Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Mechanická laboratoř

mechanicka-laborator-01

Každý malý kluk (a mnoho malých holek) by chtěli být nějakými konstruktéry. Vytvářet stroje, o kterých se nám ještě ani nesnilo. A každý takový tvůrce musí někde začínat. Proč by to tedy nemohlo být u stavebnice z řady Hraj si a poznávej, kterou na český trh přináší Albi? Tato velká krabice se jmenuje Mechanická laboratoř a její obsah vznikl v Itálii, ve firmě Clementoni.

Jedná se o přímou konkurenci všech těch jednosměrně zaměřených Techniků a jiných stavebnic. To proto, že tento box nabízí možnost sestavit ohromující padesátku modelů. Tedy alespoň se tím tvůrci na víku chlubí. Vidíte tam autíčko a tři další vybrané sestavy (motorku, jeřáb a dragster). Prvních několik návodů se ale věnuje především seznámení s principy a mechanismy – různé spoje od počátku trénují u dětí jemnou motoriku.

Náplní této krabice není pouze něco postavit, ale důležitá je také cesta. Přes ozubená kola, řemenice a kladky se dostanou konečně ke kleštím. A tady nastává druhé poslání boxu – vysvětlit jednoduché fyzikální principy (třeba i na příkladu louskáčku). Děti si tak v první fázi sestaví třeba i kolečko nebo nerovnoramennou páku. Na tom se opět něco naučí, protože pák a vah tu je hned několik, protože pochopení tohoto principu je poměrně důležité.

mechanicka-laborator-03

Pytlíků s komponentami je ale v krabici mnohem víc. A děti se jimi budou postupně probíjet, jak budou objevovat možnosti stavebnice. Ačkoliv by na začátku nejspíš chtěli začít hned stavět automobil, je dobré je nechat opravdu projít možnosti od začátku. To platí především u dětí, které jsou reálně kolem osmého roku doporučeného věku. V první příručce se dostanou za polovinu až k číslu třicet. Ke konci už ale budou umět sestavit převod s pákou. A konečně se dočkají také prvního reálného výsledku – beranidla.

Děti už tato první fáze stavebnice dost nadchla. Především malí kluci u ní dokázali strávit řadu hodin (testováno ve spřátelené malotřídní základní škole Zvole) a kromě předepsaných prvků vymýšleli i své vlastní. Fantazii tato krabice rozhodně meze popouští.

A to teprve druhá a třetí brožura nabízí opravdová lákadla. Kromě těch, které prozradí už víko, jsou tu třeba vrtulních nebo lunochod! Ale nejde tu pouze o auta a stroje. Například poslední padesátou sestavou je harfa! Je vidět, že autorům nechyběla fantazie a hravost a to je dobře, pokud se něco podobného snaží přenést na cílovou skupinu.

mechanicka-laborator-07

Přes dvě stovky různých komponent je z převážné většiny vyrobeno z plastu. Přesto jejich skládání a rozkládání není zásadní problém. Dílky se používáním nijak zásadně neopotřebovávají. A když už nějaká praskne (u spojek se to stává), podpora firmy Albi je velmi ochotná při vyřízení celého problému. Celkově je ale třeba kvalitu zpracování ocenit. Na začátku musíte některé komponenty vysvobodit z jejich zajetí plastových archů.

Součástí celé krabice je také elektromotor na baterii. Trochu nám to připomene Programovatelného robota, kterého představilo Albi v rámci této řady vloni. Čtyři tužkové baterie AA dokáží některým modelům vdechnout život. Trochu navíc tu působí oranžová karoserie, protože ta nabízí pouze jednorázové použití u modelu automobilu. Dodá mu sice zajímavé tvary, ale nikde jinde tento oranžový zvláštní tvar nebudete potřebovat. Samozřejmě se díky němu moc dobře vyjímá model vozu na víku.

Ale naštěstí ani tento obrázek není zavádějící, protože různých funkčních modelů tu je tolik, že dítě se s nimi vyřádí opravdu dlouho. Řada různých stavebních možností ale nekončí ani po využití kompletní padesátky. Děti i nadále mohou testovat svoji představivost a zkoušet vymyslet něco, co tvůrce ani nenapadlo. S tím jim určitě pomohou rádi i rodiče.

mechanicka-laborator-09

Vynikající je samotný návod, který je opravdu názorný. Nabízí všechny potřebné možnosti pěkně krok za krokem, doplněné mnoha názornými obrázky. Díky tomu mohou děti stavět i samy, ačkoliv určitý dozor dospělého se doporučuje.

Tato stavebnice se dočkala pokračování s podtitulem Stavební stroje. A pokud chcete něco jednoduššího nebo méně technického, pak se určitě podívejte na Moje první experimenty, které míří do světa chemie i optiky. My doufáme, že i tyto dvě nové krabice se nám dostanou do ruky k otestování, protože koncept se nám opravdu líbí. Maloobchodní cena Mechanické laboratoře krabice je pod hranicí tisíce korun, což vzhledem k době, kterou s krabicí děti stráví, je snesitelná investice. Navíc na Internetu jde sehnat o poznání levněji (už od 800,-).

mechanicka-laborator-12

Mechanická laboratoř kromě evidentního zaměření na stavbu různých strojů nabízí také další bonus. Na fungování některých strojů představuje různé fyzikální principy, čímž dětem ušlapává cestičku v dalším studiu. Kromě toho samozřejmě nechybí ani důraz na manuální dovednosti, které zde nesmí chybět. Pokud tedy chcete svému kreativnímu potomkovi udělat radost a spadá do té střední kategorie, kdy jsou na něj pokročilé modely ještě složité, pak Mechanická laboratoř je perfektním startem do světů modelů a fyziky. Otevřete jim dveře k fantazii pomocí této zajímavé stavebnice.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Fleet Commander Ignition – celá vesmírná flotila