Vítejte v džungli! Jenže sotva se rozhlédnete, hned vidíte, že to není tak, jak byste čekali. Známou scenerii plnou barevných kytek a hustých lesů doplňuje houkající vláček. V jeho vozech se přepravují některá zvířátka. Kousek dál visí most přes hlubokou propast. Na jeho provazech a kládách trénují místní akrobati. Marnivý tukan si prohlíží v zrcátku svůj velikánský zobák a housenka větší než lidská ruka se proplétá kmenem jednoho stromu.
Do džungle nás zavede ve fantazii série hraček Tropik, kterou francouzská firma Janod poté naplnila spoustou zábavy. A veselé barvy, právě jako mají zvířátka pohybující se pod korunami vzrostlých stromů, si oblékla spousta hraček. My dostali na testování sadu, ve které nechybí Trojúhelník s více aktivitami, Šněrovací strom, Tropický vláček, Balanční hra a Provlékací hlavolam Žabka.
Distributorem této značky je playatelier.eu, který najdete také na Facebooku (JanodCeskoSlovensko) a Instagramu (janod_cesko_slovensko). Hračku díky jejich distribuční síti najdete také na pultech mnoha obchodů.
Všechny čtyři hračky si zakládají na tom, že jsou kompletně vyrobené ze dřeva. Všechny mají na úvod na sobě kabát z kartonové krabice, ve které si ji přinesete domů. Právě zde se dozvíte, že jsou vyrobené prakticky výhradně ze dřeva. A to rovnou z udržitelných lesů (značka FSC), s přírodními barvivy a všemi potřebnými certifikacemi pro ty nejmenší.
Vláčkem do džungle
Tropická scéna hraček má znovu své jasně dané představitele. Je tu papoušek, žlutá žabička, nebo šedivý lemur a střídají se ve spoustě hraček. Abychom se do pralesa dostali, nasedneme na Tropický tahací vláček a necháme se odvézt do světa hraní.
Vláček má dva vozy a lokomotivu a budeme se muset trochu uskrovnit, protože všechna sedadla jsou obsazená. Je tu velký levhart, lemur si veze s sebou náklad ananasů a celý vlak řídí strojvůdce, kterým je červený papoušek. Děti jim na cestě mohou pomoci, protože celý vlak je tahací.
Hračka je doporučena pro děti už od jednoho roku (12 měsíců a výš). Vláček je spojený s pomocí jednoduchých dvou tyčinek. To znamená, že když ho děti za sebou táhnou, bude pěkně zatáčet a všech dvanáct malých koleček s kytičkami se bude muset činit. Kolečka jsou ze dřeva a když jedou, tak je slyšíte.
Tím nejzajímavějším na této hračce je ale šestice tyčinek, na které děti musí navléknout dřevěné dílky. Některé se k sobě hodí lépe než jiné, takže levhart je tvořený hned třemi kostičkami, zatímco papoušek sedí na zaobleném čele lokomotivy. Při tom některé dřevěné kousky mají na sobě tak filcové části, takže palma má listy a třeba levhart zase ohebný ocas.
A děti milují nastrkování dřevěných destiček a kamenů na připravené tyčinky. A právě kolem toho se točí celý vláček a těžko se dětem odolává. Je trochu škoda, že lev může být jen na jednom místě a nelze jej zaměnit, protože potřebuje dvě tyčinky vedle sebe. Proto mnohem více času stráví stavěním než taháním zvířátek a jejich vozíku za sebou. Jedenáct dílků je dost a zabaví je na opravdu dlouho.
Hurá na lov motýlů
Na místě v džungli nás už vítá žlutá žabička, která potřebuje asistenci s chytáním motýlků. Jedná se o malou hračku Provlékací hlavolam Žabka, kde na její základně je jedna tyčinka a právě na ní sedí dvoudílná figurka žabky. Ta má velmi lákavou žlutou barvu a hned v ní poznáváme tu žabku, která s námi jela před chvílí ve vlaku.
Děti ji mohou navlékat tam a zpět. A i tahle dvoudílná figurka nabídne dostatek zábavy a tréninku, který na šikovnost prstíků malé děti prostě potřebují. Právě manipulaci pak podpoří hlavně drátěná provlékačka, která se vine nad hlavou žáby. Jsou na ní tři kuličky různých barev, dvě bílé kytičky a hlavně zde létají dva motýlci, se kterými by si žabka chtěla hrát. Provlékání jde velmi dobře, protože otvory mají dostatečnou rezervu.
Na hračce nejdřív zaujme určitě figurka a teprve poté se malé prstíky vrhnou i na drátěnou cestičku. Díky tomu, že je hračka tak malá, moc pěkně se s ní manipuluje a dětem nehrozí, že s ní nepozorně hodí nebo se při mávání s ní bouchnou. A to je reálné riziko u dětí kolem jednoho roku, pro které jsou podobné hračky už obvykle doporučovány. I žabička nese štítek 12+ a právě proto si ceníme toho, že designéři vyrobili opravdu odlehčenou hračku.
Je lehká, ale základna při tom je dostatečně stabilní ve chvíli, kdy si s ní chce mrňous hrát. Jediným problémem tak je, že pokud dítě chce vkládat části žáby oběma rukama (hlavně na začátku, kdy ještě není tak jisté v manipulaci), nemá pod zahnutým drátkem dostatek prostoru.
Hračka nabízí krásně vyvedené teplé barvy, které jsou veselé a při pohledu na hračku se prostě musíte usmát. Když jsme ji vybalili, získala si žabička okamžitou pozornost, což samo o sobě značí její kvalitu.
Most přes řeku ananasů
Z nádraží vede pouze jedna cesta. A tam se zrovna děje něco nevídaného. Zvířátka složily z vlaku ananas a teď jej přenáší před propast. Hlavními organizátory jsou lemuři, kterým pomáhají hopsající žabičky a červení papoušci.
Jedná se o Balanční hru Janod Tropic, v jejíž hlavní roli je právě provazový most. Malí stavitelé jej dostanou rozložený na třídílnou základnu z masivního dřeva a samotný most z klád propojených gumičkami. Právě s jejich pomocí most ukotví do zářezů na základně a tím dostanou prohnutý most, po kterém se budou procházet zvířátka.
Úkolem dětí je nyní všech patnáct dřevěných dílků umístit bezpečně na most tak, aby všechny tvořily jednu velkou pyramidu a při tom nespadly. V zásobě mají děti figurky lemurů, žabiček a papoušků, ale také pořádně velké ananasy a zelené lístky.
Výsledkem je stavění, při kterém potřebují děti velmi klidnou ruku, přesné pohyby, pečlivost a trpělivost.
Velkou devízou této hračky je parádní zpracování. Most je pevný a při tom se opravdu umí prohnout, takže funguje přesně tak, jak byste čekali. No a samotné figurky jsou opravdu masivní a pevné, protože se od nich očekává, že budou často padat a setkávat se s dnem kaňonu (v realitě tedy deskou vašeho stolu).
A skládání pyramid je něco, co děti nikdy nepřestane bavit. Pokud máte doma více dřevěných hraček od firmy Janod, můžete je skvěle kombinovat a na most skládat cokoliv vás napadne.
Balanční most Janod je doporučený už od dvou let. V tom věku sice děti nedokáží ještě poskládat celou věž, ale to neznamená, že neberou tento úkol jako výzvu. Zvlášť, když jich u mostu sedí víc, tak se s ním skvěle zabaví.
Děravý strom
Jenže ani po překročení mostu naši hrdinové nemají pokoj. Kousek dál stojí strom. Starý a obrovský. Je provrtaný skrz naskrz tunely, ve kterých žijí malí hadi. Konkrétně tedy jeden s dlouhým tělem na provázku. A právě o nich je hračka Provlékačka Had a strom.
Strom je krásně masivní z přírodní barvy a kromě otvorů, které ho prostupují ze všech stran, z něj trčí do prostoru také tyčinky s lístky. A úkolem dětí a jejich šikovných prstíků je provléct tohoto žlutého hada od základny přes několik děr, omotat strom a vykouknout z díry úplně na vrcholku velkého stromu.
Hlava i ocásek hada tvoří dlouhé dřevěné tyčinky, které jsou propojené dlouhým, žlutým, splétaným provázkem. Právě proto dosáhne od základny až ke špičce dvanáct centimetrů vysokého stromu.
Celá hračka má skvělé rozměry, takže se výborně drží, ale strom je stabilní i ve chvíli, kdy jej máte jen tak volně položený na stole. Děti si tedy mohou bez vyrušení hrát a trénovat šikovnost svých rukou a prstíků. K úspěšnému provlékání potřebují samozřejmě i soustředění.
A přestože je hračka doporučená od osmnácti měsíců, provázek je lákavý pro děti už dávno předtím, třeba už v roce nebo čtrnácti měsících. Ačkoliv zatím nedokážou navléct strom až nahoru, mohou si hrát se samotným hadem, který je barevný a skvěle vyvedený.
Sešroubovaný stan
Všichni vaši kamarádi a okolní zvířátka už jsou z toho hraní unavená, a proto si postavila stan. Je oranžový a zelený, v barvách džungle, aby zanikl mezi tou divočinou. A vznikl z toho Trojúhelník s aktivitami Janod.
Skládá se ze dvou trojúhelníků, které drží pohromadě díky dvěma šroubovicím a matičkám, které se po nich točí sem a tam. Už ty samy o sobě jsou pro neposedné prstíky velmi lákavé. I tyto matičky trénují šikovnost prstíků. Jsou velké a pevné, ale po závitu chodí pěkně a děti ho nemusí přetláčet, takže nezískají pocit, že něco dělají špatně.
Společně s matičkami a šroubky vede mezi stranami ještě trubička s kuličkami, která zaujme hlavně oči a uši, protože vydává různé zvuky. V posledním rohu trojúhelníku jsou tři otočná kolečka s obrázky. Uprostřed mezi nimi vede drátěná cestička s kuličkami.
Po stranách najdou děti posouvacího papouška. Jedná se o aktivitu, která je k nalezení velmi často na podobných hračkách. Figurkou lze šoupat sem a tam, ale dětem to nic nepřinese, ani nemají žádný cíl. Zrcátko na chvíli zabaví, stejně jako ozubená kola.
Trojúhelník s aktivitami tak můžeme doporučit hlavně v situaci, když ještě podobnou hračku nemáte. Zajímavé jsou hlavně tři vrcholy trojúhelníku, kde najdete netradiční náplň a zábavu pro děti. Zbytek aktivit je poměrně tradiční, ať už jde o posuvník s papouškem, ozubená kola, zrcátko nebo drátek s kuličkami. Jeho velkou výhodou je ale zpracování, které je masivní, dřevěné a zakládá si na udržitelnosti.
Závěr
Celkově se nám řada Tropik líbí moc. Nabízí hračky pro batolata už od dvanácti let a to v lákavých barvách. Hračky jsou pro děti zajímavé a lákavé a je vidět, že si na nich tvůrci dávají záležet. Vědí, co děti potřebují a přesně to jim dávají, ve vhodnou chvíli, pro vhodnou věkovou kategorii. Tropik se ale natahuje hlavně k mrňouskům starším jednoho roku. A všechny hračky, které jsme v této recenzi mohli otestovat, jsme s radostí dali vlastnímu dítěti a užívali si s ním hru. Hračky Janod Tropik umí děti zaujmout a rozvíjet je.
Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko