Myslíte, že by mohly v pyramidách být ukryté zeměpisné znalosti? Ano, opravdu mohou, jejich stín je velký a ukryje nejedno tajemství a znalost. Zatímco první musíme teprve odhalovat, druhé můžeme pomalu ale jistě čerpat.
Poslouží nám k tomu nejen cesta do Egypta, ale také fakt, že pyramidy mohou přijet za námi. Tedy ony to jsou spíše Pyramidky. S jejich hrami už jsme měli tu čest dříve, například Na tenkém ledě (recenze) nebo Ledové věže (recenze).
Stále platí, že jsou pro ně desítky her, z nich jich ale v češtině je výrazně méně. Číslo je to ale stále poměrně velké a je vyšší než deset. Nejdůležitějším vývojovým krokem si prošly pyramidky ve změně tvaru. Podobně jako třeba Decktet (recenze) i ony jsou závislé především na lidské tvořivosti a nabízí v podstatě neomezené možnosti s jednoduchým nápadem, který stál na začátku.
Od té doby ale urazily tyto barevné hračky dlouhou cestu. Už nejsou špičaté a nemají žádné rohy, místo toho mají dolní okraj kruhový a vršek mají jako takovou polární čepičku. A říkají si iGo, ale Apple s nimi nemá nic společného.
Jejich distributorem zůstává společnost MWE, která kromě překladu her od zahraničních autorů vytváří i nové hry vlastní, za kterými stojí Jan Divecký. Ať už to je Pyramideto (recenze), Pyramidy a vlajky (recenze) nebo dnes recenzované Geodeto, nápady jsou a to je dobře. Jejich autory a duchovními otci zůstávají lidé ze společnosti Looney Labs, která nám kromě Treehouse, jak se jim říká za oceánem, přinesli třeba i chaotický karetní Fluxx (recenze).
K tomu, abyste mohli Geodeto s pyramidkami vyzkoušet, potřebujete jen jednu sadu iGo. V obchodě na stránkách www.pyramidky.cz si můžete koupit sadu Geodeto plus pyramidky, ale spíš se vám vyplatí koupit tři sady. K tomu navíc obdržíte hru Americký prezident s mapou USA a jedenácti kartami států. Této hře se ale budeme podrobně věnovat až příště.
Geodeto kromě pyramidek ale vyžaduje také balíček karet, který je třeba v tomto případě (koupě tří sad) z e-shopu dokoupit zvlášť. Doporučujeme na to myslet už při první objednávce, protože samotné karty stojí pouze třicet korun. Ačkoliv obchod samotný nepůsobí zcela důvěryhodným dojmem, s absencí jakékoliv grafiky a tlačítky Buy Now pod zbožím, můžete nakupovat bez obav.
V balíčku dostanete 54 herních karet. Jejich zadní strana je potištěná obrázky malých pyramidek, ale také logem českého distributora. Mnohem víc nás bude zajímat strana přední. Na ní najdete fotografii místa, znak (vlajku nebo označení dalšího typu karty), název a krátký naučný text. Nejdůležitější informace ale leží v levém horním rohu a představuje trojici iGo postavených na sobě. Tohle je vzor, který odpovídá kartě. Poslední zajímavostí, kterou zmíníme, než se posuneme dál, je horní lem. Ten má barvu podle kontinentu, ke kterému karta patří.
Pro snadné rozeznání velikostí pyramidek jsou na každé z nich uvedené jedna až tři čárky. Základním účelem a životním smyslem iGo je vrstvit se na sebe, lézt si na záda a vytvářet vysoké a různobarevné věže. Ty většinou představují nějakou cestu k vítězství.
Na začátku partie Geodeta rozložíte před sebe na stůl karty s obrázky kontinentů. Na každý z nich pak umístíte trojici odpovídajících (= stejné barvy) pyramidek iGo. Na stole vytvoříte nabídku z karet tak, aby jich bylo na každého hráče tři plus ještě tři navíc. Z nich si všichni postupně vyberou svoji startovní ruku.
Tento jednoduchý systém draftu zmenšuje vliv náhody. Tentokrát má drobnou výhodu pouze začínající hráč. Ale výchozí pozici mají všichni hráči stejnou, takže je jen na nich, jaké úkoly zvolí tak, aby se jim dobře řetězily po sobě. Dobré je vyhlédnout si karty, které mají podobné barevné sekvence nebo kombinace.
Jakmile má každý ze soupeřů v ruce tři karty, zbytek karet se spolu s dobíracím balíčkem zamíchá a otočením tří horních listů se vytvoří startovní nabídka pro výměnu. Záhy může začít samotná partie. V ní se všichni postupně střídají na tahu. Mají vždy výběr ze dvou akcí, které mohou provést.
Jednodušší a méně využívaná je výměna karty z ruky za některou v nabídce. Tu hráči okamžitě doplní, ale odhozená karta jde na odkládací balíček, kde bude očekávat konec partie. Ale ta je ještě daleko před námi, protože se k ní potřebujeme propracovat přes druhou akci.
Tou není nic jiného než přemisťování pyramidek. Můžete je stavět na sebe nebo rozdělovat, ale vždy pouze se všemi, které na nich leží. Přitom držíte v tajnosti svoje úkoly na kartách a snažíte se je splnit. Pyramidky musí být ve správné sekvenci, na správném kontinentu a ve správných velikostech.
Jejich kombinováním se snažíte splnit úkoly na svých kartách, které díky tomu můžete vyložit. Hráč, kterému se pak podaří jako prvnímu nastřádat správnou sbírku karet (ze stejného kontinentu, stejného typu nebo naopak z jiných částí světa), se stává vítězem.
Geodeto je jednoduchou hrou s pyramidkami iGo, která nevyžaduje nějaké složité taktické uvažování. Zahrnuje pouze přeskládávání věží sem tam ve snaze vytvořit svoji sekvenci. Hráči prostě musí jen dobře kombinovat a především si vybrat správnou kartu ke splnění.
Partie je rychlá a nechybí jí interakce mezi hráči, kteří si navzájem kazí svoji snahu. Právě správné přemísťování skupinek a plánování dopředu vám přinese vítězství. Navíc si můžete z nabídky vybírat karty, které se vám hodí ke splnění vítězné podmínky. Ve hře tak není v podstatě žádná náhoda.
Sice zde rozeznáte několik drobných rozdílů, ale v podstatě hra je hodně podobná předchozímu autorskému počinu s názvem Pyramidy a vlajky. Znovu držíte v ruce úkoly a zase se snažíte postavit iGo do jasně dané sekvence, abyste splnili úkol. Sice pyramidky musí stát na správně barevných kartách, ale jinak je hra hodně podobná. Možná až příliš. Těm, kteří už iGo mají a chtějí si vyzkoušet novou hru, to vadit nebude, protože i tak je Geodeto jednoduché a vcelku zábavné.
Ale jaký je zde vlastně význam tématu? Proč jsou tu všechny ty pamětihodnosti, země a kontinenty? Jen tak, protože se zrovna hodily. Je tu pouze stavění na odpovídajícím kontinentu, ale nic, co by jasně ospravedlnilo tuto volbu nebo jí dalo hlubší smysl. Zůstává jen herní princip a ten tu už byl. Bohužel Geodeto nedostálo očekáváním a je pro nás určitým zklamáním, ačkoliv samostatně jako hra funguje.
+ nové nešpičaté pyramidky iGo (fungují stejně jako ty ve starších recenzích)
+ na kartách jsou nejen státy, ale i pamětihodnosti
+ taktické možnosti hry při přestavování pyramidek
+ tajné úkoly
- stejné jako Pyramidy a vlajky
Dobrý den,
dala by se sehnat ještě tato hra: Geodeto-pyramidky-zeměpis? Děkuji za informaci
S pozdravem