Budoucnost soubojů je v robotech. Bojovníci nasednou do kabin, kde jsou v naprostém bezpečí, a v obrovské aréně si to rozdají až úplně na plech. Nikoho nic nebolí a násilí je přitom mnohem větší, než při skutečném boxu. Odpadávají kusy plechu, roboti se bez milosti řežou a využívají různých technických vymožeností a záludností, které si týmy tajně připravují ve své garáži.
A do jednoho z těchto týmů jste nastoupili i vy, abyste připravili bota (což je ovládaný robot), který to celé vyhraje. Dobře se u toho pobavíte vy, ostatní soupeři i všichni diváci, kteří budou kovovému násilí přihlížet. Všechno to vám umožní hra Kriegbot.
Jedná se o výtvor Matthewa Eklunda, bratra Phila Eklunda, autora úžasných Bios: Megafauna (recenze) a High Frontier (recenze). I tentokrát vás čeká spousta vědeckého pozadí, vymakaných součástek, které jsou založené na pravdě a všechno toho, co máme na hrách od Sierra Madre Games tak rádi. Phil Eklund určitě měl ke hře také svoje připomínky, protože je autorem grafiky na kartách. Kriegbot poprvé vyšel v roce 2008 a dočkal se dokonce rozšíření.
Když vám přijde domů tahle hra, je ukrytá v překvapivě tenké obálce plné bublinkové vystýlky. Jenže obálka jde ohýbat, což je neklamné znamení absence krabice. A opravdu je to tak. Kriegbot se ukrývá ve velkém igelitovém pytlíku (zipbag). Možná proto, aby vám vzduch nezkazil tu skvělou atmosféru uvnitř, co myslíte?
Teď už ale pěkně začneme vybalovat. Z pytlíku tak vytáhneme přeloženou herní mapu, která je vyrobena z tvrdšího papíru a je přehnutá načtyřikrát. Po rozložení zabere velkou část stolu svými šestiúhelnikovými políčky. Na téhle pouštní krajině bude celá bitva probíhat. Scenerie je zkrášlená několika kopci a řekou.
A teď se dostáváme k srdci Kriegbota (tedy pokud boti mají nějaké srdce, spíš asi ne..). Nejsou to ale gumové figurky, které slouží prostě jako … figurky. Nejzajímavější na nich jsou jejich tvary, protože zatímco jeden je pavoučí, druhý je rovnou raketa. Ještě zde najdete průhledné plastové žetony (červené a černé) a tři bílé kostky s čísly od nuly do pěti.
Ovšem srdce leží jinde. Je to v hromádce listů tvrdého papíru, které jsou hustě popsané a pokreslené červenými čarami. Od vás se očekává, že právě po těch červených linkách přejedete nůžkami a vystříháte z papíru všechny součástky robotů. A že jich je tam opravdu masivní množství – přes čtyřicet nejrůznějších dílů pro každého robota se specifickými schopnostmi.
Co ale s nimi? Právě k tomu slouží botí karty, které zobrazují portrét jednoho z robotů, spoustu textu, ale také místa, kam budete na začátku hry pokládat vybavení. Právě tak si postavíte robota k obrazu svému pro každou partii. Ale pozor, na hru budete potřebovat přibližně šest dílků ze zmiňovaných čtyřiceti! Tady máte variabilitu!
Na spodní části pytlíku leží pravidla, která mají stejný rozměr jako ostatní komponenty – listu A4. Ovšem pravidla se rozpínají v brožurce, která má více stran. Hraní Kriegbota je ale poměrně jednoduché a s roboty se naučíte zacházet celkem rychle. Hodně tomu pomáhají také botí karty, které na sobě mají přehled základních pravidel. Na konci pravidel najdete desítku scénářů, podle kterých si můžete partii zahrát. A to pro všechny počty hráčů od dvou až po šest, obvykle rozdělených do týmů.
Kriegbot je rájem pro všechny fanoušky robotů od prvního nádechu. Už začátek hry samotný je skvělý zážitek, protože každý z hráčů si musí pečlivě sestavit svého robota. Tím mu dá jedinečnost a osobnost. Často někteří hráči budou sázet na vítězné kombinace z minulé hry, ale jen do té doby, než je roznesete na kopytech se svým nově vytuněným monstrem!
Takže na začátku si každý hráč vezme jednu botí kartu a vylepší si ji podle své strategie. Může sázet na rychlost, palebnou sílu nebo pohyblivost. Je to pouze na něm a na jeho taktice, kterou chce ostatní zničit.
Cílem celé hry je zůstat stát jako poslední na ploše, zatímco všichni ostatní boti leží zničení, rozebraní a nefunkční někde v prachu u cesty. Nebude to jednouchá cesta a bude třeba hodně plánování, ale i štěstí, aby se vám to povedlo.
Samotná hra je naprosto jednoduchá a intuitivní. Roboti se nejdříve pohnou, pak vystřelí a na konci pouze upraví svoje botí karty podle výsledků soubojů tohoto kola. Můžete si navzájem ničit jednotlivé části vybavení, které mohou občas nejdříve poškozeny a pak teprve zničeny. Jindy se vám pořádnou ránou podaří zlikvidovat některou část rovnou. Při poškození na danou část pokládáte červené žetony.
Hráči mohou svoje roboty navrhnout jako autonomní bezpilotní jednotky. V takové situaci ke zničení robota vede likvidace jeho jádra (power core). Zato pilotovaná jednotka má v kokpitu lidskou bytost. V tu chvíli může mít sice výhodu, ale robot je tentokrát zničen nejen díky jádru, ale třeba i zabitím jeho řidiče.
Celá partie se odehrává na šestihranných políčkách, kde se tedy roboti musí podle toho také pohybovat a to v předem daném pořadí podle rychlosti. Pohybovat se mohou o tolik políček, kolik jim jejich technika (karta bota) dovolí. K pohybům a znehybnění robota jsou v pravidlech ještě další drobné vychytávky, které však zmíníme pouze takto.
Mířit mohou boti podle dosahu svojí zbraně také jinam než před sebe. Podle síly útoku (dosahu zbraně) házíte jednou, dvěma nebo třemi kostkami. Některé zbraně na některé vzdálenosti nemohou útočit. Jestli jste zasáhli, určíte, když sečtete sílu svého útoku se siluetou robota, na kterého útočíte. Čím je vyšší jeho číslo siluety (to znamená, že je lepším cílem k zasažení), tím máte menší šanci jej trefit.
Pokud už ovšem zasáhnete cíl, pak ještě musíte určit, kam jste se přesně trefili. Můžete si vybrat ze svých hozených kostek jednu hodnotu, která určí místo. Každá pozice na robotovi má svoje číslo, které můžete takto využít.
Boti většinou mají několik zbraní, nějaký štít a speciální schopnosti. Při návrhu bota musíte brát v úvahu, že jednotlivé jeho části se navzájem ovlivňují. Můžete tedy zkoušet různé kombinace a některé budou lepší než ty jiné. V průběhu partie mohou roboti také třeba hořet.
Ve hře jsou také uplatněny některé základní principy, jako třeba viditelnost. Pokud se tedy soupeři nachází kousek od sebe, ale mezi nimi je třeba dům nebo skála, tak na sebe nemohou střílet, vlastně o sobě ani neví..
Vítězné podmínky se liší podle druhu scénáře, který hrajete. Obvykle ale zahrnuje zničení některého z robotů z ostatních týmů.
Kriegbot je prostě svobodou robotického designéra. Navrhněte si svůj stroj, postavte jej do arény a rozstřílejte ostatní. Máte svobodu pohybu a volnost, která se vám jinde nenaskytne. Ale především máte obrovské možnosti při stavbě stroje, protože nejrůznější zbraně nabízí různou taktiku v samotné partii.
Kromě základních pravidel obsahuje brožura také další speciální pravidla, která můžete při hrách využívat. Třeba střelbu za jízdy, narážení, útěk z boje nebo dokonce střelbu do okolních objektů.
Zajímavé je, že kromě přiložené mapy můžete hrát Kriegbota i jako hru s miniaturami. Pravidla k tomu obsahují samostatnou kapitolu, která dolaďuje drobné úpravy. Tím vám v podstatě autoři umožňují, abyste si dokoupili svoje vlastní figurky a hráli s nimi, s využitím původních karet robotů a schopností.
Pochopitelně různé scénáře přidávají do hry úkoly a podmínky vítězství. Všechno ale většinu času je o popojíždění a snahy zaujmout výhodnou pozici. A pak už můžete jen sbírat sladké ovoce vítězství, když nepřítele napadnete a zničíte mu nějakou jeho důležitou část.
Zásahy se vyhodnocují kostkou, což je naprosto dostačující a navozuje to nezbytný pocit napětí. Hráči nikdy neví, jestli i sebelepší útok uspěje, protože na střelbu má vliv také vzdálenost, která mezi oběma figurkami je.
Herní doba Kriegbota se obvykle pohybuje v mezích nad jednou hodinou. Záleží na schopnostech jednotlivých týmů. Hráči se střídají a tak občas musí trochu čekat na to, až dokončí tah jejich protivníci. Někdy je ale tohle čekání poměrně dost napínavé.
Zpracování je jedinou věcí, která Kriegbot sráží dolů. Ovšem všechno, co ke hře potřebujete jsou hlavně pravidly hry, karty botů a kartičky vylepšení. Figurky a mapy můžete vynechat nebo si sehnat / vyrobit jiné. Se zpracováním se dříve vázala ještě jedna výtka k ceně, která byla na zpracování přecejen trochu vysoká. Teď už ale klesla na pěkných 12 dolarů.
Kriegbot je jednoduchou deathmatchovou hrou, kterou budou milovat všichni hráči multiplayerových počítačových her, ale také všichni milovníci robotů. Kde jinde dostanete možnost postavit si svůj stroj a pak jej otestovat v aréně proti ostatním? Většinou z nich naděláte jen bezcenný šrot, ale ta spousta zážitků za to stojí. Takže se s chutí dejte do ničení!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Matt Eklund |
Ilustrace | Phil Eklund |
Vydavatel | Sierra Madre Games |
Rok vydání | 2008 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 120 |
Minimální věk | 0 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (1 voters) |
Kategorie | Fighting, Miniatures, Science Fiction, Wargame |
Mechanismy | Dice Rolling, Hexagon Grid, Movement Points, Variable Player Powers |
Rozšíření | Kriegbot Expansion |
Rodina | Theme: Mech Warfare |
Více o hře.
+ roboti
+ obrovská variabilita
+ šest zvláštních strojů
+ každý robot má jiné vlastnosti
+ pilotní i bez pilotů
+ možnost hrát jako hru s miniaturami
+ scénáře
+ hra začíná už stavěním
- cena (dříve, teď už je pouze 12 dolarů)
- nutnost stříhat
- papírové komponenty