Na koho to slovo padne, ten musí jít z kola ven. To obvykle platí u většiny losování, kdy se točí nějaký ukazatel. Hráč, který se ocitne na konci jeho šipky, až se dotočí, má obvykle smůlu. Ovšem úplně jinak to je u dospělácké hry, která se jmenuje Flaška.
Hlavní roli zde má jedna sklenice, která je obvykle od vypitého alkoholu. Lidé se u ní baví tak, že ten, na koho hrdlo láhve po roztočení ukáže, musí splnit nějaký úkol. Může to být něco zcela škodolibého, nebo klidně jednoduchý úkol, záleží na volbě ostatních hráčů. Pokud odmítne, musí odevzdat podle varianty buď část svého oblečení, nebo nějaký jiný předmět. Obecně se jim říká fanty.
Slovo fant se objevilo v textu od Jungmanna už v roce 1835 ve slovníku jako slovo cizí. Poznámky hovoří o tom, že se jedná o hru o základy, což je staré slovo pro vklad. Ještě dříve (roku 1817) jej použil Jan Hýbl ve svém časopise v článku Vykupování zástav při hrách a zavedl náhradu za „hra v fant“ jako „hra v zástavu“.
A právě tady hledala inspiraci společnost DinoToys, když vymýšlela svoji novou party hru. Ty jsou teď v kurzu a co začaly Aktivity (recenze), v tom brzy pokračoval Kufr (recenze). Dnes už má na našem trhu nějakou svoji party hru snad každé větší vydavatelství deskových her. Zatímco někteří se však zaměřují na slova, široké publikum a alkohol je ponechán v pozadí jako podtext, Flaška jde jinou cestou.
Samozřejmě ani u něj nemusíte mít v lahvích žádná procenta a místo nich pít jen ze sklenice s vodou. A zábavnosti hry to nijak neubere, protože fanty budete muset odevzdávat i tak. A právě zde se klube jasné označení hry, které je uvedeno i na krabici hry – 18+, tedy od osmnácti let.
Kdo by teď čekal prvoplánovou erotickou hru, bude se hodně mýlit. Lechtivost je zde pouze jako další z nádechů, které se váží k původní flašce. Nikde není předepsaná forma fantů a kromě kousků oblečení je klidně mohou tvořit třeba desetikoruny, kostičky čokolády nebo cokoliv jiného. Fantazii se meze nekladou.
Společnost DinoToys, která jinak tvoří převážně hry pro menší děti, jako nedávno recenzovaný Delfín Nino, tak nechala vyrobit původně českou party hru Flaška. Podobně jako hra Bezva finta (recenze) od Vládi Chvátila, kterou vydali na podzim roku 2010, je směřována na dospělejší publikum.
Krabice svými ilustracemi možná přece jen trochu naznačuje alkoholové zaměření. A přitom je to škoda, protože ve skutečnosti se hra může snadno líbit i abstinentům. Uvnitř modré tenké krabice najdete stěžejní součástku v balíčku karet. Tím se tedy Flaška nijak neliší od svých slovních, pantomimových nebo kreslících konkurentů.
Ovšem pak když zašátráte dál, tak objevíte kulaté žetony postaviček a podivné průhledné stojánky. Je zřejmé, že patří k sobě, ale jejich účel vám zatím na první pohled zůstane utajený. V prohlubni ještě naleznete jednoduchá a krátká pravidla. A tím veškerý seznam volných komponent Flašky končí.
Jenže součástku, kterou budete ke hře potřebovat, představuje i krabice. V jejím středu totiž najdete kružnici s různými výsečemi a ilustracemi. Všechno zde má na příkaz jedna ručička, kterou budete roztáčet a hypnotizovat, aby skončila svůj pohyb tam, kde vy chcete. Právě kolem ní se bude všechno ve Flašce točit a při tom se bude točit i ona.
Pak budete určitě podobně jako my nějakou chvilku přemýšlet, co že vám to v krabici chybí. Kde je hrací plán? Nikde po něm není vidu ani slechu. Ale jakmile váš zrak ještě jednou padne na krabici, možná si všimnete podivných čtverečků na jejím obvodu. Ano, to jsou políčka, po nichž se budou vaše figurky pohybovat.
Právě teď vám dojde i účel plastových stojánků a figurek, které jsou takovými koníky. Ty nasadíte na hranu krabice a budete s nimi pohybovat v rámci partie vpřed a vzad podle toho, jak se vám zrovna bude v úkolech dařit.
A právě v nich spočívá hlavní příprava celé hry. Do středu stolu postavíte víceúčelové dno krabice a hráči si rozeberou postavy podle sympatií, ať už to bude Jožan, Maruna nebo třeba Tonda. Každý z nich pak umístí figurku na hranu krabice podle barvy do odpovídajícího rohu. Každá z postaviček tedy obsazuje jeden roh plánu a všichni mají jeden stejný a jednoduchý úkol – oběhnout co nejrychleji jeden okruh kolem krabice.
Zbývá už jen pořádně zamíchat karty, aby vám přicházely úkoly pěkně náhodně. Zadání však bude kromě vylosované karty záviset pochopitelně i na vůli ručičky uprostřed. Jednotlivé výseče totiž kromě klasických party možností pantomimy umožňují i další specialitky.
V rámci IQ testu muste vymyslet jídlo, pití, osobnost a zvíře na zadané písmeno (modrá výseč). Pokud skončí šipka v hnědém poli, pak najednou nejste ve své kůži. Musíte se totiž převléct do kůže někoho jiného, nejčastěji nějakého zvířete (skákající delfín, vycpaný medvěd, tučňák na pochodu), věc (obušku z pytle ven) nebo povolání (kurtizána, žonglér, boxer na pokraji sil).
Hlavní zábava u Flašky pochopitelně ale spočívá v úkolech, které zahrnují nějaké nečekané činnosti. K tomu slouží na hracím plánu růžová výseč s kartářkou. Ta vám přečte osud a vy musíte její slova následovat. Od jednodušších úkolů s úklidem nepořádku na stole, vyslovení svého jména pozpátku (kdo z nás to jako malý nezkoušel?) přejdete určitě brzy i na ty obtížnější, jako nalezení červených kalhotek do tří minut nebo podlezení rozkročeného spoluhráče.
Kromě samotných úkolů z výsečí můžete narazit i na speciální karty, které mají obvykle obzvláště vypečená prohlášení: společné zadržení dechu (kdo vydrží nejdéle, dostane odměnu), počítání knoflíků. Ještě zajímavější jsou některé další prohlášení, jako „jsem tvůj na celou noc“ nebo „vyměňte si všichni místa“. Karty jsou náhodně rozmístěné v balíčku, takže nikdy nevíte, kdy na kterou narazíte.
Za každý splněný úkol se posouváte dopředu, jen v případě, že nesplníte nebo narazíte na smolnou výseč Dlouhý flám, tak se posouváte zpět. Ten hráč, kterému se podaří jako prvnímu dorazit do cíle, se stává vítězem celé hry. Ale určitě vám nemusíme vysvětlovat, že u Flašky není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.
Zpracování hry je originální, zvlášť co se týká hracího plánu integrovaného v krabici. Jízda figurkou po hraně krabice a úkol oběhnout ji jednou dokola je opravdu unikátní. V balíčku najdete dokonce i prázdné karty pro vlastní úkoly, takže hra podporuje tvořivost a fantazii.
Většina hráčů bude doufat, že se dočká nějakého toho pěkného úkolu. A to je možná největší problém – nám se v několika hrách stalo, že padaly pořád ty samé výseče dokola. Do těch, které jsme chtěli, jsme se naopak nemohli za nic na světě trefit. Náhoda točení je prostě nevyzpytatelná. Může se vám tak stát, že si příliš toho kreslení a dalších činností prostě za hru neužijete, pokud vám štěstí nepřeje.
Zpracování je kvalitní, všechny výseče jsou doprovázeny humornými ilustracemi. Variabilita je zaručená, protože 240 karet je opravdu bohaté množství. Navíc většina karet (kromě zelených karet speciálních úkolů) vyhovuje více výsečím, jen se zaměříte na konkrétní část. Tím se variabilita ještě umocňuje.
Legrační jsou inovace v nápadech, kdy musíte jmenovat věci na určité písmeno nebo předvádět nějaké zvíře, aniž by museli ostatní hádat. Jen na začátku oznámíte, čím se stanete. Ostatní na konci představení vyhodnotí, jestli to bylo dostatečné převtělení, abyste si zasloužili odměnu. Právě takovéto úkoly dodávají hře na atmosféře, protože jde pouze o uvolnění.
Jako závadné pro mladší osmnácti let můžeme označit dvě výseče. Jedna z nich jde bez problémů upravit – fialová, při níž si hráči mají měnit části oděvu, a jeden má uhodnout, co se změnilo. Snadno lze přeměnit na variantu pro dva, kdy se posouvá nějakým předmětem na stole nebo se mění věcí v okolí. Hádající pak musí poznat, co se změnilo. V obou případech musí hadač odejít na chvíli z místnosti.
Horší pak pochopitelně je kartářka, která přináší různé úkoly. Za jejich nesplnění se platí rovnou dvěma fanty, ale nám se jedná o samotný obsah těch úkolů. Například již zmiňovaný úkol s kalhotkami nebo rozkaz „skoč z okna“ se do dětské hry prostě nehodí. Možná by je bylo možné vytřídit, ale počet karet se tím výrazně sníží. Proto je opravdu Flaška vhodná především pro dospělé účastníky a jejich zábavu.
Flaška je hrou vhodnou na jakýkoliv druh party. Lidé si v ní vždy najdou ten obsah, který jim vyhovuje a můžou se tak nadát nejen lechtivé nebo alkoholické zábavy, ale třeba i hry, ve které bude prostě jen hromada legrace. A právě touhle zajímavou variabilitou témat je Flaška nejzajímavější.
+ originální zpracování plánu
+ prázdné karty
+ varianta pro dva
+ úkol nejsi ve své kůži
+ dobré nápady na kartách
+ spousta legrace
- podporuje pití alkoholu
- točení bývá nespravedlivé