Zvířátka na zahrádce chodí, hopkají i lezou. Jenže zatímco v jednu denní dobu se to stvořeními jenom hemží, jindy je tam zase úplný klid. A možná právě proto mají děti pocit, že tu vlastně vůbec žádná zvířátka nežijí. Kdykoliv se kouknou z okna nebo se jdou podívat ven, nikde na dohled žádné není. A protože nevědí, jak vypadá, těžko by jej poznali, i kdyby ho viděli.
A tak je pro jistotu krabička Little Association plná zvířátek, které potkáme doma, na zahrádce i na vesnici. Malá krabička s českým názvem Malá asociace tedy vychází (bez oficiálních českých pravidel) v produkci společnosti Djeco a díky tomu také pod distribucí firmy Patagonie.
Uvnitř čtvercové fialové krabičky s řádky mrkve a ředkvičky čeká na hráče sada komponent. Zabíraným prostorem interiéru vládne trojice kulatých desek, ale především třicítka destiček s obrázky objektů. Ty patří do tří světů – zahrádka, rybník a louka. Každé prostředí patří jednomu stvoření – na zahrádce vládne králík, v rybníčku žába a na louce kráva. Od každého z těchto hrdinů dostanou hráči jednu gumovou figurku.
Na začátku partie hráči položí do středu stolu desky prostředí a k nim také jejich odpovídající figurky. Hned vedle postaví pak velkou hromádku destiček s obrázky. Ty ale nejdříve musí pořádně zamíchat a pak položit obrázky dolů (a tedy fialovou zadní stranou s ještěrkou nahoru).
V každém kole jeden z hráčů otočí horní destičku z hromádky. Všichni se na ni upřeně zadívají a pokusí se ji zařadit do jednoho z prostředí. Pokud si nejsou jistí, tak na obrázku je vždy nápověda a každý z deseti předmětů tam najdeme, ať už se jedná o salát na zahrádce nebo vážku nad rybníkem. Jakmile se někomu z účastníků podaří identifikovat správné místo, pokusí se jako první chytit zvířátko a položit jej na správné místo.
Za správnou odpověď získá hráč destičku, kterou správně vyřešil jako nejrychlejší. V případě, že udělá chybu, musí naopak jednu z dříve získaných destiček vrátit. Partie pokračuje tak dlouho, dokud jeden z hráčů nezíská pět karet (nebo do jinak hráči stanoveného cíle).
Little Association by bylo snadné odsoudit jako další postřehovou hru, která jen využívá objevení obrázku, jeho přiřazení a snahu být co nejrychlejší v chycení figurky. Jenže ačkoliv hra není vlastně vůbec originální a celé už to tu bylo, veškeré připomínky mizí ve stínu doporučeného věku. Ten totiž začíná už na neuvěřitelných dvou a půl letech!
Jak je to možné? Kartony jsou velké a pevné a figurky měkké. Hledání obrázků je samo o sobě tak jednoduchým úkolem, je jej opravdu zvládnou i děti, které patří do jeslí. Naopak pro starší předškoláky už může být hra až příliš jednoduchá, proto je její horní limit nastavený na pět let. A tento rozsah opravdu odpovídá, ačkoliv jsme bohužel neměli možnost vyzkoušet hru na dítěti mladším než čtyři roky. A to už dokázalo soutěžit.
Pravidly je to hra opravdu jednoduchá a pět vyhraných destiček je otázkou nějakých deseti až patnácti minut. Déle by hra ani trvat nemohla vzhledem k věku dětí, kterým by jinak rychle došla trpělivost a ztratily by o hru zájem. Snaha o vítězství tady ještě není tak silná.
Little Association tak ve své věkové cílové skupině dokazuje, že i hry pro takto malé děti mohou fungovat a nabízet při tom zajímavou hratelnost. Dospělým mohou úkoly připadat jednoduché, ale pro malé děti jsou tak akorát. Odhalit příslušnost obrázku do prostředí je to, co v jejich věku je zajímavé a hodí se do poznávání celého světa. Little Association je vynikající hrou pro děti kolem tří až čtyř let!
+ už od dvou a půl let
+ zařazování do prostředí
+ důraz na reflexy
+ kvalitní zpracování
+ něco děti naučí
- pro školáky už jednoduché
- nic originálního