Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Forged in Steel – jak kout železo, dokud je žhavé

forged-in-steel-17

Základy každého města leží na zemi, v hlíně a prachu. Jenže tam se nikdo nechce dívat. Všichni touží koukat nahoru. A právě tam, v chladném železe, se ukrývá srdce každého města. Ukuté v těch nejžhavějších pecích, muži, kteří se žáru nebojí. Všechna města potřebují svoji dávku železa, které jej bude navždy držet pohromadě.

A podobně ukul svoji deskovou hru Wade Broadhead, který použil pevnou ocel jako základ této zábavy. Novinka nese název Forged in Steel a vyšla v produkci společnosti Knight Works. Jedná se o hru, která prošla žárem serveru Kickstarter. A získala si podporu více než 250 fanoušků a autor na její vznik vybral přes dvacet tisíc dolarů. A díky tomu všemu spatřila v roce 2016.

Masivní krabice žhne ohněm, který krotí po celém obvodu železo. To všechno jsou ale pouze mimikry, protože krabice je celá z pevného kartonu. Na hráče uvnitř čeká mohutný herní plán, který představuje mapu města, ale také sousedství a nabízí i řadu stupnic. Na jednotlivé stupnice (prosperita, sousedství) položí kostičky, postaví první domečky ve městě (samotní hráči ovlivní jejich umístění), a ihned na to připraví balíčky jednotlivých období (tři éry). Právě z toho prvního, z desetiletí nadepsaného 1890, dostanou jednotliví účastníci po sedmi náhodných kartách. Dvě z nich si odloží před sebe obrázkem dolů jako svůj bank.

forged-in-steel-03

Poté už si ale všichni hráči vyberou barvu svých komponent.  Svoje žetony pak rozmístí na ukazatel vlivu (pořadí) a ten nejdůležitější dostane žeton starosty. Ostatní jeho soupeři si poté rozdělí zbývající role. K tomu si ještě draftem postupně od nejnižšího vlivu směrem ke starostovi rozeberou další jednu kartu. Všechno pak zahájí tím, že si jednotliví účastníci postaví každý svůj první dům.

Celá partie se skládá ze tří kol, která odpovídají jednotlivým érám. Ve svém tahu pak hráči využívají rozdané karty v ruce, aby prováděli různé akce. Nejdříve ale všichni účastníci současně vyberou jednu svoji kartu, kterou by chtěli použít a položí ji před sebe. Postupně pak hráči odhalují své karty od hráče s nejnižší úrovní (číslo v levém horním rohu).

Jejich schopnosti je možné využít k obsazení stavební parcely (kostičkou) a poté také ke stavbě na takovém obsazeném místě (domeček hráčovy barvy).  Pokud patří někomu jinému, pak hráč daroval majiteli jeden vítězný bod. Rovnou dva sousední čtverečky zabírají továrny, které ozdobí do středu kostičkou své barvy, aby bylo zřejmé, komu průmyslová stavba patří. Lze stavět ale také komerční budovy, domy, veřejné budovy, nemocnice nebo si pořídit důl (ten nelze stavět). Jenže nic není jisté. To proto, že hráči si mohou navzájem domečky nebo kostičky nahrazovat. Tato cena je ale daleko vyšší než za standardní stavbu.

forged-in-steel-06

Karty lze ale využít také pro jejich události. Karty mají ve spodní části uvedenou nějakou událost, kterou je možné využít ve svůj prospěch. S jejich využitím budou nejen manipulovat se stavbami, ale také mají možnost upravovat hodnotu stupnic prosperity. Některé karty naopak je možné využít k reakcím na momenty, jež vyvstanou v průběhu hraní.

Město pak přitáhne podle určitých podmínek nové přistěhovalce, za které hráči postaví nové domečky na plánu. Jenže jak přichází noví obyvatelé, nesou s sebou i nebezpečí povstání. Ty nastanou vždy okamžitě, jakmile je naplněna podmínka spuštění a způsobí neštěstí na stupnici vítězných bodů (hráči si nějaké musí odečíst). Ale současně mohou z plánu zmizet i nějaké budovy. O tom rozhodne kostka.

Když dojdou hráčům karty v ruce, je čas na bodování. Zde každý dostane vítězné body podle svého vlastnictví různých domů. Na základě společenského dojmu pak obyvatelé měst zvolí nového starostu pro druhé kolo a partie pokračuje novou érou, s novými kartami v ruce. Po třetím kole je celé snažení u konce a vítězem se stává hráč, který nasbíral nejvíce vítězných bodů.

forged-in-steel-09

Forged in Steel je hra, ve které jde hlavně o správné použití karet. Hráči musí dobře plánovat s tím, co dostanou do ruky. Současně to ale znamená, že náhoda hned na začátku kola ovlivní celé vaše snažení. A nebudete mít žádnou šanci, jak s tím něco udělat. Jediné ovlivnění spočívá ve dvou kartách do banku, které si hráč nechává do druhého kola. To ale je úplně na začátku, kdy vůbec neví, co jej v průběhu partie potká.

Pochválit je třeba téma a jeho zpracování. Atmosféru přelomu devatenáctého a dvacátého století se hře daří dobře zachytit spolu s nástupem průmyslového myšlení. Hodně tomu pomáhají karty, jejich ilustrace a akce.

S širokými možnostmi bodování ale souvisí také dlouhé bodovací fáze. Hráči si všichni obodují své kontrolované budovy, které v průběhu kola dokázali získat, postavit nebo uhájit. Karty umožňují reagovat na soupeřovy úmysly a zabránit jim tak v úspěšné útočné aktivitě.

forged-in-steel-15

Hra obsahuje velké soupeření o kontrolu budov. Právě tato konfliktnost a přelévající se kontrola je zajímavým prvkem, který dělá zábavnější partii s více účastníky. Ve dvou je řada zábavných prvků méně výrazná, takže pokud o hře uvažujete, pak je lepší rozhodně ve třech a čtyřech soupeřích. Jen počítejte s těžkým učením prvních partií, protože pravidla jsou hodně špatně koncipovaná a nepřehledná. A celkově vás čekají možná příliš dlouhé partie na to, co hra jako taková nabízí.

Bohužel Forged in Steel nedostálo očekáváním. Nabízí sice zajímavé myšlenky, ať už v povstáních, tak především v imigraci. To jsou momenty, kdy hra září téměř tolik, jako při využívání událostí z karet. Téma je zpracované dobře, jenže hratelnost samotná trochu pokulhává. A to je hlavním problémem u Forged in Steel.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWade Broadhead
IlustraceJamie Noble-Frier
VydavatelKnight Works, LLC
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba120
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(2 voters)
KategorieAmerican West, City Building, Economic, Industry / Manufacturing, Territory Building
MechanismyAction / Event, Action Points, Area Majority / Influence, Campaign / Battle Card Driven, Hand Management, Simultaneous Action Selection, Take That, Variable Player Powers, Voting
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, States: Colorado
Alternativní názvyAdobe, Stone and Steel

Více o hře.

Recenze: Forged in Steel – jak kout železo, dokud je žhavé
Forged in Steel slibuje zajímavé zážitky z průmyslové revoluce. Hra nechává všechny účastníky stavět budovy, bojovat o nadvládu nad městem a to všechno s pomocí karet. Ty jsou ale náhodně rozdané na začátku tahu a hráči tak mohou ovlivnit pouze to, na co karty použijí. Jejich sestavu už mají pevně danou. Přesto je v partii hromada možností, jak bodovat a škodit soupeřům. Forged in Steel nabízí řadu zajímavých myšlenek, ale jako celek by si zasloužila ještě nějaké doladění.
Klady:

+ výborná imigrace
+ karty mají mnoho použití
+ široké možnosti sbírání bodů
Zápory:

- špatně organizovaná pravidla
- náhoda
- chybí lepší hratelnost
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Firefly Fluxx – kovbojka s kartami