Vždycky jsem si myslel, že to je ve mně. Ten problém, proč se se mnou všechny moje známosti rozchází během několika týdnů. Jenže čím víc jsem se měnil, tím to bylo horší. Nakonec jsem přestal hledat a láska si mě našla sama. Teprve poté jsem zjistil, že na vztahu je třeba spolupracovat a nikdy nemůže být chyba pouze v jednom!
Láskou zamlžené vidění budou mít také hráči, kteří si vyhlídnou bělostnou krabici s titulkem Fog of Love. Jedná se o horkou novinku konce roku 2017, kterou vymyslel Jacob Jaskov a vydal ji pod záštitou společnosti Hush Hush Projects. Těch několik ilustrací vytvořili Mike Hojgaard a Lotte M. Klixbull Jaskov. K nám se ale hra dostala zásluhou evropského distributora, firmy Esdevium Games.
Velká krabice zaujme hlavně svojí bílou barvou, protože na víku najdeme pouze jeden pár siluet. To jsou dvě role připravené pro hráče, jakmile se pustí do objevování obsahu krabice. V boxu je ukrytý šuplík a v něm velký herní plán. I ten je bílý a obsahuje hlavně pozice pro balíčky karet. Hráči sem umístí zamíchané baličky vlastností, osobních cílů i zaměstnání. Ještě větší prostor zde je věnovaný velkým kartám příběhů, které se dělí na tři typy – sladké situace, vážné události a drama.
Hráči si ale musí rozdělit barvu, od které dostanou sadu čtyř velkých žetonů voleb a krabičku menších kulatých označovacích žetonů. Potom si každý zvolí pohlaví svojí postavy, položí ji odpovídající stranou nahoru na ručené místo plánu a současně na ní označí také na kruhové stupnici číslo nula spokojenosti ve vztahu. Z pěti náhodně rozdaných karet osobních cílů si vyberou tři, které postaví do stojánku tak, aby je soupeř neviděl. To je jediná opravdu tajná informace v celé hře. Současně si ale hráči zvolí také povolání a pro svého partnera také tři vlastnosti.
Tady přichází také první chvíle, kdy hráči budou muset využít svoje vypravěčské schopnosti. Musí totiž pojmenovat svoji postavu a představit ji svému spoluhráči. Mohou libovolně popustit uzdu své fantazii. Teprve poté si hráči společnými silami vyberou jeden z připravených příběhů a podle něj zařadí speciální pravidla, ale především dostanou do ruky sadu karet příběhů v kombinaci ze tří balíčků.
Ale s tím začíná také samotná hra, ve které budou oba účastníci spolupracovat a vytvářet příběh svého vztahu. Zvolený příběh si pro hráče připraví první úkol. Položí totiž oběma partnerům otázku, na kterou mohou odpovědět tajně s pomocí svých žetonů možnostmi A až D. Shoda nebo odlišnost v těchto volbách určí startovní hodnotu spokojenosti. To označí s pomocí žetonů.
A podobně funguje celá partie. Hráči si vždy zvolí jednu z karet v ruce, vytvoří tak situaci ve společném vztahu. Na tu pak musí jeden nebo oba hráči reagovat volbou žetonů. Žádná z možností není ultimátně správná nebo špatná, ale jde vždy o aktuální situaci. Hráči svými shodami samozřejmě dále modifikují úspěšnost svého vztahu. Současně ale také ovlivňují postup svých osobních cílů, které jsou zaměřené osobnostním směrem.
K tomu slouží velká oblast herního plánu, která se věnuje polarizování charakterových vlastností. Jednotlivé odpovědi jsou označeny a přísluší k té či oné straně. Když tedy hráč tuto odpověď vybere, současně se hlásí k takovému myšlení a podle toho umístí žeton nahoru nebo dolů na odpovídající box vlastností. Osobní cíle pak předepisují, aby hráč měl převahu některým směrem a to buď pouze žetony svojí barvy, nebo společnou sumu.
Hráči tedy pokládají otázky, vybírají odpovědi a jejich vztah i osobnosti se vyvíjí. Postupně projdou v příběhu třemi kapitolami (každá s určitým počtem zahraných karet), které jim předepisují dobírání z různých balíčků příběhu. Na začátku tedy mohou získávat karty pouze z balíčku sladkých událostí, postupně ale budou muset svoji pozornost zaměřit k vážnějším situacím a nakonec se všechno přesune k dramatu. Karty jsou stále silnější a více ovlivňují celkový vztah.
Do hry promluví i tajemství, které před sebou oba hráči mohou ukrývat. Ale nakonec to všechno směřuje k nějaké taktice. Hráč má totiž už od začátku ve své hromádce karty osudu. A už od úvodu může cílit svoje plány a odpovědi právě podle nich. Za každý splněný osobní cíl dostanou hráči několik srdíček navíc, stejně tak ty neúspěšné srdíčka odečtou. Právě jejich počet a volba spoluhráče ovlivní celkový výsledek. Osudů je hodně a vztah tak může skončit šťastně nebo zcela selhat.
Fog of Love je ale hra, na jejíž partii budete vzpomínat bez ohledu na to, jestli uspějete nebo ne. Vítězství totiž není zdaleka tak důležité, jako příběh, který hráči vytvoří. A právě v tom je Fog of Love naprosto jedinečným počinem. Nic takového jinde a u jiné krabice nezažijete.
Základem celého dojmu je zcela pochopitelně otevřenost obou hráčů. Ti musí být schopní žít a dýchat se svými postavami. Měli by dělat všechny volby jejich jménem a ne podle toho, jak by se zachovali oni. V tuto chvíli totiž nejsou sami sebou, ale jsou ve fiktivním vztahu. Z toho často vznikají zajímavé a humorné situace.
V prvních partiích se zdá, že karet je dostatek. Bohužel v pozdějších partiích se především v rámci balíčku sladkých historek začnou otázky opakovat. To proto, že těchto karet projde hráčům rukama nejvíce. A o to důležitější je, aby hráči pokaždé přistoupili k otázce a možnostem podle aktuální situace a své aktuální povahy.
Jenže důležitá je také schopnost dedukce. Některé osobní cíle jsou společné a hráči musí dobře odhadnout nejen, jak se jejich partner zachová (aby získali srdíčka), ale také jakými směry chce posouvat své osobní charakteristiky. Hráči by neměli bojovat na stupnici proti sobě a měli by se pokusit takový cíl vyměnit.
Otázky jsou zajímavé a často zmiňují zajímavé možnosti. Právě proto také hodně dobře baví, především pokud partneři poté svoje volby patřičně zdůvodní a okomentují. Protože je hra hodně originální, není jednoduché prvotní učení. Autor si toho byl vědomý a do balíčku zamíchal výukové karty, jejichž zásluhou se hráči naučí partii nejlépe – hrou.
Přes hodně čtení a povídání není partie nějak přehnaně dlouhá. Příprava sice chvilku trvá, ale poté všechno ubíhá rychle a celý románek bude u konce během jedné hodiny. V jejím průběhu oba účastníci toho zažijí spoustu, které se pojí dohromady do jednolitého příběhu. A všechno to plyne krásně, oba hráči jsou neustále zainteresovaní a hodina uteče, ani se nenadějete.
Hra je fantastická hlavně pro páry. Jedná se totiž o romantickou komedii v krabici. Pokud vás tedy už nebaví koukat na filmy, které jsou si podobné jako vejce vejci, pak si můžete své příběhy napsat sami. Je to vlastně kooperativní zábava, ale ve skutečnosti ne úplně. Hráči mají svoje vlastní osudy a vyhrát může i jeden z dvojice, pokud si splní svůj zvolený osud.
Zpracování celého boxu a jeho obsahu je vynikající. Grafika i ikony jsou zvolené velmi citlivě. Skvělý dojem ale začíná už u krabice, uložení komponent a jejich kvality. Žetony jsou uložené v průhledných boxech, odkud si je hráči postupně berou. Na karty mají stojánky. Navíc jsou v krabici tři další příběhy, které postupně přidávají nová pravidla a efekty, které partii dělají ještě složitější. Později si ale hráči mohou nastavit také svoji vlastní kombinaci karet.
Fog of Love je neuvěřitelně originální hra, která spojuje vyprávění, hraní karet a skryté cíle. Navíc je to v základu kooperativní zábava, která klade důraz na zážitky. A je tak zřejmé, že tu je prostor pouze pro dva hráče. Ti si ale užijí famózní příběh pokaždé, když začnou hrát. Mohou se vžít do svojí postavy a podle ní se rozhodovat. Fog of Love je opravdovou romantickou komedií, která je perfektní i jako desková hra.
Více o hře.
+ ohromné příběhy
+ téma romantické komedie
+ hráči spolupracují, ale mohou vyhrát i samostatně
+ tajné osobní cíle
+ vyprávění z role postavy
+ výtečné zpracování
- někomu vžívání do postav nejde
- karty se začnou po více partiích opakovat