Když nám Sacagawea řekla, že musíme přes ty zasněžené hory, myslel jsem si na chvíli, že se otočím a půjdu zpět do Saint-Louis. Jenže Missouri tu prý teče příliš divoce a nedá se jít kolem řečiště ani proplout. Díky svým jazykovým znalostem nám ale naše pomocnice dohodla několik koní, kteří nám prý v cestě pomohou. Nevím, jak budou snášet zimu a sníh, ale nezbývá než věřit průvodcům.
Základním cílem výpravy, která se odehrála mezi roky 1804 a 1806 bylo mapování nových teritorií. Trasa z nitra Spojených států až k břehům Tichého oceánu byla dlouhá a nebezpečná. A přesto se na ni dvojice Meriwether Lewis a William Clark vydala. A my se k nim připojíme ve hře pojmenované podle nich Lewis & Clark: Cesta na severozápad. Jejím autorem je Cédrick Chaboussit a ilustroval ji kompletně Vincent Dutrait. Hra vyšla v roce 2013 v produkci firmy Ludonaute a k nám ji o dva roky později přivezly REXhry. A my se teď konečně podělíme o naše dojmy i s vámi, čtenáři.
Na začátku partie si hráči mezi sebe položí velký herní plán, který představuje mapu části severní Ameriky. Na mapu pak rozloží dílky představující zdroje, ale také figurky indiánů a oboustranné dílky s čluny. Na pravé straně mapy vytvoří náhodnou nabídku postav ze zamíchaného balíčku
Každý z účastníků postaví svoji figurku zvěda na políčko představující St. Louis a k němu také umístí žeton tábora, který jako šipka ukazuje právě na tuto startovní pozici na řece. Kromě toho dostanou všichni také svoji sadu akčních karet. Každý balíček obsahuje jiné obrázky, ale efekty jsou pokaždé stejné. Celkem je jich šest. Hráči dostanou také svoji desku výpravy, na které najdou různá plavidla¨a místa pro svoje zdroje. Do začátku si sem postaví sadu startovního vybavení (zdroje) a také jednu figurku indiána.
V každém kole může hráč využít jednu ze svých karet a využít její schopnost nebo lze místo toho vyslat své indiány (na začátku pouze jednoho) do některé z okolních vesnic. Tím ho ale hráč ztratí a jako náhradu si bude muset rekrutovat dalšího. K tomu je možné využít kartu překladatele.
Všechny akční karty v ruce ale mají také druhou stranu, která slouží jako zdroj. Taková pomoc od indiánů je potřeba pokaždé, když hráč provádí jakoukoliv akci svými postavami, ať už je to výroba vybavení nebo třeba posun po řece dál. Různé karty mají ale odlišnou sílu, kterou mohou poskytnout a podle toho se daná akce provede jednou, dvakrát nebo třikrát. Hráč může tuto podporu zvýšit i použitím svojí figurky indiána, místo jeho přemístění na plán.
Za své zdroje mohou hráči nakupovat nové postavy z nabídky (za zdroje a vybavení). Karty se po nákupu neustále posouvají dolů, stávají se levnějšími a nahoru přibývají nové. Ovšem každý tah musí hráči kvůli provádění akcí obětovat některé jiné postavy a jejich dovednosti, aby vůbec mohli něco udělat.
Základem všeho je ale získávání zdrojů. K tomu slouží některé další postavy a s podporou indiánů nebo silnějších karet lze nasbírat více surovin. Navíc jak na stole přibývají zahrané postavy (i soupeřů), jejich ikony v pravém horním rohu mohou dále násobit získané materiály. Hráči se tedy snaží využívat chytře karet, aby střádali co nejvíce surovin.
I napříč jedním kolem se hráči střídají v aktivaci jedné postavy za druhou. A jak si vyměňují role, postupně jim karty dojdou, i když nějaké nakoupí. V tu chvíli musí založit tábor a nechat svoji expedici odpočinout. V tu chvíli ovšem dojde na penalizaci, pokud hráčova expedice je příliš velká a potřebuje tak příliš lodí. K tomu dojde, pokud má najatých moc indiánů nebo převáží přebytek surovin. Musí se tak vrátit o několik pozic po řece. V tuto chvíli si hráč posune také kartonovou šipku, takže nemůže už nikdy couvnout víc dozadu.
Akcí na výběr je velké množství. Hráč tak může aktivovat už použité postavy (nejen svoje), vylepšit si svoji výpravu, získat koně (důležité pro přechod hor), nebo jednoduše shrábnout nějaký ten zdroj.
Partie pokračuje snahou o posun kupředu až do cíle Fort Clatsop. Ten, kdo na toto místo jako první dorazí žetonem tábora, ten se stává vítězem.
Lewis & Clark. Hra, která po přečtení pravidel nevypadala na takový hit, o jakém se všude v souvislosti s ní mluví. Jenže pak si stačilo zahrát několik partií a konečně jsme pochopili, co na ní všichni vidí. Tahle hra je precizně vysoustruženou strategickou zábavou s ohromným počtem strategií a možností.
Kombinace využívání karet postav a figurek indiánů současně vlastně využívá takový základní deckbuilding s klasickým vysíláním dělníků (worker placement). Ale ze hry ten pocit nemáte a tolik ani herní prvky nevnímáte, protože tvoří velmi dobrý celek. Samozřejmě důležitost nových nakoupených karet je zásadní, ale i zásoba postav je pouze jeden z předpokladů k úspěchu.
Z možností, ale především snahy vyvážit všechny potřebné prvky půjde hráčům hlava kolem. Nejzajímavějším prvkem hratelnosti je potřebná podpora každé karty. Hráč musí obětovat jinou kartu z ruky, což jej přibližuje k povinnosti kempovat, ale současně může také podporu ještě více navýšit, obětovat víc a znásobit svůj zisk. Tohle dilema je krásným příkladem, jak je tato hra parádní.
Partie je vynikající a funkční v libovolném počtu, který ke hře usedne. Možná jen v pěti je partie už příliš pomalá. Celková herní doba dosáhne obvykle devadesáti až sto dvaceti minut. To může být pro někoho příliš, ale je to přesně taková doba, aby vaše dlouhodobá strategie přinesla své ovoce. Znovuhratelnost je pak velmi vysoká, ačkoliv výchozí stav je vždy stejný, postavy v nabídce udělají z každé partie unikát.
Hra je kompletně založená na historických událostech. K nim si pouze přidává několik dalších výprav, které mezi sebou soupeří, ačkoliv ve skutečnosti byla pouze jedna. I přesto jsou postavy ve hře a na kartách reálné a to celý zážitek ještě umocňuje. Vynásobte to krásným zpracováním a ilustracemi a dostanete opravdu hostinu.
Lewis & Clark je pro mě osobně velké překvapení. Když o něm všichni básnili, tak nějak jsem nechápal, proč. Tahle hra ale patří mezi ty, které si musíte nejdříve vyzkoušet. No a pak už si každý milovník strategií musí Lewise & Clarka naprosto zamilovat.
Více o hře.
+ líbivé zpracování
+ velké množství možností
+ variabilita díky postavám v nabídce
+ pocitově originální (ačkoliv mechanismy to neplatí) hra
+ základ v historii
+ kvalitní zážitek ve všech počtech
+ žádná náhoda (kromě nabídky postav)
- delší doba partie
Problémem této hry je možná to, že stačí koupit šikovné 1-2 postavy a s tím dojet celou mapu, pokud naopak někdo nechytí slušnou postavu na pohyb (či suroviny) – především přes hory. Tak nemá moc šancí na úspěch. Jelikož se během partie objeví cca 10 postav a z nich je tak max třetina velice dobrých, je to pak trochu o štěstí, koho se vám podaří najmout.