Tyto ostrovy jsou prý místem, kde je nepředstavitelné množství pokladů. Ještě donedávna o místní pevnině nikdo nevěděl. A přesto je pobřeží poseté vraky mnoha lodí, které po sobě musely zanechat nepředstavitelné množství bohatství. To stálo u vzniku místní pokročilé civilizace, která nás vítá, když kotvíme v přístavu. Naše obchodní buňky tuší, že tohle bude úspěšná výprava!
Na rozlehlé souostroví nás zve nová desková hra ILOS, kterou vytvořil Frédéric Guérard a jeho dílo ilustracemi doplnil Paul Mafayon. Hra vychází s logem společnsoti La Boite de Jeu, ale o její poslání do obchodů se stará také francouzská firma Blackrock Games. Barvitá krabice byla představena na veletrhu Spiel 2017 v Essenu.
Na víku nás vítá jeden z nadšených místních obyvatel. Box není půdorysem příliš velká, ale je trochu vyšší. To proto, že uvnitř krabice se nachází řada zajímavých komponent. Všechno to začíná u šestiúhelníkových destiček, které představují mapu. Ze tří prvních vylosovaných dílků vytvoří hráči nabídku, zatímco ostatní položí do hromádky. Každý z účastníků obdrží zástěnu a produkční desku, ale především pětici lodí a deset průzkumníků (pioneers). Stranou pak položí žetony zdrojů (zlato, koření a další), deset staveb a také destičku směny s deseti označovacími žetony.
Na úvod partie si hráči doberou pět začátečních karet z balíčku akčních karet. Poté jeden za druhým připojí jeden z dílků v nabídce a vytváří tak souostroví. Je třeba při tom dodržovat základní pravidla, kde především všechno musí navazovat.
Jeden za druhým pak mohou soupeři hrát své karty, za které ale je třeba vždy zaplatit cenu v podobě dalších karet. Náklady jsou natištěné v pravém horním rohu každé karty a mohou se pohybovat mezí jednou až třeba sedmi kartami, které je třeba zahodit. Vyšší náklady platí ve chvíli, kdy u ostrova kotví loď pirátů.
S použitím karet tak hráči mohou přidávat na mapu nové lodě i části mapy a tím si k nim zaručují přístup. Ostrovy ale od počátku nemají jasně daný tvar ani své nerostné bohatství, takže hráči musí často riskovat. Jakmile mají totiž u některého ostrova loď, mohou použít karty pro stavbu budov, obsazení plantáží a dolů (figurkou své barvy) nebo návštěvu ruin. Získávají z toho okamžité i dlouhodobé výhody, vyhnou se tak pirátům, nebo získají možnost položit žeton suroviny na svoji produkční desku. Ta je veřejně položená před zástěnou. Za ní jsou ukryté pouze mince a vyrobené suroviny z předchozích kol. S pomocí karty surovin lze pak ovlivnit trh zvýšením hodnoty některého zdroje.
Jakmile se všichni rozhodnou, že už využili všechny akce, které v kole plánovali, nastává konec kola. Právě ty vyrobené suroviny si pak hráč může na konci kola dobrat. Všichni soupeři pak dostanou novou podporu v podobě karet – tři nové jako základ a každou další za loď a pevnost, kterou mají na mapě pod kontrolou.
Když některý z účastníků položí desátého pionýra, jedná se o závěrečné kolo. Jednotlivé výrobky jsou směněné na peníze v závislosti na aktuální ceně na trhu. Nejbohatší hráč se stává jednoznačně vítězem.
ILOS je hrou obchodní, průzkumnickou, ale především strategickou. Hráči musí šikovně používat karty z ruky, aby ovládli ty nejbohatší ostrovy. Právě jejich objevování je nejzajímavějším prvkem, protože hráči sami rozhodují propojením o tom, jak bude pevnina vypadat. Mohou tak ovlivňovat nejen svoje možnosti, ale také šance soupeřů.
Jakmile má hráč někde loď, může sem postavit jednoho ze svých průzkumníků. Tím si obsadí nějaký z dostupných zdrojů jen pro sebe. Současně tak dostane také samotné žetony surovin z banku. A jak se sbírka za zástěnou rozšiřuje, každý se snaží ovlivňovat trh ve svůj prospěch. Cena se ale může pohybovat pouze jedním směrem – nahoru – a nelze ji vracet zpět. Nebude tedy docházet k žádnému přetahování. Na druhou stranu všichni účastníci mají dohromady pouze osm možností, jak cenu změnit a tady rozhoduje náhoda. Kdo těchto karet dostane víc, ten si může víc vydělat.
Hra nás překvapila především svojí rychlostí. Jednotlivé partie i přes svůj obchodní charakter trvají asi třicet minut a to klidně i ve vyšších počtech soupeřů. Čím víc hráčů, tím méně předvídatelný je růst ostrovů. Samotný zážitek se ale právě s narůstajícím počtem účastníků zlepšuje. To proto, že tahy jsou opravdu rychlé a nikdo tak dlouho nečeká na svoji další šanci zasáhnout do hry.
Na začátku mají hráči v ruce pouze několik karet a jejich volba je jasná. Jak jde čas, výběr se rozšiřuje a hra začíná být opravdu taktická. Prvních několik tahů je ale spíš automatických, protože je na první pohled jasné, co potřebujete hrát a které karty si chcete nechat do dalších kol.
ILOS jako takový není vůbec složitý. V balíčku je pouze několik druhů karet, které mají jasné ikony i ceny. Některé vyžadují, aby hráč měl u ostrova dokonce dvě lodě místo jedné. Vše je ale jasně na první pohled vidět. S využitím pirátů je možné blokovat protivníky a zvyšovat cenu akcí na daném ostrově pro budoucí kola.
Ale přesto, že ILOS dělá všechno dobře, zapomněl jeho autor udělat něco, čím by se odlišil od konkurence. V současném stavu je tak hra sice zábavná, ale současně velmi dobře zapomenutelná. Všechno jste totiž už někde viděli. Zpracování je pěkné, ale ani to nemá dostatečnou váhu na to, aby nakonec opodstatnilo nějaké enormní nadšení.
ILOS je příjemným a zábavným počinem, který rozhodně není zklamáním. Ale hra nevybočuje ani na druhou stranu vah. Umí tedy zaujmout a pobaví velmi dobře začátečníky, ale pokud už jste podobné hry někdy zkoušeli, pak zde budete těžko hledat něco nového. Nejlepší na hře tak zůstává její herní doba. ILOS je strategickou a obchodní hrou pro začátečníky.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Frédéric Guérard |
Ilustrace | Paul Mafayon |
Vydavatel | 999 Games, La Boîte de Jeu, Evrikus, Funiverse, Gemblo Company, Last Level, Mandoo Games, Mercurio, Origames |
Rok vydání | 2017 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 40 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (2 voters) |
Kategorie | Card Game, Exploration, Nautical, Renaissance |
Mechanismy | Commodity Speculation, Hand Management, Modular Board, Stock Holding, Take That |
Rodina | Components: Hexagonal Tiles, Theme: Colonial |
Alternativní názvy | 일로스 |
Více o hře.
+ objevování ostrovů
+ možnost ovlivnit, které suroviny budou kde
+ umisťování lodí
+ výběr ze široké nabídky karet v ruce
+ tajný sběr financí
+ variabilní
+ kvalitní ve všech počtech
+ herní doba potěší
- vůbec nic nového
- v prvních kolech jasná volba už předem