Seznamte se. Tohle je Wanda, sestra od Walda. A dobře se dívejte, protože za chvilku už tu nebude. Wanda totiž miluje hru na schovku. A protože je dům velký, není jednoduché ji najít. Právě proto Waldo bude potřebovat naši pomoc.
Pomocnou ruku mu podají všichni hráči, kteří jsou luštění chtiví. Hledání se bude odehrávat v novém přírůstku do hlavolamové řady Logic Games, kde nová hra dostala do vínku titulek Kde je Wanda. Za vytvořením principu stojí Antje Gleichmann a Thade Precht a o ilustrace samotných rodinných ukrývačů se postaral Thies Schwarz. Hru vydává v originále HABA a s českými pravidly se hry dočkáte od oficiálního distributora HABA pro ČR a SR.
Žlutá krabička jasně prezentuje dům, ve kterém se Wanda ukrývá. A právě takový třípatrový dům si postaví děti ze dna krabice postaveného na výšku. Jednoduše dno vyplní čtveřicí přepážek, které společně rozdělí vnitřek domu na devět bytů. Do každého nakoukneme zásluhou jednoho okénka. Výsledná stavba dostane do vínku dokonce i střechu. Spojením kartonových destiček vznikne také čtveřice oblíbených předmětů – míč, klobouk, kniha a taška.
Kromě toho, že si před sebe postaví hráč zmíněný dům, musí si především vybrat zadání, které chce řešit. Právě pro tyto účely je v krabici velká brožura svázaná do kroužkové vazby, která nabízí celkem úctyhodných šedesát zadání rozdělených do tří barevných sekcí podle obtížnost. Nejvíce je zelených úkolů pro začátečníky, které plynule přejdou v oranžové a poté v červené nejtěžší zadání.
Ještě než se ale děti pustí do luštění záhadných zmizení Wandy, měli by se seznámit také s dalšími členy její rodiny – bráškou, strýčkem, tátou a mámou. Každé stvoření má svoji barvu a vypadá dost jedinečně, takže se od sebe dají výborně odlišit. Především je ale důležité, že každá osobnost má svůj vlastní oblíbený předmět.
Vše uvnitř domu se bude točit kolem těchto postav a nepořádku, který se v jednotlivých místnostech nachází. K domu bude malý řešitel potřebovat také některé figurky členů rodiny a žetony jejich oblíbených předmětů. Ty jsou naznačeny v horní části každého zadání.
Základním a jediným úkolem bude pokaždé najít místo, kde se Wanda ukrývá. Ale nejdříve je třeba umístit všechny ostatní členy rodiny a teprve na závěr lze určit pozici pro samotnou hlavní hrdinku celého příběhu.
Prvních třicet zelených úkolů ale nabízí pouze jeden druh nápovědy a sice monstrum a předmět, se kterým má být v místnosti. Postupně je třeba umístit více monster a samotné indicie a předměty jsou více a lépe ukryté. Někdy je třeba se opravdu dobře dívat nebo prozkoumávat i boční stěny jednotlivých místností.
Postupně se ale do hry přidávají nové podmínky, jako je velikost, počet, barva nebo umístění. Díky tomu je hra stále zajímavá a nová a děti kolem čtyř let poznají postupně opravdu výzvu při jejich řešení. Na druhou stranu s úkoly krásně rostou, orientují se v obrázcích lépe a učí se hledat ve změti barev a tvarů stále lépe.
Na začátku, vlastně ještě před samotným řešením úkolů, ale také v jejich průběhu, hra nenásilným způsobem rozvíjí slovní zásobu dětí. Ty pojmenovávají jednotlivé předměty, které se v domě příšerek nachází.
Ale ani po nalezení a vyřešení všech úkolů nemusí zábava skončit. Protože obrázky jsou plné detailů, jde na luštění navázat hledáním, které si budou děti navzájem zadávat nebo které dostanou od rodičů.
To všechno má za následek, že hra Logic Games: Kde je Wanda je skvělou zábavou pro malé děti školkového věku. Učí je trpělivosti, ale především pozornosti a schopnosti vyhledávání předmětů na obrázcích. Díky tomu a preciznímu zpracování a prezentaci je hádanková zábava Kde je Wanda skvělou možností pro děti, jak se zabavit o samotě.
Facebook: @HabaCeskoSlovensko
Instagram: @haba_cesko_slovensko
YouTube: @PLAYATELIER