Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Labilní jednorožci – armáda s jedním rohem zradí každého

Všichni si myslí, že jednorožci jsou roztomilá zvířátka, jejichž krása jim dodává i na milé povaze. Jenže ve skutečnosti, když potkáte osobně jednorožce, nikdy nemůžete vědět s jistotou, co se stane. Někdy jsou kamarádi, jindy po vás začnou štěkat a příště se na vás třeba rovnou vrhnou. A takový roh pak může být sakra nebezpečná zbraň. Všechna tato bělostná stvoření jsou totiž dost nervově labilní.

A právě o těchto pohádkových bytostech a jejich bojových schopnostech vypráví nová karetní hra Labilní jednorožci. Hru vytvořil Ramy Badie a značkou krabici zaštítila společnost TeeTurtle, která jinak dělá roztomilá trička. Nově nyní vychází v češtině, kam se dostala po dvou letech od svého úspěchu v originálním znění, když pod názvem Unstable Unicorns prošla testem Kickstarteru.

Malá bílá krabička je pokreslená siluetami jednorožců a uvnitř se nachází více než stovka karet, na kterých čekají na hráče kamarádi. A nebo ne. Tahle hra totiž není o dělání kamarádů, ale o pořádném soupeření. Jednorožci jsou dokonce tak drsná stvoření, že do boje nejdříve vysílají děti. Proto právě jejich karty vytřídíte z balíčku stranou, než ho začnete jako přípravu partie míchat. Každý z účastníků partie dostane kromě svého bojového dítěte také pět karet do ruky.

Na tahu se hráči střídají a každý takový pokus o vítězství začíná dobráním jedné nové karty z balíčku. Jako druhý krok svého tahu pak může líznout ještě jednu nebo naopak využít aktuální možnosti a jednu zahrát. Ve hře je celkem sedm druhů karet – tři úrovně jednorožců, pak vylepšení, zhoršení (opak vylepšení), magie a reakce. Každý druh má svoje jednoduchá pravidla zahrání.

Obvykle tak hráči vykládají nové jednorožce do svojí stáje, podporují je pomocí vylepšení a naopak útočí na soupeřovy s využitím karet zhoršení. Největší chaos ale způsobí kouzla, která mají schopnosti zcela zamíchat situací. Mohou způsobit smrt jednorožce, výměnu karet a další efekty. Jsou silnými zbraněmi, pokud je hráči umí zahrát ve správnou chvíli a na správného soupeře.

Na konci kola ale hráč nikdy nesmí držet více než sedm karet. Jakýkoliv přebytek musí zahodit. Cílem všech je ale vytvořit co největší armádu jednorožců. Velikost je jasně daná, takže obvykle stačí mít ve stáji sedm jednorožců, aby hráč mohl okamžitě slavit vítězství.

A to je vše. Labilní jednorožci jsou leccos, ale rozhodně nejsou nějakou komplexní hrou. Naopak svým chaosem zaujmou hlavně fanoušky bláznivých her, jako jsou třeba Výbušná koťátka. A ono se vlastně není co divit, protože právě na toto publikum je hra zaměřená.

Partie je na jednu stranu hodně odlehčená a hráči nejsou nijak svazováni složitými pravidly. Současně je taky bláznivá a nikdy nevíte, co se stane v následujícím okamžiku. Hráči si pečlivě chrání svoje karty a snaží se dobře načasovat zahrání. Jenže všechno závisí na štěstí, protože karty jsou zamíchané, a tak třeba ti vytoužení jednorožci nemusí dorazit včas nebo vůbec. Naštěstí jsou i jiné způsoby, jak je získat a ty už hráči mají pod kontrolou. Ale opět musí v ruce držet správnou, tentokrát jinou, kartu.

Vzhledem k jednoduchosti pravidel i průběhu se dá celkem očekávat, že partie budou rychlé. Ale je to pravda jen z části. Jednotlivé souboje se odehrají na prostoru nějakých třiceti minut. Ale jakmile hráči znají všechny karty v balíčku, nemusí herní doba zůstat ani u půlhodiny a díky schopnostem zbavit protivníka téměř všech jednorožců se může táhnout klidně dvojnásobek. Naštěstí v pravidlech je doplněk, který hovoří o konci partie po dobrání celého balíčku. V tu chvíli ale nevítězí nikdo!

Celý průběh je plný přetahování a nestačí jen dostat do ruky sedm jednorožců a vyložit je. Některé zase naopak ztratíte, takže hra se neustále vyvíjí a přelévá. A právě díky tomu je to taková zábava. Hráči si v tomto typu karetek obvykle nedávají nic zadarmo, takže je zřejmé, že ve dvou asi Labilní jednorožci nezazáří. A je to přesně tak. Pro nejlepší zážitek potřebujete v partii alespoň tři a nejlépe čtyři účastníky. Jen pozor, abyste ale hráčů nepozvali ke stolu příliš. Ačkoliv krabice povoluje až osm rivalů, v těch nejvyšších počtech si odnesete vzpomínky na čekání na tah místo samotného hraní.

Ale tím nejlepším na celé hře jsou ilustrace a (pochopitelně) téma. Obrázky jsou často roztomilé, jindy humorné. Právě vtip je to, na co hra spoléhá nejvíc. A tak mezi kartami najdete Okouzlujícího narvala, zombie jednorožce a dozvíte se i jak by vypadal takový jednorožčí fénix. Karty jsou kvalitní a počítá se s tím, že se budou často míchat a držet v ruce. Karty mají docela malé písmo, což může hráčům s horším zrakem vadit.

Labilní jednorožci jdou ve stopách roztomilých koťátek. I oni zaujmou zpracováním, u kterého to naštěstí ani tentokrát neskončí. Hra je velmi příjemným fillerem, který má ale tendenci se příliš natahovat, než se dočkáte rozuzlení v podobě vítěze. Pokud vám ale tento háček zase tolik nevadí, pak budete rádi, když zařadíte Labilní jednorožce do svojí stáje karetních her.

Recenze: Labilní jednorožci – armáda s jedním rohem zradí každého
Labilní jednorožci jsou hrou, která zaujme úplně každého. Jednorožci jsou prostě stvoření k mazlení a hraní. Všichni je mají rádi. A to samé by se dalo říct o této hře, která je jednoduchá a zábavná. Jenže je tu jeden důležitý háček: partie se díky silným schopnostem karet může táhnout příliš dlouho. Nasbírat do stáje celých sedm jednorožců, aniž by vám je někdo jiný mezitím rozebral, prostě není snadné. Všechno ostatní je ale super a všemu vévodí krásná a legrační grafika. Unstable Unicorns jsou přesně tak hebcí a zábavní, jak by měli být.
Klady:
+ téma
+ všudypřítomný humor
+ jednoduchost pravidel
+ dostatek karet (a druhů)
+ krásně konfliktní
Zápory:
= občas dlouhá herní doba
= některé počty hráčů nejsou úplně ideální
= hodně záleží na štěstí
4.1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Naučte se hrou využívat Akcie a opce