Detektivní práce mne vždycky přitahovala. Všichni mají zdánlivě stejnou práci, musí odhalit věci, které mají nějakou spojitost. Jenže ještě před nimi tu musel být někdo, kdo tyto věci spojil a dal jim společný význam. Většinou to bývá pachatel nějakého zločinu. Ale i to je vlastně povolání, jen není tak populární.
Hráči si tentokrát budou moci vyzkoušet obě strany bojiště a to díky hře Guess What!, kterou vytvořil Jack Hanauer a ilustracemi ji dovedla do finále Charlotte Bey. Jedná se o novinku pro rok 2015 ze stáje Blue Orange a byla představena na veletrhu Spiel 2015 v Essenu.
Malá vínová krabička čtvercového tvaru je plná obláčků. Ty ukazují různé možné kombinace obrázků, které lze spojit do společných významů. K tomu hráčům poslouží jedna společná herní deska s devíti políčky a souřadnicemi A-C a 1-3 označujícími každé z nich. Nechybí pravidla, ale stěžejní komponenty jsou ukryty v prohlubních pod nimi.
Tři malé otvory obsahují hromadu malých čtvercových kartiček z tenkého kartonu. Je jich celkem 110 a každý dílek obsahuje jeden předmět, ať už se jedná o zámek, slunce nebo disko kouli. Je tu ale ještě jedna větší přihrádka a v ní se ukrývají čtyři bodovací desky. Každá má na sobě upevněná (z výroby) čtyři otočná kolečka – tři z nich jsou číselná a odkazují se ke sloupcům A, B a C. Poslední otočný prvek nabízí stupnici bodů od nuly po dvanáct.
Na začátku partie si hráči rozeberou každý jednu bodovací desku a herní plán položí do středu. Všechny kartičky s obrázky pořádně zamíchají a položí je stranou. Začínající hráč pak vezme devět z nich a rozloží je náhodně na společný herní plán. Každý předmět tak má nyní svoji souřadnici od A1 až po C3.
Úkolem pro aktivního hráče (toho, který kartičky rozložil) je najít mezi devíti obrázky tři, které mají něco společného. Může to být cokoliv, co bude schopný tlumočit ostatním. Na výběr má přesně jednu minutu, kterou si ale hráči musí odměřovat vlastními prostředky (přesýpací hodiny nejsou v krabici). Poté na své bodovací desce označí tři souřadnice odpovídající destičkám. Až pak může svým protihráčům ohlásit zvolené slovo, větu nebo cokoliv jiného.
Úkolem všech hadačů je tipnout správně všechny tři zvolené obrázky. Pouze kompletní úspěch se počítá a dva ze tří obrázků prostě nestačí. Ale každý, komu se podaří splnit úkol a odhalit kartičky, dostane jeden bod. To samotný aktivní hráč dostane bod rovnou za každého hráče, který podle jeho nápovědy celou trojici uhodl.
Po dokončení kola se role vymění a aktivním hráčem se stane někdo jiný. Partie pokračuje tak dlouho, dokud se někomu nepodaří dosáhnout cílového počtu dvanácti bodů. Souboj okamžitě končí a ten, kdo dosáhl stanoveného počtu, se stává vítězem.
Guess What! je hrou, která se veze na úspěchu vyprávěcích her. Tentokrát je na výběr rovnou z devíti obrázků, ale přípravu zastane vždy jeden z účastníků. Možností v každém kole je více, ale někdy není jednoduché mezi destičkami najít spojitost. Hráči potřebují dobrou představivost, rychlou orientaci a jasné uvažování.
Kartiček celkově je v krabici dost, ačkoliv se pro každé kolo používá nová sada devíti obrázků. I když se začnou opakovat, je to v kombinaci s jinými kartami, takže hra má v podstatě velmi slušnou výdrž. Přesto čas od času (s postupujícím časem víc a víc) začnete narážet na kombinace, které už tu byly. A to je moment, kdy hra začne trochu ztrácet na dechu.
Tato situace je naštěstí ještě daleko. Do té doby si hráči mohou užívat nejen klasické verze, ale také těch dalších popsaných v pravidlech. Nejzajímavější nám připadá možnost soupeřit v hledání správné kombinace současně. Podle rychlosti jsou pak rozděleny body, ale i pomalejší neodejdou z kola úplně s prázdnou.
Vzhledem k hernímu systému je jasné, že k plnému zážitku je třeba alespoň tři hráče. A věřte nám, úplně nejlepší bude, když budete čtyři. Nabídka karet se sice nezvýší, ale napětí a touha být nejrychlejší ano. Hra nenutí účastníky vymýšlet složité abstraktní spojitosti, jako tomu je třeba u Dixitu. Tentokrát musíte být upřímní, protože vaším cílem je, aby se trefilo co nejvíce hráčů. Díky tomu také jsou kola velmi rychlá a dosažení dvanácti bodů není otázkou zbytečně dlouhé doby.
Hráč spojující tři obrázky má na jedné straně těžkou roli, ale má také výhodu, která ji kompenzuje. Pokud vymyslí dobrou spojitost, může snadno získat dva nebo tři body. To je výrazná výhoda proti klasickému jednobodovému příjmu. Proto je důležité dodržovat spravedlivé rozdělení této role. Na konci partie by dokonce bylo lepší, kdyby měli možnost všichni odehrát svoji vyprávěcí část a měli tak všichni stejný počet tahů, kdy mohli ostatním dávat hádanku. V opačném případě (jak to popisují pravidla) je hra nespravedlivá.
Guess What! nabízí dostatek nových věcí, aby byla zajímavá. Tipování tří z devíti kartiček, které označuje stejné slovo, je určitě zábavné. Hodně ale záleží na hráčích samotných. Celkově se ale jedná o zajímavý a dobrý počin. Guess What! je fajn slovní a obrázková hra.
<br><br>
+ zajímavé řešení se souřadnicemi
+ varianty
+ solidní počet karet
+ všichni dostávají body
+ zpracování
- po čase se kombinace začnou opakovat