Sss. To se s námi syčením rozloučila i poslední louč. A už slyším šouravé zvuky mumií, cvakání těl kostlivců a klapání noh přerostlých pavouků. Udělám tři kroky do bezpečné vzdálenosti od ostatních a začnu zběsile mávat mečem. Při tom zběsile diskutujeme s ostatními, co bychom měli udělat. V temnotě dlouho nevydržíme a cesta na povrch je dlouhá. Vtom zaslechneme smích. Lidský smích. Že by záchrana? Do místnosti vstoupí čaroděj se zářícím kamenem na konci hole. Pohled na skupinu vyděšených dobrodruhů jej pobavil. Naštěstí vousáče známe z hostince. Jsme zachráněni.
Karak. Tak se jmenuje po dlouhé době konečně zase původní české dobrodružství. Poprvé se setkáváme s dvojicí designérů Petr Mikša a Roman Hladík, kteří zakončili cestu za vydáním v roce 2017. A ten poslední krok udělali s pomocí společnosti Albi.
Do temných kobek pod hradem Karak nás nechá nahlédnout už víko velké krabice. Vidíme skupinu dobrodruhů, jak stojí tváří v tvář hordě nepřátel. Země je pokrytá zlaťáky. To je magnet, který přivádí všechny hrdiny do tohoto podzemí. A neodoláme ani my, otevřeme krabici a objevíme zde ukrytou skupinku šesti hrdinů. Každý má svoji figurku se stojánkem a také desku s velkým portrétem a statistikami. Hráči si každý vyberou jednu postavu, kterou budou ve hře chtít reprezentovat. Vezmou si její desku a pět žetonů srdíček, které položí na stupnici životů.
Do středu stolu položí společně startovní destičku katakomb, ze které vedou na všechny čtyři strany chodbičky. Zatím ale ústí pouze do temnoty a je na hrdinech, aby objevili, co se ukrývá za její hranou. Na začátku tak každý z účastníků postaví na toto políčko figurku svého hrdiny v plastovém stojánku. Zbytek dílků mapy připraví hráči do dobírací hromádky a žetony nestvůr připraví do plátěného pytlíku.
Hráči se střídají v procházení katakomb a mají vždy k dispozici celkem čtyři body pohybu. Tím postupně budou objevovat nová místa na mapě. Po mapě lze také cestovat rychleji s pomocí portálů, ale pouze do objevených lokací. Vždy, když hrdina udělá krok za hranu doposud známé mapy, hráč vezme náhodnou destičku z dobírací hromádky a má šanci ji přiložit v libovolném natočení. Na dílku může být jen další část chodby, ale také léčivá fontána nebo místnost, do které je třeba ihned nalosovat jeden náhodný žeton z pytlíku.
Tím se na místě objeví buď poklad, nebo nestvůra. S tou musí hrdina okamžitě bojovat. Hrdina postupem času získává v podzemí nové vybavení, které mu se setkáním pomohou. Představují totiž bonusy, které může přičíst k výsledku hodu dvěma kostkami. Tím dostane výslednou sílu, která musí být vyšší než síla nestvůry. V takovém případě na něj čeká nová odměna, což může být zbraň, kouzlo nebo klíč.
Právě ten lze použít v momentě, kdy se hrdina nachází v místnosti s truhlicí pokladu. Pouze s využitím klíče si jej může vzít a položit do inventáře. Prohra v duelu s příšerou naopak znamená, že hráč ztratil jedno srdíčko, které otočí lebkou nahoru. Remíza pak znamená, že se musí hrdina vrátit na políčko, odkud přišel a bude zkoušet své štěstí zase v příštím kole. Nebo se může vydat jinam. To záleží pouze na hráči.
Kromě klíčníka určitě hrdinové budou chtít bojovat také s mumií. Pokud ji totiž hráč porazí, dostane šanci uvalit na některého ze soupeřů prokletí Karaku. Ten zabírá místo v inventáři, ale především blokuje použití speciálních schopností. Každá postava totiž má ve svém repertoáru kromě pohybu také možnost nějak trochu upravit pravidla hry. Prokletí se lze zbavit pouze napitím z fontány (skončením tahu na této destičce).
Hrdinové mohou upadnout do bezvědomí, pokud jim dojde zásoba srdíček na kartě. Tím ale nekončí jejich boj o vítězství. Pouze se na několik kol uklidí do ústraní, aby se dali dohromady.
Partie končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů porazí draka. Ten obdrží poklad s rubínem. Hráči si sečtou nasbírané poklady (kde dračí poklad má vyšší hodnotu). A jakmile se podaří odpovědět na otázku, který hrdina je nejbohatší, určí tím hráči i vítěze.
Karak je jednoduchou hrou na dobrodruhy, která bude zjevením hlavně pro rodiny s dětmi. Pokud hledají nějakou zábavu, u které by se mohli sejít a zahrát si, pak tohle by mohl být skvělý adept. Podívejme se tedy na to, proč by to u vás mohla vyhrát právě tato hra na hrdiny (bez ohledu na to, že snad kromě Dornu ve své kategorii téměř nemá na českém trhu konkurenci (Talisman je přece jen o dost složitější)).
Jedinou čárou přes rozpočet v útoku na ty menší hráče, jsou speciální schopnosti hrdinů. Ty je ale velmi jednoduché vyřadit a nepoužít. I bez nich je hra opravdu fajn a rovnou se mohou do bojování pustit i děti, které teprve začaly s povinnou školní docházkou. A pokud máte sedmi nebo osmileté děti, pak už můžete směle zařadit i všechna ta doplňková pravidla. Hra je totiž velmi jednoduchá a dětem vše přejde do krve bleskově.
Hráči sami ovládají svého hrdinu a určují, kam půjde, ale nerozhodnou, s kým bude bojovat. Pokud máte smůlu, narazíte na silného soupeře na začátku a přijdete o srdíčko. Na druhou stranu dobrodruhové mají životů dostatek, aby tuto případnou smůlu vyvážili. Samozřejmě i samotné souboje jsou rozhodované hodem dvojicí kostek a žádný souboj tak není jistý dopředu.
Opravdové porovnání jsme si nechali až na tuto chvíli. Na českém trhu totiž přece existuje jedna hra, která je vhodná pro děti a má podobně dobrodružné ladění. Jmenuje se Tajemný hrad a vydal ji Blackfire. Karak se snaží být trochu dospělejší, což z něj dělá také větší zábavu pro rodiče. Naopak pokud chcete nechat hrát děti samotné, pak je asi vhodnější Tajemný hrad. To proto, že chodby jsou puzzle dílky, ale nechybí ani souboje nebo kostka. Ovšem to rozhodování není až tak jednoduché, protože pokud chcete podpořit české tvůrce, pak si vyberte raději kvalitou srovnatelný (a o kapku lepší) Karak.
Hra vyloženě potřebuje více účastníků a ve dvou její kouzlo nevynikne. Ačkoliv na sebe nemohou hrdinové přímo útočit, honba za poklady je mnohem napínavější, pokud je v katakombách více figurek. V tu chvíli musíte v každém kole dělat těžká rozhodnutí, která nelze odložit. Hráči jsou všude a poklady mizí před očima. Herní doba je i v pěti výborná a udrží se v rámci jedné hodiny.
Zpracování se tentokrát povedlo. Grafika rozhodně nezklame a nabízí zajímavé ilustrace. A dokonce i samotné kvalitě komponent není příliš co vytknout.
Karak nám trochu připomněl naše milované a skvělé rodinné Heldentaufe. Není sice tak pohádkový ani důmyslný, nabízí méně konfliktů mezi hráči, ale je dostupný v češtině. Pokud by vás jazyk neomezoval, pak vám pořád musíme doporučit Heldentaufe. Ale na českém trhu není lepší rodinná (a především dětská) dobrodružná hra než Karak a to i přes řadu drobných výtek, které k němu máme.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Petr Mikša |
Ilustrace | Roman Hladík |
Vydavatel | Albi, 2Tomatoes Games, CreativaMente, Geronimo Games, KOSMOS, Lord of Boards, Outset Media, Reflexshop, Spelkortsförlaget, Zvezda |
Rok vydání | 2017 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 45 |
Minimální věk | 7 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (14 voters) |
Kategorie | Adventure, Children's Game, Exploration, Fantasy |
Mechanismy | Dice Rolling, Map Addition, Modular Board, Tile Placement, Variable Player Powers |
Rozšíření | Karak II: Victorius and Darius – Promo Characters, Karak: Elspeth – The Warrior Princess Promo Character, Karak: Regent, Karak: Sidhar, Kirima, Elspeth |
Rodina | Animals: Spiders, Category: Dungeon Crawler, Components: Standees, Creatures: Dragons, Creatures: Ghosts, Creatures: Monsters, Creatures: Mummies, Misc: LongPack Games |
Alternativní názvy | Le catacombe di Karak, Catacombs of Karak, Карак, Приключения в замке Карак |
Více o hře.
+ pro děti paráda
+ objevování
+ pokaždé jiné katakomby i rozložení soupeřů
+ sbírání pokladů
+ schopnosti postav
+ rychlá herní doba
- v nižších počtech málo napětí
- náhoda hodně ovlivňuje řadu věcí
Zdravím 🙂
Hrajeme Karak už celý víkend a vždy narazíme na okamžik, kdy nám dojdou nová políčka bludiště. Co dál? Hráli jsme to i tak, že jak došla nová políčka museli všichni na draka, nebo jsme zborili trochu bludiště, jakože bylo zemětřesení.
Má to nějaké řešení v rámci pravidel, nebo je to čistě na nás?
Díky 🙂
Řekl bych, že to hrajete naprosto správně. Jakmile dojdou dílky, měli by se hráči vrhnout na draka.. Obecně by mělo k útoku na draka dojít dřív, než hráči objeví celé bludiště, protože hráče motivuje vidina vítězství 🙂
0