Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Life Game – relax hrou bez soupeření

Možná už vás na chvilku všechny ty hry, ve kterých jde o vítězství nudí nebo si od nich prostě potřebujete odpočinout. Zahrát si něco, u čeho nemusíte přemýšlet, jak přechytračit soupeře nebo jak nejlépe vylepšit svoje impérium. Naopak byste se o něm rádi něco dozvěděli a příjemně si popovídali.

Jako takový námět a rozprouďovač hovoru může velice dobře sloužit hra Life Game, která se na náš trh dostala před Vánoci 2011. Tento ročník určuje ale i vydání ve světě a to společností Life Game B.V. Českou licenci na distribuci a také lokalizaci zajistilo nakladatelství Vakát. Obvykle ji koupíte v nejrůznějších knihkupectvích po celé České republice.

V podstatě je to jednoduchá karetka v pěkné malé hranaté krabičce. Na jejím víku je nakreslené srdíčko a nezdobí je žádná složitá grafika, všechno je zkrátka účelné. To samé platí i o vnitřku, kde najdete šest přihrádek. V pěti z nich jsou zastrčené různobarevné balíčky kartiček, v šesté je srolovaný krátký návod. Spolu s ním se v přihrádce tísní také šestistěnná kostka, která nemá na stranách čísla, ale barvy odpovídající právě již zmíněným kartám.

Tím vlastně výčet veškerých herních komponent končí. Ale tak už to u karetních her bývá. Nemůžeme očekávat žádné složité dřevěné dílky, protože prostě nejsou potřeba. Karty mají na svých zadních stranách kromě barvy nakreslenou také ikonku, která označuje téma balíčku – láska, sex, duchovno, odpočinek a život.

Už samotný název Life Game napovídá, o čem bude hra pojednávat – o životě. A jak jsme nakousli už v prvním odstavci recenze, tentokrát nepůjde o vítězství. Tedy alespoň ne v základní variantě hry, kterou si nyní představíme.

Počet účastníků není v podstatě omezen ničím jen odvahou samotných hráčů. Na začátku každého tahu je třeba prostě a jednoduše hodit kostkou. Podle barvy, která na ní padne, čeká hráče otázka z jednoho z balíčků.

Nyní je ale třeba zmínit, že žádná z odpovědí není špatná nebo správná, může být pouze pravdivá nebo lživá. To už záleží na přístupu hráčů. Life Game je vlastně taková hra na pravdu s připravenými tématy.

Při hraní doporučujeme karty vyjmout z krabičky. Ta sice představuje pěkný zásobník, ve kterém karty pěkně drží, ale při vytahování si můžete poměrně snadno poranit prsty, protože listy jsou opravdu ostré. Karty jsou totiž lesklé a vypadají opravdu pěkně. Navíc leccos také vydrží.

Hra končí ve chvíli, kterou si hráči stanoví nebo na které se shodnou. Můžete určit třeba 20 karet pro každého, což vám vzhledem k celkovému počtu 150 (třicet od každé kategorie) zajistí poměrně příjemnou znovuhratelnost. Alespoň pro začátek. Nyní se totiž dostáváme k zásadnímu problému, kterým Life Game trpí – když projdete všechny kartičky a pročtete je dvakrát, už je budete znát nazpaměť a nemohou vás ničím překvapit. V takové situaci se z Life Game stává buď pěkné těžítko na poličce, nebo dárek pro známé, se kterými jste ji nehráli.

To je vlastně ale docela pěkná filosofie, že hra vystřídá hned několik majitelů. Z ekonomického hlediska to asi příliš potěšující není, ale z hráčského je tento úkon v podstatě logickým vyústěním. Ale to neznamená, že je Life Game špatná koupě, pomůže vám poznat se navzájem v okruhu přátel i s partnerem.

Některé okruhy jsou zábavnější než jiné, oblíbené hromádky jsou samozřejmě láska a sex. Ale spoustu zajímavých informací se dozvíte třeba i v odpočinku nebo životě. Pro zajímavost uvedeme otázku z každé kategorie:

Duchovno: „Věříš, že existují zážitky z klinické smrti?“

Láska: „Uveď tři důvody, proč se podle tebe lidé rocházejí“

Odpočinek: „Dáváš přednost dovolené s přáteli nebo s partnerem?“

Sex: „Na jakou část svého těla jsi nejvíce pyšný?“

Život: „Jak si představuješ sebe sama ve stáří?“

Na začátku jsme ale hovořili ještě o jedné variantě, kterou lze Life Game hrát a to je způsob se soudcem. Tím se stane v rámci kola vždy jeden z hráčů, který neodpovídá, nebo zcela nehrající účastník. Ten vždy rozhoduje, jestli je odpověď uspokojivá a jestli zní pravdivě. V tuto chvíli se z Life Game opravdu stává hra, protože hráči se mohou snažit blafovat a získávat tak karty. Nyní je jednoduché stanovit si cíl pro vítězství opět na určitý počet karet.

Hromádky lze vytřídit, ale stejně nedává příliš smyslu hrát Life Game s hráči mladšími osmnácti let. Nejde ani tak o závadná témata jako spíše o skutečnost, že v tomto věku ještě nemají lidé příliš dobře rozvinutou představu o sobě, svých názorech a prioritách. A právě o těch hra hodně je.

Life Game lze využít také jako námět ke konverzaci nebo k rozproudění hovoru. Pak vám stačí jen zlomek karet z nabídky, jejichž texty pak můžete dále využít a pracovat s nimi tak, že odpovídá každý ze zúčastněných. Odpovědi se však nesmí opakovat!

Dnes jsme se dočkali nečekaně krátké recenze, ale všechno důležité o Life Game již bylo řečeno. Jedná se o takovou hru-nehru, hodně záleží na přístupu lidí, jak dobře se u tohoto druhu zábavy pobaví. Ale pokud máte rádi hru na pravdu a upřímnost, pak byste tuto hru neměli minout, protože vám umožní dozvědět se o lidech kolem vás zajímavé věci, na které byste se jinak nezeptali. A o tom by přece celá naše společnost měla být – o upřímnosti.

Recenze: Life Game – relax hrou bez soupeření
Slovo "game" v názvu Life Game je tak trochu zavádějící. Obsahuje sice karty, kostku a pravidla, ale vlastně to není ani tak karetní hra, jako spíše hra na pravdu. Neexistuje zde poražených (pokud nehrajete verzi s porotou). Všichni jsou vítězi, protože se dozví něco o těch ostatních a to v oblastech lásky, volného času, sexu i náboženství. Pokud jste něco takového hledali, pak těch 300 korun asi utratíte. Čekali jste hru? Pak musíte někam jinam...
Klady:

+ poměrně dost karet
+ pět témat
+ kvalitní zpracování karet
+ malá krabička
+ dozvíte se o lidech
+ varianta s porotou
Zápory:

- v podstatě se nejedná o hru
- o karty se můžete poranit
- až od 16 let
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bandida – druhý útěk z vězení