uvědomili novou situaci příliš pozdě. Každý z nich byl povoláním tažen na jinou část barikády. Musí tedy nyní stanout proti sobě a utkat se o moc, kterou může získat pouze jeden.

Šest klíčových měst Belgie bude cílem souboje. A každý z hráčů deskové hry Flandern 1302 stane v čele jednoho z cechů a pokusí se ho přivést k vítězství. K převaze v co nejvíce městech. K moci, která mu pomůže ovládnout celou zemi.

Hra německého autora Wolfganga Panninga (tvořil ji dlouhých 30 měsíců!) si vybrala za téma jednu z méně známých historických událostí. O to zajímavější však může pro českého hráče tato šance být. Vydání Flandern 1302 se datuje už do vzdáleného roku 2004, o to překvapivější je, že se tato hra od Queen Games může směle postavit po bok současným deskovým hrám. Kromě samotného designéra je určitě důležité zmínit také jméno Hans-Jörg Brehm, jak se jmenuje ilustrátor celé hry, který pojmul grafickou stránku velmi svérázně.

Už titulní ilustrace na krabici napoví, že Flandry budou po grafické stránce velice zajímavé. A tuto domněnku si jen potvrdíte, když tuto vysokou krabici, připomínající rozměry Řím (recenze), otevřete. V první linii vyskočí ven pravidla, jak už to bývá zvykem. Ty ale nejsou obvykle tím prvním, co zajímá natěšeného hráče-rozbalovače.

Uspokojí ho teprve rozkládací šestidílný hrací plán, který se neposkládá do tradičního obdélníku, ale vytvoří rovnostranný čtverec. U dvou jeho stran leží obytné plochy pro celkem šest měst, uprostřed se pak nachází prostor pro společné komponenty a také bodovací stupnice.

V průběhu hry totiž budete potřebovat prostor kolem stolu na jiné věci. Konkrétně to je hromada rozmanitých kartonových dílků, ze kterých na závěr sestavíte šest prosperujících měst. V pěti barvách najdete také malé žetonky, které budou každému z cechů označovat v průběhu partie body na stupnici.

Fanoušci najdou v krabici také svoji porci dřevěných součástek: šedé figurky, hnědé kostičky, černé katedrály i světlé kotoučky. A všechny ve hře určitě použijete. K tomu si ještě připočítejte balíček stříbrných a zlatých karet a máme kompletní výčet, který na vás uvnitř čeká.

Ještě ale nesmíme zapomenout na jednu důležitou věc pro české publikum. Protože hra samotná je německé výroby, tak i brožurka s pravidly je v jazyce našich sousedů. Naštěstí společnost Gameboard dodává ke hře také přeložená česká pravidla, která vám umožní se hru rychle a bez problémů naučit. V samotné partii žádnou znalost cizího jazyka nepotřebujete, protože karty obsahují pouze ikonky a názvy měst.

Při přípravě náhodně rozmístíte do všech šesti měst barevné středy. Jejich rozmístění není důležité, protože města se navzájem nijak neovlivňují. Tím určíte počáteční rozložení sil, v každém městě je tedy na začátku zastoupený pouze jeden cech.

Hráči si rozeberou všechny dílky ke zvolené barvě, tedy třináct dílků a jeden žeton, který postaví na nultou pozici na počítadle bodů. K tomu dostane také balíček stříbrných karet s erbem svého cechu na zadní straně, v němž se nachází šest karet s názvy měst, karty vlivu a také akční karty.

Do středu hracího plánu umístíte zamíchaný balíček zlatých karet a také všechny čtyři druhy dřevěných dílků. Dílky kostelů s křížem dáte na jednu hromádku vedle hracího plánu, druhou vytvoříte z šedých dílků cechu Platnéřů, kteří zastupují neutrální cech, za který nelze přímo hrát. Naopak jej mohou využívat (podobně jako kostely) všichni hráči.

Hráči si v každém kole nejdříve vezmou jednu zlatou kartu ze zamíchaného balíčku. Pak vyberou jednu akční kartu z nabídky stříbrných karet svého cechu. A co mohou vlastně díky těmto akcím provádět?

Především pokládat městské dílky tak, abyste ve městě měli převahu. Můžete však položit dílek se svým erbem pouze do města, jehož jméno máte na akční kartě. Navíc ve městě spolu nesmí sousedit dvě části stejného cechu. Právě proto máte při každé stavbě na výběr nejen ze všech svých dílků města, ale také ze šedých částí Platnéřů a z kostelů.

Využitím akční části rozestavěné části můžete položit jeden dílek (svůj, Platnéřů nebo kostel) dokonce do libovolného města, ale musíte na něj položit dřevěnou krychličku. Ta znamená, že dílek je teprve rozestavěný a nepřináší žádné body. Pro odejmutí kostičky je třeba zahrát kartu tohoto města a kostičku tak odstranit.

Jakmile akční kartu zahrajete, nemůžete ji použít, dokud se nevzdáte jednoho svého kola. Tomu se říká zahrání karty návratu. Díky ní si můžete vzít všechny již zahrané karty zpět do ruky a opět je využívat. Z toho vyplývá, že se nemůžete ve hře soustředit třeba pouze na jedno město, ale musíte svoji snahu rozdělit hned mezi několik.

Ono je to logické, protože jakmile se město dostaví, dochází k jeho bodování. Nejdříve sečtete hodnotu celého města – dílky cechů mají hodnotu jednoho bodu, kostely jsou za dva body. Pokud jste na část zásluhou zlaté karty postavili dřevěnou katedrálu, pak je cena dokonce tři body. Pouze rozestavěné části s dřevěnou kostičkou mají hodnotu nula.

Tuto celkovou sumu si přičte pouze cech, který má ve městě absolutní převahu. Musí tedy mít nejvíce částí zabraných svým erbem. Druhý v pořadí získá polovinu těchto bodů, třetí pouhé čtyři body, čtvrtý dva a pátý nula. V případě rovnosti rozhoduje počet cechmistrů, ať už těch vytištěných na kartičkách, tak i dřevěných, které mohou hráči umístit za pomoci zlatých karet.

Hra končí, jakmile chybí dokončit už jen jedno město. Ovšem i to na konci hry obodujete, ale nejdříve všechny neobsazená místa zaplníte neutrálními dílky, které nemají hodnotu žádných bodů. Město je tedy reálně menší a má také menší hodnotu pro všechny zúčastněné.

Flandern 1302 je na první pohled velice nenápadná hra, která vás ale zaujme svojí velmi originální a líbivou grafikou. Naštěstí ale vzhled není jediné, co je na ní zajímavé. Ačkoliv si většinu herních principů přebírá ze starších deskových her, dává je velice důmyslně dohromady a vytváří pěkný hrnec chutného herního guláše.

Hráč je každé kolo postaven před těžké rozhodování, ve kterém městě se má pokusit ukousnout nějaký ten kousek bodového koláče. Samozřejmě musí počítat s rizikem, že nedorazí ani na druhém místě a může získat jen almužnu v podobě několika drobných bodíků. Obvykle vám přítomnost alespoň dvou městských částí zajistí nějaký ten bodový zisk, tři pak už mohou stačit, abyste dosáhli na větší ranec.

Velmi vtipný herní princip je, že nesmíte pokládat vedle sebe dílky stejného cechu. Právě proto je důležité využívat chytře a správně cech Platnéřů. Ten se totiž se svojí šedou barvou účastní i bodování a dokonce má žeton, kterým postupuje na bodové stupnici. Kostely a katedrály pak dáváte pouze do města, kde už máte velkou šanci na převahu nad všemi soupeři, abyste si přidali bodový zisk.

Navíc kostely mají ještě jednu skvělou funkci, o které jsme se v pravidlech nezmínili. Některé větší dílky totiž rozšiřují město o další parcely, na které lze pokládat další městské části. Tím se zvyšuje hodnota města, ale také šance, že vám některý ze soupeřů vyfoukne nadvládu.

Velmi důležité je také využívat kartu rozestavěné části. Protože do města jinak nemůžete položit druhý dílek, pokud jste kartu s jeho názvem už zahráli. A někdy když budete čekat jedno kolo, ve kterém si budete pouze dobírat karty, může být pak už pozdě. Proto se vám vyplatí položit třeba i rozestavěnou část, nebo jí zablokovat město, kde už stejně nemáte šanci na zajímavý bodový zisk. Tím snížíte soupeřům jejich bodový zisk.

Právě správné načasování zahrání karet je velmi důležité. Samozřejmě o části úspěchu rozhoduje i náhoda, kterou zastupují zlaté karty. O tom, jak jejich akce využijete, ale už rozhodujete sami. A právě proto vám tento náhodný prvek bude spíše vyhovovat, protože hru dělá zajímavější.

Ačkoliv je hra na krabici nadepsaná od dvou do čtyř hráčů, v základních pravidlech je psaná pro tři až čtyři. Pro dva obsahuje speciální verzi, ale na rozdíl třeba od Fresca nebo Alhambry (recenze) nemusíte mít strach, že budete muset obsluhovat třetího hráče.

V Flandern 1302 je totiž varianta pro dva vymyšlena velice důmyslně. Hráči se ujmou totiž každý rovnou dvou cechů, jejichž výsledky se jim na konci sečtou. Ovšem za druhý nehrají plnohodnotný tah, ale pouze jednu akci náhodně dobranou ze zamíchaného balíčku. Hra je ovšem trochu ochuzená, protože do partie nezasáhnou vůbec zlaté karty, a díky tomu ani cechmistři či katedrály.

Ještě jednou se musíme vrátit ke grafice, která má svoje osobité kouzlo. Především ve chvíli, kdy se začnou rozrůstat na plánu barevná města, které obsadí cechmistři a katedrály, doceníte zajímavě malované ilustrace. Navíc vše vypadá ještě zajímavěji, když některé z měst přeroste své hranice a naruší tak symetrii šesti kruhů, které se vyskytují na hracím plánu obvykle.

Další velkou výhodou je krátká herní doba. Po naučení pravidel vám partička nezabere víc než 45 minut a většinou se přiblížíte spíše k půlhodince. A rozhodně o ní budete uvažovat jako o dobře stráveném času, který se vůbec nevleče, protože musíte neustále sledovat rozvíjející se města na plánu.

Flandern 1302 je vhodnou hrou pro všechny, kteří mají rádi lehké strategické hry. Poskytuje pěkné zpracování skloubené s jednoduchou hratelností. Teprve po několika partiích proniknete pořádně do taktických možností, které hra nabízí, a dokážete sledovat vývoj všech měst v širším měřítku. A právě proto jsme si partičku Flander oblíbili a nejspíš si ji oblíbíte i vy.

Hru k recenzi věnovala společnost Gameboard

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWolfgang Panning
IlustraceHans-Jörg Brehm
VydavatelQueen Games
Rok vydání2004
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieMedieval
MechanismyArea Majority / Influence, Simultaneous Action Selection
RodinaCountry: Belgium
Alternativní názvyFlanderen 1302, Flanders 1302, Flandria 1302, Vlaanderen 1302

Více o hře.

Recenze: Flandern 1302 – nadvláda belgických cechů
Klady:

+ krásné grafické zpracování
+ srovnatelně zábavná verze pro dva hráče
+ strategická hloubka
+ pěkná převahová hra
+ vhodná pro začátečníky
+ herní doba
Zápory:

- na první pohled složitá pravidla
- spojení mechanik z jiných her
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jishaku – síla magnetů