Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení Encyklopedie pro předškoláky – interaktivní mluvicí encyklopedie

Co kdyby encyklopedie uměla mluvit? Nikdo by nepotřeboval číst hromadu textu a snažit se porozumět jejich obsahu. To je obzvlášť důležité, pokud ještě číst neumíte nebo ne tak dobře, abyste mohli pobrat z textu vědomosti a dozvědět se něco nového.

A právě v takové situaci jsou všichni malí předškoláci. A jejich rodiče určitě uvítají možnost, jak jim spoustu zajímavých informací představit hravou a mluvenou formou. Pomůže jim s tím nová kniha z edice Kouzelné čtení, která se jmenuje Encyklopedie pro předškoláky a vydává ji firma Albi. Jedná se o interaktivní mluvicí encyklopedii, která ke svému fungování využívá elektronickou tužku Albi. Obsah namluvil tým Karolina Gudasová Neuvirthová, Petr Ryšavý a Michal Stejskal. O ilustrace se postarala Eva Šedivá.

Kniha má pevnou vazbu, ale oproti ostatním chytrým knihám tentokrát nejsou její stránky kartonové. Právě proto má také celkem neuvěřitelných 130 stran. A na jejich prostoru je už dost místa na to, aby se mohly děti naučit spoustu nových věcí o nakupování, životě na vesnici nebo třeba o kouzlech noci.

Nejdříve ze všeho ale budou čtenáři potřebovat elektronickou tužku Albi, do které s pomocí USB kabelu nahrají velikánský 300 MB zvukový soubor. Poté už mohou začít používat knihu tak, že se na úvodní dvoustraně dotknou symbolu pro zapnutí.

Ovládání knihy opět funguje podobně, jako jsme si zvykli. Každá stránka obsahuje spoustu ilustrací a předmětů, kterých se dá dotknout tužkou. Podle aktuálního nastavení si pak děti poslechnou buď krátký název dané věci (jméno postavy), podrobnější popis nebo nějaké zvuky a hlasy, které scénce dodají na životě.

Hlavním hrdinou celé knihy je Šimon, ale do jeho rodiny patří ještě sestry Míša, Matylda a také kocour Šérchán. Všichni čtenáři uvítají už na první straně, kde se děti mohou dozvědět, jak knihu používat. Už na této straně vše funguje, takže si mohou nejen poslechnout jména Šimonových rodinných příslušníků, ale třeba zaslechnout i to, co si povídají nebo se o nich něco dozvědět.

I další stránky mají vlastně jen uvozující funkci a jsou plné obrázků, ale i nějakého textu. Protože je ale dost pravděpodobné, že děti neumí číst, lze se tužkou dotknout libovolného textu a poslechnout si jej namluvený. Úvod přečtou autorky knihy, respektive tvůrčí dvojice, která stojí za přepracováním knihy. Ve skutečnosti se totiž jedná o novou edici knihy, za kterou stojí dvojice Eva Veberová a Eva Šedivá. Pod novou verzí se tak mohly podepsat také grafička Michaela Pešlová a autorka textů Monika Rumlová Serbusová.

Opravdové dobrodružství ale začíná až po dalším otočení listu, protože to se už čtenáři seznámí s pejskem Fidem a dozví se, kde děti s rodinou bydlí. Na další dvoustraně se setkají s jejich rodiči a postupně objevují dům, denní činnosti nebo vyrazí na výlet do města. Jako by opravdu prožívali obyčejné dny se svými novými kamarády.

Čtení je doprovázeno nejen spoustou informací, ale také spoustou zvuků. V knize umí i zvířata mluvit, takže pokud si vyberou děti ikonu s bublinou, poslechnou si nejen zvuky města, rozhlas v obchodě, ale třeba i stížnosti domácího kocoura.

Každá dvoustrana má kromě spousty obrázků a skrytých zvuků také kousek textu, který dění na ploše uvede. Děti si jej mohou přečíst vlastními silami nebo to nechat na tužce. Většina stran pak funguje jako komiks a představuje nějaké postupné dění, což navíc k vědomostem učí děti chápat časovou posloupnost.

A když už děti mají obě strany prozkoumané, mohou si zahrát zábavný kvíz s pěti otázkami. Musí na obrázcích hledat nějaké předměty, které jsou ale chytře zadané a předpokládají, že si děti poslechli zvuky obsažené na stránce.

Číst si v encyklopedii mohou už děti od tří let, a to je něco ohromného (jak pro rodiče, tak pro samotné malé zvědavce). Abyste k tak malým dětem jinak dostali knihu s množstvím informací, musíte s nimi sedět a předčítat. Tady si vystačí s drobným dohledem, ale tužka jinak vše obstará za vás a hlavně se děti mohou zaměřit na témata, která je baví a zajímají. Kniha na sebe nijak nenavazuje, takže i pokud přeskakují, vše dává smysl.

Kniha je famózním souborem, který provede děti všemi oblastmi života a nabídne jim spoustu poznání, ale i zábavy, a navíc zde poznají spoustu nových kamarádů. Všichni si velmi rychle oblíbí domácího kocoura, který pořád tropí nějakou neplechu a ke všemu má co říct.

Celkem je v Encyklopedii pro předškoláky neskutečných 11000 zvukových stop. Protože některé trvají i desítky vteřin, je jasné, že přečtení téhle knihy nebude záležitostí jednoho večera. Jako každá dobrá věc, i vědomosti v ní obsažené by se měly dávkovat pěkně po troškách, ve formě jednoho denního dobrodružství na dvoustraně. Oni je i tak v knize pořád co objevovat. Encyklopedie pro předškoláky je kniha, která patří do každé dětské knihovny.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Kuck Ruck Zuck! – detektivní práce v ZOO