Od nástupu na akademii nesním o ničem jiném. Chtěl bych jednou stanout ve velké kamenné aréně a porovnat své schopnosti se stejně schopným protivníkem. Jenže na bojiště, které sleduje spousta diváků, vede dlouhá cesta. Ne každému se takový sen splní, protože na půdu arény se podívají jen ti nejlepší bojovníci. Ale já stejně nepochybuji, že se své šance dočkám.
Krabička Mage Was: Academy je o poznání menší než jejich velkého brášky. To ale nemění nic na tom, že i u této novinky zůstává autorem Bryan Pope. Na tvorbě se ale podíleli také Aaron Brosman a Matthew Burch. Díky absenci obřího plánu je hra přístupnější hráčům. Novinku vydávají a distribuují Arcane Wonders, a je velká šance, že ji u nás v češtině vydá společnost ADC Blackfire.
To, čím se Mage Wars proslavily, ale nechybí ani v její menší edici – jsou to knihy kouzel, plné kapes kam si hráči připraví svůj výběr magie a mohou si vyvážit svoje schopnosti sami. To je právě první moment, ve kterém mohou hráči rozhodovat o svém osudu. Vyberou si hrdinu, který má jasně danou třídu magie. Právě v jejím rámci si pak může vybírat ze všech dostupných karet příšer k vyvolání i jiných efektů, které si přidá do své bojové sady. Musí při tom dodržet celkový bodový limit.
Právě tato číslice je jednou z vlastností, kterou hráč vyčte z karty svého mága. Právě proto si oba protivníci musí vybrat svoji roli a to mezi pánem příšer (beastmasterem) a čarodějem (wizard). Můžeme ale určitě očekávat i další třídy a nová kouzla, takže je v budoucnosti na co se těšit.
Teď ale zpět ke hře, do jejíhož začátku dostane každý z účastníků svůj vlastní kartonový ukazatel many a zranění. Ke kartě bojovníka dostane hráč také kartu schopností, která je popsaná dovednostmi využitelnými v boji, ale také počtem životů či hodnotou magické energie. Ty nastaví na svých ukazatelích. Hráči pak mezi sebe položí hromádku kostek i žetonů stavů.
V partii se pak hráči střídají v aktivování svých jednotek, které mají vždy šanci provést jednu akci. Nemusí se nutně jednat o útok, ale na výběr je také kouzlení (kromě mágů mohou čarovat i další příšery) či šance zaujmout obrannou pozici (taková stvoření musí být cílem útoku jako první). Hráči si tyto role vyměňují a vyberou si vždy jedno ze svých stvoření, které ještě do kola nezasáhlo, a využijí jeho schopností.
Hráči nově vyvolané karty vykládají před sebe do řady. Na poziční boj se tu nehraje. Využít může libovolnou schopnost karty a zaútočit různými schopnostmi na své protivníky na druhé straně bojiště. Jako cíl svého útoku si může hráč vybrat libovolné z nepřátelských stvoření. Obránce se schopností obrany může pokusit boji vyhnout. Poté už ale následuje hod kostkami, jejichž počet určí síla použité schopnosti.
Pokud se mezi výsledky objeví symboly hvězdiček, takový zásah není možné vykrýt. Od počtu všech ostatních zásahů může obránce odečíst sílu brnění a teprve výslednou hodnotu si na svoji příšeru poznačí jako zranění s využitím číselných žetonů. Pokud by kdykoliv suma zranění vyrovnala nebo přesáhla počet životů, pak je stvoření okamžitě vyřazeno z boje. Kromě toho mohou některé útoky přinést i dodatečný efekt v závislosti na hodu speciální kostkou.
Některé postavy z karet, včetně mága, mohou jako svoji činnost zvolit kouzlení. V tuto chvíli hráč vybere libovolnou kartu ze své knihy kouzel, zaplatí požadovanou hodnotu magické energie, buď přidá do svojí řady novou příšeru, nebo využije jiného kouzla (například vybavení pro mága či okamžité zaklínadlo). Kromě klasické akce může hlavní čaroděj jako jediný využít také druhé rychlé čarování. Do této kategorie ale spadá jen několik ze široké nabídky kouzel. Po aktivaci hráč v roli mága otočí využitou kartu na stranu, aby bylo jasně patrné, že byla již v kole použita.
Na začátku každého kola jednotliví mágové obdrží přírůstek magické energie a to v závislosti na svojí schopnosti channeling, ale také obnoví žeton označující jejich schopnost rychlého kouzla, případně spravují efekty svých postav. Cílem obou protivníků je samozřejmě zraňovat nepřátelského mága. Ten z hráčů, jehož hrdina zůstane déle na nohách, se stane vítězem bitvy.
Mage Wars: Academy je parádním zjednodušením vynikající hry. Ovšem k tomu snížení nároků dochází pouze v pohybu jednotek po mapě. To zde chybí a vše je nahrazeno dvěma statickými armádami, které se mohou navzájem napadat, jak se jim zachce.
Nakonec se tedy veškerá zvědavost na kvality Academy zúží na jednu otázku. Jak významně chybí poziční hra? Toto vynechání je samozřejmě na úkor větší taktičnosti, ale skvělou zprávou je, že ani tak neztrácí Mage Wars nic na svém kouzlu. Hra je rychlejší, lehce přístupnější, ale stále velmi silně zaměřená na hromadu schopností, karet a především příšer.
Ty jsou pohonným mechanismem i v této nové krabici. Prakticky každý hráč chce mít pod svojí kontrolou nějaká stvoření. A přesto je možné vydat se i jinou cestou, udělat ze svého čaroděje nezastavitelné monstrum a prosekat se řadami nepřátel vlastníma rukama.
Hra zůstává bohatá na klíčová slova a různé dynamické efekty. Hráči nemohou ani náznaku úspěchu dosáhnout bez napadení protivníka. V partii není příliš místa pro vyčkávání. Od začátku do konce na sebe rivalové posílají vlny útoků, snaží se probojovat obranným valem a zničit protivníkova čaroděje. Souboje jsou vždy zajímavé a velmi závisí na sestavení knihy kouzel. Právě proto pravidla nabízí předpřipravenou startovní sadu, na které si můžete základní mechanismy osahat.
Rozměr krabice hraje v tomto případě také velkou roli. Obecně deskové hry často nezůstávají doma, ale vyráží s hráči na různé akce nebo setkání. A tak zatímco velkou arénu si budete raději užívat doma, malou akademii s sebou díky jejím rozměrům klidně vezmete na cesty.
Karty v nové Akademii jsou současně připraveny a mohou být použité i ve velké Mage Wars Arena, proto jednotlivá kouzla obsahují také dosah, který jinak v této menší karetní verzi hráči nevyužijí.
Do partie se mohou připojit i další hráči, pokud máte k dispozici druhou krabici Mage Wars Academy. My bohužel měli k dispozici pouze jednu, takže nemůžeme sami ověřit kvalitu, ovšem z doslechu jsme se dozvěděli, že čarodějný souboj ve více hráčích je vynikající. Herní doba novinky je ovšem tím, co ji odlišuje naprosto zásadně od jejího většího bratříčka. Proč? Protože tyhle partie se vejdou bez potíží do půlhodinky a často trvají i menší dobu.
Mage Wars: Academy je ohromná zábava. Je to vynikající karetní hra, která rozhodně patří mezi absolutní špičku duelových her. Částečně je to i pro její rychlost, ale především díky atmosféře a hloubce možností. Karet je spousta a hráči sami si mohou vytvářet svoji knihu kouzel. Mage Wars: Academy patří zaslouženě do sbírky každého milovníka kouzel a karetních duelů.
Více o hře.
+ výrazně kratší doba
+ hromada karet
+ vyvolávání příšer
+ velmi kontaktní hra
+ vytváření vlastní knihy kouzel
+ atmosféra
+ možnost hry ve více soupeřích
- chybějící poziční hra snižuje taktický dopad