Už když jsem se narodil, bylo jasné, že ze mne bude jednou bojovník. My všichni jsme. Je to v naší krvi. Možná to zní bláznivě, ale právě přes krvežíznivé bitvy vede naše cesta k věčnému životu. Pokud nedokážeme bohům naši cenu, uvrhnou nás v nekončící zatracení. Jako dítěti se mi o tom často zdálo, že ležím někde v temnotách, nemohu se pohnout a shora na mne shlíží divné osoby. Teď už noční můry nemám. Já je žiji. Venku, na bojišti.
Do temných končin cizího světa nás zavádí desková hra Ivion, kterou vytvořil Aislyn Hall. Designér pak pod záštitou loga Luminary Games uspořádal úspěšně kampaň na serveru Kickstarter. Za podpory 200 fanoušků spatřila světlo světa a o pár měsíců později jsme si ji mohli zahrát my.
Krabice je opravdu masivní a na jejím měděném povrchu najdete prazvláštní symbol. Pod ním, zapečetěné, jsou karty. Ty jsou hlavní komponentou celé hry a je jich nějakých sedm stovek. Mezi nimi hráči objeví šestnáctku karet mapy, které na začátku partie rozloží do čtverce. Poté oba protivníci postaví svoje figurky do protějších rohů mapy a současně potřebují také vytvořit charakter, který bude tato postavička reprezentovat. K tomu mají nejen v pravidlech připravené kombinace karet, ale mohou také využít obrovskou volnost.
Každý hrdina je tvořen sadou karet – jednou ultimátní specifikující startovní počet bodů života, další dvě vlastnosti (traits) a k nim pak balíček 45 karet sestavených z tříd a specializací. A zatímco ty první tři jsou charakteristikou celé postavy a leží celou dobu otevřeně na stole, zbývající balíček je třeba zamíchat a dobrat si z něj horních pět karet do ruky jako startovní nabídku. K tomu hráči dostanou povinnou výbavu v podobě tří kostek s ikonami pro evidenci úrovně síly, akcí a iniciativy.
Na začátku každého tahu si hráč dobere jednu novou kartu z balíčku a dostane jeden žeton iniciativy. Poté už dostane příležitost využít všechny tři akce (plus jakékoliv, které si ponechal z minulého tahu až do maximálního počtu pěti), které lze utratit nejen za zahrání karty z ruky nebo ze stolu, ale také za pohyb svojí figurky po mapě.
Vykládané či aktivované karty mají cenu v levém horním rohu se symbolem mínusu. Umožňují útočit na soupeře, přesouvat se po plánu, dobírat karty, léčit se nebo spouštět další spoustu efektů. Možností na kartách je opravdu spousta. A zatímco některé karty jsou jednorázové, jiné zůstanou ležet před hráčem.
Některé umožňují postavičku soupeře odzbrojit, zpomalit nebo umlčet. Tím se výrazně protivníkovi omezí výběr karet k hraní, protože spousta schopností vyžaduje jednu nebo více z těchto schopností vyznačených barevnou ikonou. Pokud hráč například je odzbrojený, nesmí používat žádnou kartu s červenou ikonou meče. Místo akce lze také utrácet žetony iniciativy, které dostávají v každém tahu. Za akci může hráč ze svého hrdiny takový žeton omezení odstranit, otřepat se a pokračovat v boji. Stojí jej to ale cenný čas.
Na jednotlivé akce hráče může jeho soupeř reagovat s pomocí speciálních karet (instantů). A na to může odpovědět zase aktivní hráč, a tak se střídají. Aktivity se poté vyhodnotí v opačném pořadí, protože jejich karty leží na společné hromádce.
A to je všechno. V první řadě se oba protivníci snaží zranit svého protivníka, ubrat mu cenné body života. Jakmile hrdina klesne pod polovinu, dostane šanci chytit druhý vítr s pomocí drobných výhod. Pokud ale někomu klesne počet životů na nulu, je okamžitě poražen a jeho soupeř může slavit vítězství.
Ivion je parádní duelovka, ve které mapu sice zastupují pouze rozložené karty, ale díky tomu se do cenovky boxu vešlo obrovské množství karet. Díky nim na hráče čekají parádní možnosti stavby jedinečných hrdinů. Právě tento deckbuilding před začátkem partie je tím, co hráče zaměstná na hodně dlouho. Než se ale seznámí s nabízenými možnostmi, mohou využít předpřipravených balíčků.
Většina prvků je takových klasických, které potkáte i v dalších podobných hrách. Jenže prvním rozdílem je skutečnost, že v této hře není žádný prostor pro kostky. I když jich ve skutečnosti je v boxu hodně, žádnou z nich nebudete házet.
Jednotlivá povolání a specializace jsou hodně odlišné a díky tomu je možné postavit balíčky pro úplně jiné zážitky. Partie jsou ale vždy velmi konfliktní a vyžadují přímou konfrontaci obou hrdinů. Ti mají vždy šanci reagovat na akci protivníka, což je velmi zajímavé.
Nabízí se srovnání s Mage Wars, která pro nás stále dominovala tomuto typu duelovek. A tahle novinka si s dosavadním králem žánru vůbec nezadá. Navíc poráží arénovou konkurenci právě jednoduchostí pravidel, kde není ve hře tolik efektů a závislostí. Navíc právě ta zmiňovaná absence náhody útočí na trochu jiné publikum. Pokud máte rádi napětí z kostek, sem asi nesáhnete.
Famózní je mechanismus negativních efektů. Jak hrdinu oněmíte, nemůže provádět efekty vyžadující mluvení. Když je zpomalený, nelze využívat rychlosti v některých akcích. Všechno je to krásně propojené a dává hře krásný taktický dojem. Navíc samotné lokace lze měnit, pokládat sem karty a nastražit pasti.
Pokud jsou karty útočné, mají také svůj dosah. Pokud se jedná o jednotku nablízko, nemůžete s ní zaútočit na začátku partie, kdy od sebe oba soupeři jsou vzdálení šest kroků (diagonální vzdálenost se nepočítá).
Ve hře nejsou žádné miniatury. A už dříve jsme si ověřili, že vlastně nejsou k opravdovému zážitku vůbec třeba. Navíc pokud vezmeme v úvahu fakt, že grafika na kartách je opravdu parádní, pak je třeba zpracování celé hry naopak velmi vyzdvihnout. Použití kostek ke sledování statistik, ať už akčních bodů, tak dalších efektů není špatné rozhodnutí, ačkoliv některým hráčům úplně nevyhovuje.
Ivion je ohromným počinem, který si zatím nezískal příliš popularity. Možná jde pouze o dočasný problém s reklamou, která by u kvalitních her měla přijít sama. Ivion se rozhodně řadí na špici duelových her, funguje skvěle a pobaví na hodně dlouho.
Více o hře.
+ výborný poměr cena/výkon
+ parádní variabilita
+ velká svoboda při tvorbě postavy
+ pravidla nejsou přehnaně složitá
+ efekty měnící schopnosti hrdinů
+ poziční boj
+ nejlepší ve dvou
+ výtečné ilustrace
- sledování hodnot na kostkách není nejpohodlnější