Zvednu hlavu, ale ještě nevím, kam nakonec přihrávku pošlu. Cítím na sobě zvědavé oči všech soupeřů. Kdyby směr míče vystihli, dostanou se do velké a možná i gólové šance. Musím si dát záležet na tom, kam kopačkou míč pošlu.
Hra Fotbálek vznikla v produkci firmy Pro Turnaje a jméno autora zní Josef Zita. Už název napovídá, že se jedná se o mega verzi. A tomu odpovídá i obrovské balení v metr dlouhé hranaté kartonové krabici. Ta není nijak zdobená a hra nemá uvnitř žádný obal. Všechno je zatočené do obřího herního plánu, který má rozměry 84 krát 60 centimetrů.
Tato mapa představuje fotbalové hřiště. Podél autových čar se vine plastové zpevnění okrajů, kterou současně umožňuje pohodlné stočení tenkého plastového plánu zpět do role. Ale to teď určitě nechceme, protože se nejdříve podíváme na hromadu cestiček, které vedou mezi branou modrého a červeného týmu.
Trasy z koleček (políčka) jsou narušena řadou ikon a čar se šipkami, ale přesto na první pohled zaregistrujete rozestavení obou týmů, které je 4-4-2. Hráči mají svoje čísla, ale nebudou se fyzicky pohybovat po plánu, jako třeba ve hře To je fotbal (recenze). Místo toho bude po desce putovat pouze míč, který je magnetický. S dostatečným množstvím magnetů by tak bylo možné Fotbálek hrát i třeba na (velké) lednici.
Ke hře budou soupeři potřebovat ještě velkou dřevěnou šestistěnnou kostku a skórovací tabuli, která je rozdělena na tři plastové části, které dohromady vytvoří zajímavou konstrukci. Na ni pak hráči mohou umisťovat destičky s číslicemi vyjadřujícími počet vstřelených gólů jednoho nebo druhého mužstva.
Na začátku partie si každý z protivníků vybere barvu svého týmu a sedne si na správnou stranu hřiště. Vedle mapky postaví tabuli, která bude ukazovat počáteční skóre 0:0. Oba soupeři hodí dvakrát kostkou a sečtou hodnotu. Vítěz si vezme kostku a ze středového kruhu započne souboj výkopem na hráče s vítěznou číslicí na dresu.
Pohyb vpřed pokračuje podle jednotlivých hodů kostkou. Pokaždé, když vstoupí na nějaké políčko, musí vyhodnotit jeho efekt. Zatímco bílé znamená volný prostor a možnost postupovat dál vpřed na soupeřovu bránu, křížek v kolečku představuje obranný zákrok (kostkový souboj). Každý z útočníků i obránců vyvážejících míč z obranného pásma má po trase svého běhu hned několik hráčů soupeře.
Jiné znaky představují ztrátu míče či přihrávku. Když se míč zastaví po hodu kostkou na takové pozici, hráč s mičudou následuje barevnou šipku. Přihrávka přistane u jiného hráče, který dostane míč pod kontrolu a jeho trenér pokračuje ve hře.
Jak se hráč přibližuje k pokutovému území, může být faulován nebo se dostat do střelecké pozice. Tady už záleží na každém kroku, protože střela může skončit zákrokem brankaře, mimo tyče nebo jako opravdový úspěch. V takovém případě je z hráče hrdina, ukazatel skóre se patřičně upraví a partie pokračuje dál.
Na začátku partie by si hráči měli sami stanovit délku poločasů nebo počet gólů, které musí jeden z nich dosáhnout. Partie pak jednoduše končí. V případě remízy může pokračovat ještě nastavení, dokud není znám vítěz.
Fotbálek je překvapivě zábavnou hrou s tématem fotbalu. Tedy pokud jste malým dítětem, kterému nevadí kompletní náhodnost celé partie. Právě malým klukům fotbalistům, kteří chodí na první stupeň základní školy, bude tahle hra připadat opravdu dobrá. Je to takové hodně pokročilé Člověče nezlob se, které má spoustu políček s různými efekty.
Největší náhoda přichází na řadu v pokutovém území. Zatímco ve středu pole mají hráči šanci hnát se vpřed a dávat si pozor na soupeřovy nohy, u branky záleží na každém hozeném čísle, které rozhodne o úspěchu nebo zmařeném útoku.
Dobu partie si nastaví sami hráči. V pravidlech nenajdeme žádnou doporučenou dobu, která je ideální pro dobrý herní zážitek. Dle našich zkušeností je ideálních 10 minut na jeden poločas a poté začít výkopem druhého mužstva. Na určitý počet gólů to není přece správně fotbalové! Jen potřebujete nějakou dobrou časomíru nebo třeba ideálně živého rozhodčího. Třeba maminku?
Souboje se mohou celkem účastnit i čtyři hráči, kteří si rozdělí hráče. Tahle varianta je ale trochu matoucí a nejvíc se nám osvědčila hra právě ve dvou protivnících.
Herní plán vypadá opravdu sofistikovaně, je plný čar a linií, které všechny při pohledu zblízka dávají smysl. Jeho velikost zaručuje, že je přehledný a přitom je na něm dostatečné množství polí. Všechny určitě potěší pěkně zpracované počítadlo gólů.
Mega Fotbálek je hrou především pro menší děti, které ocení jednoduchost a házení kostkou na všechno. Hra je prosta jakýchkoliv rozhodnutí a oba týmy jen následují výsledek hodu. Přitom ale naštěstí Fotbálek nezapomíná bavit, ačkoliv pouze pokud si dáte krátkou partii. Mega Fotbálek tak je takovým pěkným Člověče nezlob se pro všechny malé fotbalisty.
+ velký plán
+ zajímavě propojená pole
+ pěkná skórovací tabule
+ hlavně pro malé děti
- kompletně náhodné
- ne úplně vyvážené gólové pozice (je jich příliš)