Mezi nejoblíbenější zvířátka se u dětí kromě pejsků a koček určitě řadí i králíčci. Těžko říct, jestli to je díky jejich klidné povaze, krásným dlouhým uším, nebo hebké srsti. Nejjednodušším příkladem jsou čeští králíci z klobouku, kteří okouzlují už několikátou generaci.
Popularity těchto roztomilých zvířátek si byla vědomá i Beatrix Potterová, když už vytvořila začátkem minulého století (a koncem toho předchozího) krásné obrázkové příběhy plné zvířátek v lidském oblečení. Její knihy se staly obrovsky populární, u nás je asi nejznámější Pohádka o Petru Králíkovi.
V jejích stopách pokračovaly i další kreslířky, z nichž jednou byl další britka, Allison Uttley, jejíž dílo se stalo dokonce předlohou televizního seriálu Little Grey Rabbit z roku 2000. Za svůj život napsala přes stovku knih. Hlavní postavu v něm natočil dnes velmi populární herec Hugh Laurie. Podle stejné autorky vznikla už o šestnáct let dříve i hra se stejným názvem. Svými kresbami je ozdobila Margaret Tempestová.
Malý šedý králíček je hra určená nejmenším dětem od pěti let, které však musí umět číst. Tedy tak tomu je alespoň v Anglii, u nás budou nároky vyšší, protože karty ve hře nejsou přeložené a obsahují angličtinu. Cizí jazyk zde ovšem není na závadu, protože karetní hru distribuuje firma Angličtina-hry, která se snaží pomáhat s výukou angličtiny už v raném věku. Z jejich distribuce jsme již recenzovali hru Flea Circus, která však žádné nároky na angličtinu nekladla, snad s výjimkou pravidel.
Naopak u Little Grey Rabbit jsou v mrňavé krabičce přiložena i česká pravidla, ovšem mnohem zajímavější jsou ta originální. Ty totiž nejsou psaná klasicky na skládacím papírku, ale najdete je na sedmičce očíslovaných karet.
Na začátku partie každý ze zúčastněných dostane deset žetonů, které se bude snažit neztratit. Všechny karty z balíčku se spravedlivě rozdělí mezi hráče a jednu herní postavu – moudrou sovu. Karta s jejím obrázkem se nerozdává, ale je třeba ji vytřídit a přidat k ní jejích sedm karet otočených obrázkem dolů a do začátku má tato postava s kukadly devět žetonů na rozdávání. Hráči si své karty složí do balíčku, který si položí před sebe a tím je vše připraveno k partii.
Kolo se skládá z otočení karet a vyhodnocení jejich účinků. Všichni hráči nejdříve současně sejmou horní kartu ze svojí hromádky a přečtou si pokyny, které na ní stojí. Zde začíná první zádrhel a zároveň výukový vliv hry – tyto texty jsou totiž v anglickém jazyce. Jedná se ovšem o jednoduchá slova give, receive a take doprovázené názvem nějaké postavy.
Na kartách totiž kromě samotné věty nahoře stojí o trochu většími písmeny jméno postavičky, která je na ní nakreslená. Po dobu kola se z každého z hráčů stává právě to zvířátko, jehož kartičku otočil.
Pokyn, který je rozepsán o řádek níže, je velice jednoduchý a obvykle zní – vezmi žeton nebo dej žeton určité postavě. V tu chvíli následuje hledání protějšku mezi otočenými kartami ostatních hráčů. Je to jednoduché, protože odpovídající karty mají na sobě také stejný obrázek. Moudrá sova karty neotáčí, ale může získávat i ztrácet žetony a dokonce mohou hráči získat její karty.
V průběhu celého kola je identita hráče tajná a kartu odkryje až v případě, že na stole nenalezne protějšek, který by odpovídal příkazu. S postupující hrou tak budou karty na stole přibývat a bude se zvyšovat šance, že v roli své postavy uspějete. Vítězí hráč, který po odehrání všech karet získá nejvíce žetonů.
Hra je určena pro dva až šest soupeřů, ale ve dvou bohužel většinu času zabírá vykládání karet a samotná zábava z hledání společných obrázků ustupuje do pozadí. Zároveň ani interakce už není tak zábavná, jako ve více účastnících, protože si žetony pouze přehazujete mezi sebou nebo moudrou sovou.
Pravidla jsou vysvětlena jednoduše a není problém je za chvilku pochopit. Samozřejmě je to dáno především absencí jakýchkoliv složitostí v samotných principech hry. Little Grey Rabbit je totiž tak jednoduchý, že je opravdu určen především dětem a rodiče si u ní po několika odehraných partiích už příliš zábavy neužijí.
Bohužel přímo v pravidlech je doporučení, aby děti pro počítání bodů používali sirky! Je opravdu neuvěřitelné, že se taková rada může dostat do dětské hry. Lepší jsou knoflíky (doporučované v českém překladu na stránkách distributora) nebo žetony z nějaké jiné hry.
Podle našeho názoru mohla být krabička o kousek větší a obsahovat pytlík s vlastními žetony. Určitě by přispělo atmosféře hry, pokud by byly třeba s obrázkem zvířátek.
Hra je založena pouze na náhodě a neexistuje zde žádná možnost jakkoliv strategicky ovlivnit výsledek. Právě proto je zřejmé její určení malým dětem, které se u ní přesto pobaví. Čím budou starší, tím je převaha náhody bude více rušit.
Největším lákadlem této karetní hry v mrňavé krabičce jsou roztomilé kresby. Ty doplňují velmi dobře texty ve spodní části karet, které podávají odpověď na otázku, proč zrovna to, či ono zvířátko dostane nebo přijde o žeton.
Little Grey Rabbit je opravdu jednoduchá hra podle pohádkové knížky, která zaujme děti na začátku školní docházky. Hrozí tak, že než se naučí těch několik potřebných anglických slovíček, může být pro ně hra již příliš jednoduchá. Mnohé z nich však u Little Grey Rabbit udrží pěkné kresby a paradoxně náhoda, která zajistí, že pokaždé vyhraje někdo jiný.
Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled, ale pouze do deseti let věku.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | (Uncredited) |
Ilustrace | Margaret Mary Tempest |
Vydavatel | Gibsons, Pepys (Castell Brothers) |
Rok vydání | 1954 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 0 |
Minimální věk | 5 and up |
Jazyková závislost | Unplayable in another language (1 voters) |
Kategorie | Animals, Card Game, Children's Game, Novel-based |
Mechanismy | Trading, Variable Player Powers |
Rodina | Animals: Rabbits, Theme: Anthropomorphic Animals |
Více o hře.
+ pěkné obrázky
+ jednoduché pro malé děti
+ naučí je přiřazováním obrázků i některým anglickým slovíčkům
- chybí žetony na bodování
- místo nich pravidla doporučují sirky
- celá hra je vystavěná na náhodě
- určena spíš pro více hráčů