Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Létající žabičky popírají fyziku

Žáby si obvykle žijí svůj poklidný život u vesnického rybníka a nesní o žádných dálavách. I Róza se vylíhla z vajíčka a svoje první jaro zažila jako pulec. Jenže už od té doby cítila, že je něčím jiná. Když byla ještě pulec a měla teprve dvě nohy, zdálo se jí vždycky, že může vyskočit nad vodu a létat. Jenže za chvilku jí vyrostl i druhý pár a sny skončily někde na dně rybníka a žabka na ně zapomněla.

Všechny ty myšlenky se jí vrátily teprve další jaro, když se koukala na svoje vlastní děti, malé pulce, jak se odráží zadníma nohama od vody a prakticky se vznáší. Jenže ona už byla velká žába a žáby přece nelétají, to je každému jasné. Přesto si usmyslela, že ona to dokáže. Každý den ráno vstala o hodinku dřív než všechny ostatní žáby a šla trénovat.

Nejdřív skákala z leknínu do vody a vždycky roztáhla všechny čtyři packy s blánami tak, jak to viděla u ptáků, kteří křižují vzduch nad rybníkem a posmívají se jim. Věděla, že pokud by to dokázala, byl by to nejen skvělý zážitek, ale také ochrana před hladovým čápem, který na jižní konec rybníku občas zavítá při svých toulkách. A žabky jsou jeho oblíbenou potravou.

Nakonec až po dvou týdnech snažení ji napadlo vlézt na jakousi podivnou velkou rostlinu s kulatými listy. Musela se pevně držet, protože list se pod ní prohýbal a v tu chvíli dostala nápad. Řekla svým dvěma sourozencům, ať jí pomohou a natáhnou list, co nejdál to půjde a pak jej pustí. A ono to vyšlo. Róza letěla!

A touhle žabí zábavou, kterou mají rády jen některé ze zelených kvákalek, se inspirovali u Mattelu. Zatímco některé žabky jsou za to rády, protože si mohou konečně pořádně vyzkoušet létání, jiné mají hrůzu z výšek a každý skok je pro ně plný strachu.

Hra Létající žabičky vznikla v roce 2007 a její autor není znám. Nejspíš půjde o kolektiv hračkářských tvůrců v centrále Mattelu. Do nabídky pro české děti se hra dostala před dvěma roky, kdy jste také mohli zaregistrovat televizní reklamu v ranních víkendových hodinách.

Podobně jako Útok piraní, i Létající žabičky jsou ukryty ve velké krabici. Je to zásluhou rozměrných součástek, které budete k celé hře potřebovat. Bohužel opět hra nemá víko na dlouhé straně, ale všechny dílky musíte vytáhnout i vrátit přes malý boční otvor. Přípravu hry to nijak neomezuje, ale vracet do ní musíte součástky postupně a s rozmyslem.

Uvnitř se ukrývají čtyři klany barevných žabek. Každá z rodin má celkem šest členů, kteří ji ve skákání reprezentují. Postavičky jsou zvláštně měkké a gumové, takže i když je držíte v ruce, tak se různě prohýbají. Tuhle ohebnost budou potřebovat.

V krabici dále najdete čtyři plošiny, každou v barvě jednoho týmu. V pravidlech ji nazývají „startovací zařízení“, my jsme spíše používali pojem „katapult“. Tím je také rovnou jasně řečeno, jaký je jeho účel. Jedná se o malou základnu, ke které je pérkem připojená natahovací plošinka. Všechny ostatní součástky (s výjimkou černobílého A3 návodu) vám po složení dají strom.

Úkolem téhle létací disciplíny je doskočit na strom a udržet se na něm co nejdéle. Jedná se o týmovou práci, protože zatímco jedna žabka ve skutečnosti skáče, další jí pomáhají a natahují katapult. Aby mohly žabky soutěžit o medaile, musíte jim nejdříve připravit prostředí.

Na spodní stranu proto je třeba dát modrou základnu, která představuje kořeny a zemi okolo rostoucího kmene. Právě hnědý kmen zasadíte do připraveného pařezu a pomocí blokovacího přepínače jej zacvaknete.

Nyní je třeba dát stromu čtyři větve, které mají tvar lopuchu. Jenže ve skutečnosti je tvoří pouze jedna obvodová trubička a uvnitř jsou propletené sítí nitek. Právě za ty se budete muset se svými žabičkami zachytit. Všechno pak završíte vrcholkem stromu, který na kmen nasadí pěknou zelenou korunu. Tohle je pravé místo pro vítěze.

Pokud jste si před skládáním pořádně prohlédli základnu stromu, našli jste na její spodní straně přihrádku na baterie. Konkrétně na tři baterie typu AA. Bohužel tyto baterie nejsou součástí balení, takže si je musíte ke hře pořídit. K čemu budou potřeba, se dozvíme za chvíli.

Předpokládejme tedy, že strom máte sestavený. Každý z hráčů si vezme k sobě tým šesti žabek jedné (oblíbené) barvy. Na výběr je zelená, červená, modrá a žlutá. Figurky se vzhledem jinak neliší, což ale vůbec nevadí. Ve stejné barvě si musíte k sobě přitáhnout také katapult.

Když jsou všichni připravení, stačí pouze zatlačit na horní část stromu a zasunout jej kousek do základny. Celý strom se začne otáčet a kolo je zahájeno. Budou vás u něj doprovázet také zvuky, které dávají jasně najevo, že hrajete „žabí“ hru.

Hráči teď mohou všichni začít pomocí katapultu vystřelovat svoje žabky na strom. Střílecí zařízení je šikovně provedené, takže jednou rukou držíte jeho základnu, aby se vám nepohybovalo, zatímco druhou natáhnete list se žábou a vypustíte ji do vzduchu. Vzdálenost od stromu a natočení katapultu závisí pouze na vašem rozhodnutí.

Střílení je těžší než se zdá, takže je vysoce pravděpodobné, že některé žáby minou svůj cíl a dopadnou na stůl nebo na zem. Zde dávejte pozor na pejsky, které guma velice láká – mluvíme z vlastní zkušenosti. Naštěstí počet výstřelů s jednou žábou není nijak omezený, takže se během kola všichni často zvednou a budou sbírat popadané kvákalky po stole a po zemi.

Na celé kolo je přibližně minuta času. Po ní se zvuk i otáčení stromu znatelně zrychlí, čímž vás varuje, že se všechno blíží do finále. Máte tedy poslední jednu nebo dvě šance umístit svoje žabky na některou ze zelených větví.

Pak totiž nastane rozhodující okamžik. Jakmile uplyne čas stanovený pro jedno kolo, strom se odemkne ze svojí dolní polohy a vyskočí směrem vzhůru. Tím samozřejmě poshazuje některé žabky, které se drží špatně nebo málo. Všechny ostatní, které tento poslední zásah vydrží, si může hráč započítat jako úspěch pro svoji barvu.

Nyní máte na výběr dvě varianty hry – buď má každé kolo vítěze a budete sečítat právě tyto body. Ten, kdo první dosáhne tří vítězství, se stává žabím králem. Druhou možností pak je dávat dohromady přímo počty umístěných žabáků. Hra pak končí buď po dosažení stanoveného počtu bodů (třeba deset) nebo po odehrání určitého počtu kol.

A to je celé. Podobně jako již zmiňovaný Útok piraní je i tato hra vystavěná na velice jednoduchém principu. Možná právě proto je to opět taková legrace a to především pro děti bez ohledu na věk. Od doporučených pěti (klidně i od čtyř) až po desetileté děti si s otáčejícím stromem vyhrají všechny bez rozdílu.

Nejvíc je na tom bude asi bavit skutečnost, že mají šanci porazit své rodiče. V Létajících žabičkách totiž úkol vypadá velice jednoduše, ale přesto to chce opravdu dobrý odhad a mušku. A děti se v takových věcech zlepšují nejvíce, takže počítejte se spoustou porážek. Ale neexistuje žádný důvod, proč by neměla hra bavit i dospělé – je jednoduchá a rychlá.

Časem se samozřejmě zlepšíte, protože získáte odhad na sílu a vzdálenost žabiček a naučíte se je strategicky pokládat na odpalovací rampu. Pak nastává čas zvýšit obtížnost. Nejjednodušší je zvýšit bodovou hodnotu horního malého prostoru na špičce stromu třeba na pět bodů, zatímco pozice na listech budou pouze za jeden. Všichni pak budou mířit na horní část, což je mnohem riskantnější.

Nebo můžete bodové hodnoty odstupňovat i na jednotlivých listech – polepit je malými štítky od jedné do čtyř. Pětibodová hodnota vrchního patra by pak samozřejmě zůstala zachovaná. Hráči tak budou mít nutkání čekat, až se k nim otočí listy tou správnou stranou. Ze stromu samozřejmě visící opice odstraňovat nesmíte, takže pak více zamrzí, když trefíte list za jeden bod.

Ještě nás napadla zajímavá strategická varianta, která zahrnuje převahové souboje. Za list získá bod jen ten hráč, který má na něm většinu svých žabek. Pak se hráči musí v průběhu herního kola neustále rozhodovat, kam se jim ještě vyplatí střílet a kam raději mířit už nebudou. Přináší to do hry velice zajímavý prvek, se kterým se při základním principu nesetkáte.

V průběhu partie si užijete spoustu zajímavých situací. Žabičkám totiž stačí jen málo k tomu, aby se na stromě zachytily. Je pak legrační sledovat, jak visí opravdu jen za packu na stromě a o to napínavější pak je závěrečné vystřelení stromu. Některé se udrží, většina spadne zpět do vody.

Zpracování Létajících žabiček je výborné. Součástky stromu jsou opravdu pevné a všechno drží krásně pohromadě. Zároveň však do sebe součástky při sestavování bez problémů zapadnou. A strom opravdu po sestavení působí stromově.

Jediná větší výtka je snad k startování hry zatlačením stromu. Víme, že se jedná o logické technické řešení, ale spuštění hry nezvládnou menší děti, pro které je hra určená. Na strom je totiž shora třeba zatlačit výrazně silou, aby zacvaknul ve spodní poloze. Jinak se totiž uvolní dříve, než je žádoucí. Vzhledem k délce jednotlivých kol to znamená nutnou přítomnost dospělé osoby u hry.

Druhé, drobnější zaváhání pak udělali výrobci, když do těla stromu nepřidali možnost regulovat hlasitost zvuků. Šumění deštného pralesa je pěkné, ale občas (zvlášť ve večerních hodinách) jsou tyto zvuky příliš hlasité. Přitom jsou pro hru nutné, protože upozorňují soupeře na blížící se konec kola.

V návodu nás zaujalo nás varování, které zní „Používejte pouze náboje dodávané s touto hračkou. Nestřílejte na lidi nebo zvířata nebo na místa, kam nevidíte“. Paradoxně se tak ze žabek stávají náboje a z vystřelovacích katapultů zbraně.

Létající žabičky jsou jednoduchou rodinnou zábavou, která skvěle zaujme děti jakéhokoliv věku. Zpočátku vám vystřelování příliš nepůjde a vítězství bude hodně záležitostí náhody. Ale jak se budou vaše mířící schopnosti zlepšovat, dočkáte se vyrovnaných a napínavých soubojů. K dojmu skvěle přispívá i kvalitní a poctivé zpracování. Létající žabičky jsou určitě dobrým dárkem do rodiny s malými dětmi.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
VydavatelKorea Boardgames, Mattel, Inc.
Rok vydání2007
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk5 and up
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Electronic
RodinaAnimals: Frogs / Toads, Components: 3-Dimensional (3D), Series: To Go! games (Mattel)
Alternativní názvyHop Hop Żabki, Hop hop żabki: Fürge békák – Létající žabičky, S.O.S. Froschalarm Spiel, 날아라 개구리

Více o hře.

Recenze: Létající žabičky popírají fyziku
Klady:

+ kvalitní zpracování
+ pro děti od 5 let
+ gumové žabičky
+ otáčející se strom se zvuky
+ možnost různého bodování
+ pobaví i dospělé
Zápory:

- baterie nejsou součástí balení
- zvuky nelze ztišit
- na zatlačení stromu nestačí dětská síla
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Blocks – kostky nahoře i dole