Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Králíkovství – ušáci na hrad!

4.3

Když máte dlouhé uši, leccos slyšíte. To se pak může stát, že se doslechnete, že v nedalekém království právě odešel král a nezanechal po sobě žádného dědice. A protože vás to ve vašem stávajícím bydlišti nebaví, vydáte se v přestrojení za urozeného šlechtice na cestu s cílem sousední království ovládnout. Je tu ale jen jedna požít – jste králíci!

O království budou hráči bojovat v deskové hře Králíkovství. Hru vytvořil slavný a populární designér Richard Garfield a o ilustrace se postaral Paul Mafayon. Hru vydává společnost Iello a do češtiny ji z původního znění přináší společnost Albi.

Všichni ti králíci toužící po moci se ukrývají v čtvercové krabici. Tento box nabízí na víku výhled na jedno takové království, kde králičí armáda shlíží dolů na hrad. A právě mapu v podobě herní desky budou muset hráči připravit do středu stolu. Každý z účastníků si vybere barvu a dostane zástup králíků, z nichž jednoho postaví na nulové políčko bodovací stupnice. Na mapě pak rozloží figurky měst s nejnižší silou jedna na všechny obydlené čtverečky. Stranou připraví žetony, silnější města a hlavně obrovský balíček karet (téměř 200). Jednotliví hráči dostanou pořádnou porci karet království do ruky (v závislosti na množství účastníků partie).

Partie má celkem čtyři kola, které odpovídají časovým úsekům v království. V rámci každého tohoto kola projdou soupeři všechny fáze společně. Všechno zahájí draft, kde si vyberou dvě karty z ruky a zbytek podají svému sousedovi. To jsou karty, ze kterých bude mít na výběr v následujícím kole.

Právě tyto dvě zvolené karty nyní hráči zahrají. Může jít o kartu území, která umožní hráči vyslat svoji figurku králíka na danou souřadnici. Lze tak ale získat i nové karty zásob z balíčku, vyložit a připravit stavbu nebo si připravit svůj tajný úkol, který přinese v případě splnění na konci partie cenné body.

Hráči ale především s pomocí vysílání králíků a obsazování území vytvářejí svoje léno, tedy skupinu propojených území. A právě zde mohou hráči v druhé fázi kola vztyčovat stavby, ale pouze na konkrétních pozicích podle požadavku dané stavby. Jednotlivé budovy představují rohové kartonové žetony (s výjimkou modernizace měst) a přináší svým majitelům výhodu, ať už zvýšením síly nebo výnosnosti. Jediným způsobem, jak ovládnout území bez králíků, je použít efekt stavby tábor.

V rámci poslední fáze sklizně pak hráči získají úrodu z toho, co zaseli. Každé léno pod jejich kontrolou přinese nějaký ten zisk podle svého druhu. Počet bodů, které hráč získá, závisí na násobku síly a výnosnosti (počet druhů zboží, které produkuje) jednotlivých lén.

A to celé se opakuje napříč všemi čtyřmi koly. Hráči se rozpínají po mapě, dřív nebo později se musí pustit do drobných šarvátek o území. Tahle drobná špetka konfliktu ale nemůže dát zapomenout na chvíli, kdy je dohráno i poslední čtvrté kolo. V tu chvíli si ke svým již získaným bodům přičtou všichni soupeři také body za tajné úkoly. Ten, kdo má bodů nejvíce, se stává vítězem.

Králíkovství je už na první pohled zajímavým mixem tvorby velkých území s nenápadným draftem. A přesto právě toto podávání karet má tendenci důrazně promlouvat do průběhu partie, protože ponechané dvě karty často pro hráče rozhodnou o směřování a pojetí celého kola.

To s sebou ale přináší také solidní závislost na náhodě. Ale zde stojí za to jedním dechem dodat, že pro rodinnou hru je to poměrně obvyklé a překvapivě to nijak nekazí celkový dojem z partie. Právě naopak to zajišťuje, že hra je stále čerstvá a zajímavá, což je úzce spojeno s neskutečným počtem karet, které jsou k dispozici. Hlavně ale nemáte vůbec pocit, že by vás tohle náhodné rozdělení karet nějak determinovalo s ohledem na šance v partii.

Velkou výhodou a něčím tak trochu nevídaným u podobných her je fakt, že všichni hrají po celou dobu partie současně. Díky tomu odpadá čekání na tahy a tím je hra výrazně přístupnější i těm, kdo mají s hraním méně zkušeností a kdo nerad přemýšlí.

Ale přemýšlení je potřeba. Ve hře je totiž neustále co dělat a karty nabízí velmi rozmanité způsoby, jak k partii přistoupit a je k dispozici hned několik vítězných strategií. Tady se ukazuje síla designu a velká zbraň, kterou dokáže tahle novinka nečekaně zaujmout.

Samotné bodování nejenže je krkolomné, ale také nepřehledné díky zpracování herního plánu. Je to tak jediný moment, nad kterým můžete trochu zakroutit hlavou. Jinak je ale partie ohromně svižná a dočkáte se vlády nad královstvím už během nějakých třiceti minut. A nízké počty hráčů partii nijak neškodí, což je výtečná zpráva.

Zpracování je naprosto parádní od pohádkové grafiky přes komponenty. Figurky králíků jsou samozřejmě tím nejlákavějším, ale potěší i pěkné ilustrace. Jedinou kaňkou zůstává herní plán, který rozhodně mohl být větší a přehlednější.

Králíkovství je zajímavá rodinná hra, ve které si ale zapřemýšlíte. Tajné úkoly jsou příjemným zpestřením, ale boj o území a mapu se surovinami a městy je tím hlavním, co vás bude bavit. Králíkovství je výjimkou potvrzující pravidlo, protože současně skvěle vypadá a ještě k tomu se výborně hraje.

Recenze: Králíkovství – ušáci na hrad!
Klady:
+ zpracování
+ variabilita
+ všichni hrají současně
+ herní doba
+ jednoduché
+ výborné od dvou do čtyř hráčů
Zápory:
= bodování
= méně přehledný herní plán
4.3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Appaloosa Pony Race – i poníci mají právo na skoky