Pokud jde o pohádky, které známe, tak nejšikovnější osobou v přebírání byla dozajista Popelka. Jenže není přebírání jako přebírání, a když před sebou nemáte hrách, nebo jiné kuličky, jde přebírat i provázky. Ale úplně jiným způsobem, ve kterém jsou provázky napnuté na rukou, mění tvar a různě se proplétají.
Možná jste se s tímto způsobem relaxace setkali a nyní ji přináší v malé krabičce s názvem Inujitka společnost 4 kavky. Autorka boxu a tedy i sebraných přebíracích vzorů je Alice Kavková, která tuto bělostnou krabičku naplnila nejen pravidly a skládacím obrázkovým klíčem, ale také sadu barevných provázků.
Hráče uvítá ilustrace trojice dětí, které jsou uprostřed hraní. Na začátku pravidel se dozví historii této zábavy a především fakt, že přebírání ve dvou vždy začíná u kolébky. To je základní figura, kde hráč z jednoho prov
ázku mezi svými dlaněmi vytvoří dvě rovné linie a dvě překřížení. Provázky jsou tak omotané kolem dlaně a prstů a nyní čekají na to, jakým způsobem je uchopí druhý člen týmu.
Návod obsahuje celkem jedenáct způsobů přebírání ze základu, čímž se dostanou hráči k řadě nových tvarů a kombinací. Postupně pak mohou volit další postup, jak jim naznačuje dvourozměrná tabulka.
Ke čtení je třeba mít velkou představivost, a hlavně znát alespoň základní tvary. Pak už postupně můžete odvodit ty ostatní . Ale je jasné, že děti samotné to nezvládnou a budou potřebovat pomoc rodičů.
Oproti ostatním je samozřejmě návod hůře uchopitelný. Pokud by tedy měl někdo problémy s některými postupy, může shlédnout videa, která jsou k vidění na portálu Retrohraní. Ty jsou názorné a výborně předvedené.
Vytvoření samotného návodu muselo být opravdu náročné, aby vše dávalo smysl. Věříme, že právě Inujitka byla tím nejnáročnějším projektem 4kavek, alespoň z těch, které jsme zatím měli tu možnost recenzovat. A opět je skvělé, že se snaží autorka přinášet do moderní doby tyto zdánlivě zapadlé a časem zapomenuté hry. Oproti kuličkám, kartám i kostkám je tohle přesně ta opravdu zapomenutá zábava, kterou si každý z nás v dětství alespoň jednou vyzkoušel. A teď si může rozpomenout!
Obecně je přebírání ohromná zábava, která prověřuje šikovnost prstů a překvapivě ovlivňuje také fantazii účastníků. Jednotlivé obrazce mají nějaké své názvy, například voda, obálka nebo pavouk a hráči v nich tyto tvary opravdu mohou vidět.
Přebírání se ale neomezuje pouze na popsané styly. Dvojice s nimi může dále experimentovat. Ale ono i ty základní pozice a jejich zvládnutí a zapamatování vám dá pořádně zabrat a zabaví vás na dlouhé hodiny. To je dobře, protože přesně tohle je smysl Inujitky. Zabavit děti daleko do počítače i televize.
Inujitka má na starší děti magnetický efekt. Kouzlo přetvářejícího se provázku funguje na jedničku, protože se zde opravdu před očima odehrává magie. Musíte vědět kde a jak provázky uchopit a jak pokračovat, v čemž je kouzlo spolupráce. Inujitka dává dvojici možnost se sblížit, jak se společně snaží dostat do cíle.