Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: HABA Hra na prostorové uspořádání Stavitel

Svět je plný malých a nenápadných staveb. Jenže takové bezvýznamné budovy mne vůbec nezajímají, protože já uznávám pouze výzvy. Nic nemenšího než hrady nebo zámky nestavím a vyžaduji od svých klientů naprostou důvěru. Na začátku stavby jim ukážu pouze pohled ze dvou stran. Pro doplnění zbytku nechám pracovat fantazii.

Stejný tvůrčí proces čeká i luštitele nové stavebnice s úkoly, která vyšla pod značkou HABA a dostala název Hra na prostorové uspořádání Stavitel, aneb anglicky Arranging Game: Logical Master Builder. Z domácího Německa se dostává hračka k nám na police obchodů zásluhou oficiálního distributora značky HABA.

Krabice je pořádně těžká, protože je plná dřeva. S jednotlivými stavebními kameny sdílí dno krabice také spousta karet a jeden herní plán z tvrdého papíru, který má pět krát pět políček. Zatímco dřevěné kameny stačí zatím odložit stranou, stěžejním prvkem jsou karty. Mezi nabídkou šestnácti listů si řešitel vybere ten úkol, který chce řešit. Zadání jsou při tom rozděleny do barevných skupin podle obtížnosti.

Listy nemají pořadové číslo v rámci své barevné úrovně. Jakmile si hráč vybere své zadání, položí si kartu před sebe a s využitím libovolné sady kamenů se pokusí zopakovat stavbu na šachovnici tak, jak je naznačena.

Jenže pohled na stavbu je na kartě vyobrazený pouze ze dvou stran – shora a z čelní strany. U prvních karet je rozložení na první pohled jasné. Později ale budou muset luštitelé využívat dedukci, protože z obrázků nelze vyčíst vše.

A to znamená, že hračka děti prověří ze všech stran, přesně jako je z každého úhlu třeba přistupovat k zadání. Hádanky jsou dobře vymyšlené a opravdu jejich obtížnost postupně a zdánlivě nenápadně stoupá až do momentu, kdy se najednou děti ocitnou před zdánlivě neřešitelnou záhadou.

Celkem krabice hlásí 43 součástek, z nichž ale je 17 papírových (plán a karty). Jednoduchým odečítáním ale získáte výsledný počet dřevěných kamenů, které lze pro stavbu použít.

Úkoly nejsou nijak jednoduché. Tedy alespoň ty pozdější, jakmile si děti vyzkouší mechanismy na těch několika prvních. Délka řešení ale nakonec záleží na každém luštiteli a může se pohybovat od několika minut i po půl hodiny.

Jakmile jsou všechny úkoly vyřešeny, nemusíte si tak docela zoufat. Dřevěné kameny fungují skvěle i bez svých papírových kamarádů. Jen tak, jako stavebnice, což je druhé a neméně důležité použití této krabice.

Jedinou výtkou z naší strany tak je zdánlivě nízký počet zadání. Šestnáct obrázků je na začátku solidní počet, ale jak se začnou děti nořit do tajemství jednotlivých úkolů, zjistí, že by chtěli víc. A určitě to není nic, co by bylo nerealizovatelné. Je tedy velká škoda, že karet je dokonce méně, než dřevěných součástek ke stavbě.

Zpracování komponent je parádní. Karty jsou pevné a zadání přehledné. Na zadní straně každé karty je pak šikmý náhled na stavbu, který odhaluje vše. Ale hlavními hvězdami jsou jednoznačně stavební kameny, mezi kterými jsou střechy, mosty, schody, i části domů s okny. Dílky jsou dostatečně odlišné, takže si je nelze mezi sebou plést. Především jsou ale vyrobeny z opravdového dřeva.

Hra na prostorové uspořádání Stavitel hází hráčům klacky pod nohy, když se snaží řídit pokyny z karet a postavit přesně identický dům. Mají k tomu ale pouze část informací dostupných na první pohled z výkresu. Zbytek si musí domyslet, takže hra velmi chytře vylepšuje prostorovou orientaci a představivost. Hra na prostorové uspořádání Stavitel je vynikající dřevěnou stavebnicí, která je ale v první řadě logickým tréninkem a to jí moc sluší.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Dragondraft aneb Dračí show – dračí divadlo se odehrává ve vzduchu