Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Labyrinth Mini – malé bludiště, taky bludiště

Labyrinth Mini - balení

Už je to jisté. Ztratil jsem se. Myslel jsem si, že když se vrátím zpět za roh, poznám to tam. Ale všechny uličky tu vypadají stejně a teď už vážně hrozí, že moje výprava za pokladem skončí zklamáním. Neobjevím bájné sošky, pokud mi někdo nepomůže.

Co myslíte, máme na to, abychom ztraceného dobrodruha navedli zpět na správnou cestu? Ve hře Labyrinth Mini to určitě společně dokážeme. Zábavný nástroj nám k tomu dala společnost Ravensburger, která tuto novou verzi populárního Labyrintu (recenze) představila už v roce 2001 a u nás se na trhu nachází také nějaký ten rok. Jejím autorem je ten stejný Max J. Kobbert, který stojí i za Labyrinthem Duel (recenze).

Malá hra se musí zákonitě nacházet v prťavé krabičce. A to platí i tady, kde nás uvítá sytě modrá barva a obrázek malého bludiště. Na víku ale nechybí také česká vlajka, což je dobrou zprávou pro všechny hráče.

Labyrinth Mini - rozehraná hra

Uvnitř nenajdete nic překvapivého. Jsou tu pravidla ve čtyřech jazycích (a my už víme, že jedním z nich je i čeština) a v zelené podložce leží padesátka čtvercových karet. Každá z nich má na zadní straně snad stokrát zopakované jméno Ravensburger. Přední (a ta mnohem důležitější) strana ukazuje chodbičky plné pokladů.

Jednotlivé kartičky ale mají na sobě různé tvary chodeb, které vždy opouští obrázek jinudy. Jednou zatáčí, jindy jsou zde hned dva paralelní tunely. Každá kartička bez rozdílu ale na sobě má nakreslené dva obrázky pokladů. Jsou tu sošky, knihy, lampy a mnoho dalších věcí, které hráči mohou v bludišti najít.

Abychom se na lov pokladů mohli vydat, musíme nejdřív pořádně zamíchat celý balíček karet. Každý z hráčů dostane do ruky dvě tyto karty. Další čtveřici náhodně vylosovaných karet pospojují hráči společnými silami uprostřed stolu a vytvoří tím základ bludiště.

Labyrinth Mini - rozehraná hra

Poté už se mohou pustit do souboje. V každém tahu mají právo umístit jednu kartu z ruky na stůl a to tak, aby alespoň jedna z chodeb na přidávané kartičce navazovala na labyrint na stole. Kartička tedy nemusí odpovídat do posledního detailu, což je dobře, protože to by hru udělalo nehratelnou.

A přesto je každý tunel důležitý. Hráči se pokládáním kartiček snaží vytvořit spojení mezi dvěma stejnými obrázky v labyrintu. Ve chvíli, kdy se jim něco takového podaří, získají tu protější kartu za odměnu do svého držení. Někdy se může podařit dokonce zisk více karet naráz, pokud umístí hráč obrázky opravdu šikovně.

Ale ne vždy se mohou hráči ze zisku radovat. Nikdy odebráním karty nesmí narušit chodby a všechny karty musí i po odebrání navazovat. Pokud by tomu tak nebylo, hráč si nesmí tuto kartičku vzít, ačkoliv na ni má právo. Na konci svého tahu si hráč dobere kartu z hromádky tak, aby měl zase dvě.

Labyrinth Mini - rozehraná hra

Partie pokračuje přikládáním, tvořením tunelů a získáváním karet až do chvíle, než se dobírací hromádka vyprázdní. Vítězem a králem labyrintů je vyhlášen ten hráč, který nasbíral největší počet kartiček.

Labyrinth Mini je malou karetní hrou, která zjednodušuje oblíbenou rodinnou hru a nabízí ještě jednodušší verzi. Přitom ale funguje dostatečně jinak, protože tentokrát budou hráči prostě a jednoduše přikládat karty. Nic jiného se po nich ani nechce.

Bohužel jejich šanci na úspěch výrazně ovlivňuje náhoda. Pouze dvě karty v ruce jsou malý výběr, a když hráč nemá štěstí, nemá v podstatě žádnou šanci získat body. A to je zásadní nedostatek, který nelze vyřešit zvýšením počtu držených karet. Tahle hra s tou náhodou počítá, jinak by vytváření spojení bylo příliš jednoduché.

Labyrinth Mini - detail labyrintu

Velkou výhodou ale je, že hra ubíhá velmi rychle a to v jakémkoliv z doporučených počtů hráčů. Hráči nemají moc nad čím přemýšlet, ale především si mohou vymýšlet přiložení karty už při tazích ostatních soupeřů. Více hráčů ale má vliv na plánování, protože průzkumníci labyrintu mají menší kontinuitu mezi svými kartičkami. Je tak mnohem těžší držet se plánu a hráči spíš musí využívat šancí, které jim nahrají protivníci. To je ale zábavnější než partie ve dvou, kde se hráči prostě jen střídají.

Hra je jednoduchá a pravidla se naučí snadno i děti ve věku šesti let, ačkoliv je hra doporučená až od sedmi. Hledání cestiček mezi poklady děti baví, ačkoliv nabízí hra možná až příliš zjednodušenou hratelnost, která se po víc partiích může omrzet.

Grafické zpracování je pro tuto hru naprosto dostačující. Všechno je barevné a obrázky jednotlivých pokladů se od sebe liší, takže je snadno rozeznáte. Krabička je sice malá, ale vzhledem ke svému obsahu je možná pořád ještě příliš velká a není úplně ideální k přenášení.

Labyrinth Mini - karty

Labyrinth Mini tak dokázal zjednodušit svého předchůdce. Dosáhnul toho zajímavým mechanismem přikládání karet, který je zábavný především ve více hráčích, kdy je méně předvídatelný a napínavější. Přesto to stačí jen na to, aby vznikla průměrná dětská hra.

Recenze: Labyrinth Mini – malé bludiště, taky bludiště
Labyrinth Mini je zábavnou karetní hrou pro nejmenší, která se ale časem omrzí. Nabízí opravdu jednoduchou hratelnost a hodně velký důraz na náhodu. Hráči v ruce mají vždy pouze dvě karty, s jejichž pomocí staví labyrint a snaží se propojit tunelem dva stejné poklady. Když se jim to podaří, cílovou kartu dostanou a mohou tak nasbírat spoustu relikvií. Hodí se dobře pro malé děti, které takto jednoduché a rychlé karetky baví. Labyrinth Mini je tak spíše průměrnou hrou, která ale umí i tak pobavit.
Klady:

+ vhodná pro děti
+ rychlé tahy
+ spousta možností hraní karet
+ barevná grafika
+ zábavné ve více hráčích
Zápory:

- náhoda
- ve více hráčích méně kontroly
- hra se časem omrzí
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lucky Cake – hodně štěstí, zdraví