Kdepak jsou ty doby, kdy jsme sledovali, jak se nám po počítačové obrazovce prohání vláčky a autobusy, převážející cestující, ale i nejrůznější suroviny. Všechno to krásně fungovalo a člověk si připadal opravdu mocný.
Na principu převážení zboží vznikla v roce 2001 také hra FrachtExpress, jejímž autorem je James Kyle. Ten navzdory svému jménu pochází, vydává hru v Německu a celým jménem je James Kyle Droscha. Přitom se ale narodil v USA, ve státě Michigan. Hra vyšla pod záštitou firmy Franjos Spieleverlag, která v té době měla na svém kontě už takové hity jako Tahiti nebo Kippit (recenze).
Oproti nim je FrachtExpress čistě karetní hrou. Ve žluté krabici s modrým supícím vláčkem najdete kromě nich už jen čtveřici barevných lokomotiv, které budou sloužit hráčům při jejich cestách za bohatstvím.
Karet je dohromady přesně sedmdesát a roztřídíte je snadno podle zadní strany. Největší část z nabídky tvoří karty kolejí, které na sobě mají nakreslenou nějakou tu křižovatku. A krom toho také v každém rohu nějakou tu ikonku s písmenkem nebo číslem. Důležitá jsou zde především čísla uvedená na vagóncích, která označují hodnotu karty pro vás, jako hráče.
Dalšími hromádkami karet, které dostanete po roztřídění, jsou karty deseti opísmenkovaných nádraží, čtyři karty lokomotiv a také šest karet rozšíření. Těmi jsou dvě letenky a čtyři smluvní karty. Zbývají nám už jen překvapivě dlouhá pravidla, která jsou navíc celá v němčině, stejně jako texty na kartách. Pokud tedy nejste kamarádi s touhle řečí, asi budete mít při hraní FrachtExpressu menší potíže.
Těchto šest karet na začátku partie vytřídíme ven. Každý z hráčů si vybere jednu svoji lokomotivu i s její kartou (kde najdete přehled možností ve vašem tahu) a dostane do ruky ze zamíchaného balíčku cest tři čtvercové karty. S těmi bude začínat partii.
Podle diagramu v pravidlech rozložíte kartičky deseti nádraží do stanoveného tvaru, který trochu připomíná začátek spirály. Všichni hráči pak postaví svoji lokomotivu na nádraží s písmenkem A, čímž dokončíte přípravu partie.
Ve svém tahu si nejdříve hráč dobere jednu novou čtvercovou kartu trati. Pak může provést libovolný počet akcí z nabízených pěti. Svůj tah pak uzavře odhozením jedné nechtěné karty z ruky, za kterou si dobere z balíčku náhradu v počtu odpovídajícím množství puntíků na siluetě kostky v rohu odhozené karty.
Ale zpět k těm akčním možnostem, které představují především rozšíření a doplnění vlakových tras. První možností je libovolné přiložení karty k těm, které již na stole leží. Taková nová cesta ale vždy musí sousedit alespoň s jednou další čtvercovou kartou. Natočení zůstává na samotném hráči.
Druhou možností je překrýt nějakou už zahranou kartu jednou z vašich nových. Na kartě ale nesmí v tu chvíli stát žádná lokomotiva. Takovou náhradu ale můžete položit jen tak, aby zůstaly všechny symboly orientované stejně, jako na té předchozí. U každé karty tak máte na výběr ne čtyři, ale pouze dvě možnosti pootočení.
Nastává čas naložit si do lokomotivy nějaké to zboží k přepravě. Tady si teprve všimnete rozdílu mezi dvěma bílými kolečky na kartě. Zatímco nalevo symbol s písmenkem naznačuje rozpojení vagónu, napravo ukazuje propojené oje.
Pokud se vaše lokomotiva nachází ve stanici odpovídající písmenku v kolečku s propojenými vagóny, můžete tento vůz zapojit za vaši mašinku. Jednoduše vezmete kartu a položíte je na stůl tak, aby částečně překrývala vaši kartu lokomotivy. Můžete tak za sebe zapojit i více vozů (až pět), čím víc jich ale povezete, tím bude váš pohyb těžší.
Opačný postup se nabízí ve chvíli, kdy lokomotiva dorazí na nádraží, jehož písmenko je napsané v rozpojovacím okénku. Dovezli jste vagón na jeho místo určení (a nezáleží na jeho pořadí, ve kterém je zapojený). Právě a pouze takovýto vůz vám přinese na konci body odpovídající hodnotě napsané číslem v horním rohu. Tuto kartu si tedy položíte před sebe.
K tomu, abyste ale nějaké nádraží mohli navštívit, musíte především pohybovat s vaší mašinkou. Za popojetí zaplatíte zahráním jedné karty trati na odhazovací balíček. Počet prahů, o které se celý vlak posune, určí bodová hodnota zahozené karty natištěná na vagónu. Čím hodnotnější karty se vzdáte, tím dál se posunete.
Ale teď vstupuje do hry ještě počet zapojených vagónů, který vám ztěžuje pohyb. Odehraná karta musí mít na symbolu kostky natištěno alespoň tolik puntíků, kolik máte za lokomotivou vozů. Jinak ji vůbec nemůžete použít! Na výhybkách s tupými úhly si můžete vybrat, kterým směrem se vlak vydá. Nádraží se počítá také jako pole, ale jakmile do něj dojedete, končí okamžitě pohyb, protože souprava musí zastavit. Na zastávce může současně být libovolný počet lokomotiv vedle sebe. Ovšem pokud se potkají nějaké vlaky přímo na trati, pak ta v pohybu všechny ostatní potlačí před sebou.
Partie končí ve chvíli, kdy dojdou karty tratí a hráči už nemají co dobírat. Každý ze strojvůdců si sečte hodnotu do cílové stanice dopravených vagónů a hráč s nejvyšším bodovým ziskem vítězí. V případě remízy rozhoduje hodnota zapojených vozů.
FrachtExpress je hrou soubojem strojvůdců, kteří se snaží převézt co nejvíc hodnotných vagónů na místo určení. Není to jednoduché, protože nejdříve si před svoji lokomotivu musí klást také koleje, aby se vůbec mohli někam dostat. Naštěstí každý hráč má ve svém tahu dostatek akcí, které zaručují, že se herní plán rychle zaplní propojenými tratěmi a výhybkami.
Nádraží jsou jediné, které mají na začátku pevně danou pozici. Díky náhodnému rozložení ostatních karet, které závisí pouze na hráčích, je každá partie úplně jiná. Stejný zůstává jen záměr – co nejrychleji zapřáhnout a dojet. Překvapivě ani tolik nerozhoduje štěstí v dobírání karet, protože si jich hráči mohou dobrat dostatek poslední akcí tahu.
Na hře se nám líbí vícenásobné využití karet a jejich chytré rozvržení. Ať je položíte kamkoliv, vždy máte jasně na očích všechny důležité informace. A to je přitom můžete použít jako vagóny, tratě, bodové zisky nebo je odhodit pro větší množství zbrusu nových karet. Jejich zpracování je jednoduché, ale nic víc nepotřebujete, protože mají poctivou povrchovou úpravu.
Zajímavý prvek je překrývání stávajících tratí. Tím můžete znepříjemnit snahu ostatním, ale současně také přibližujete konec hry. To karty odhozené na odkládací balíček se ještě vrátí minimálně jednou a hra končí, až dojdou karty jak v dobírací, tak odhazovací hromádce.
Jedinou větší překážkou pro některé hráče tak mohou být německá pravidla, ale tento nedostatek už napravili fanoušci na BoardGameGeek, kde je ke stažení anglický překlad http://boardgamegeek.com/filepage/2282/frachtexpress-doc
Partie vám rozhodně nevydrží na 45 minut. Většinou se dočkáte konce spíš kolem minuty s pořadovým číslem třicet. Ačkoliv krabice říká počet od tří do čtyř hráčů, ve skutečnosti se hraje FrachtExpress pěkně i ve dvou. Naopak ve čtyřech je díky stejnému počtu karet hra příliš rychlá. Díky tomu nemáte šanci dohnat případnou ztrátu ze začátku, kdy jste mohli dostat horší karty.
Přes poměrně jednoduchá pravidla jsou samotné rozhodování a taktické možnosti docela náročné. Hra je doporučená od deseti let, což odpovídá realitě. Díky vícenásobnému využití karet je možností příliš a někdy i dospělí čas od času zdržují, když se snaží vymyslet tu nejlepší variantu. A tak se pro nás po Black Box+ (recenze) zrodilo další překvapení ze stáje firmy Franjos Spieleverlag.
Podle dostupných informací se jedná o předělávku americké hry Hellrail, která je u nás zcela neznámá. Ale to nijak nesnižuje podstatné kvality FrachtExpressu. Chytrá karetní hra s vláčky pro celou rodinu je tady, takže pokud rádi stavíte železnice a přehazujete výhybky, nemáte příliš důvodů váhat.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | James Kyle |
Ilustrace | Franz-Josef Schulte |
Vydavatel | franjos Spieleverlag |
Rok vydání | 2001 |
Počet hráčů | 3 - 4 |
Herní doba | 45 |
Minimální věk | 10 and up |
Kategorie | Card Game, Trains, Transportation |
Mechanismy | Hand Management, Modular Board, Pick-up and Deliver, Tile Placement |
Rodina | Game: HellRail |
Více o hře.
+ hráči nejen vozí zboží, ale také staví železnici
+ víceúčelové karty
+ dobré grafické rozvržení
+ koleje v každé hře vedou jinudy
+ taktické překrývání tratí
+ zábavné i ve dvou
+ rychlá partie
- v krabici pouze německá pravidla
- tahy občas trvají déle