Čeká vás lepení dlaždic do koupelny. Pozval si vás matematik, který chce mít po zdech kachličky s číslicemi. Odjíždí na konferenci do Bruselu a vám dal za úkol celou skládačku sestavit. Koupelna sice není velká, ale kostičky na sobě mají čísla. A jediným vaším úkolem je poskládat je tak, aby na sebe vždy navazovala a dávala smysl ve všech směrech.
Mathable Domino není na první pohled ničím výjimčné. Kostičky, ze kterých složíte vzor, jsou na denním pořádku. Pro jejich hromadné označení se používá pojem domino. Dva sousedící předměty spolu musí sdílet nějakou tu vlastnost, ať už jde o barvu chapadla (viz recenze Monstermania) nebo slabiky (viz recenze Slabiky v dominu).
Jenže Mathable není osamocená hra. Jedná se o řadu dětských matematicky-výukových her. Měli jsme tu již šikovné karetní Mathable Quattro (recenze), ale také velké scrabblovsky orientované Mathable (recenze). Všechny bez rozdílu jsou v distribuci zásluhou společnosti DinoToys, která získala licenci na prodej hry v České republice od firmy Wooky Entertainment. A to si ještě na příště necháváme hru Mathable Junior.
Ale zpět k Mathable Domino, které je dnes hlavním tématem. Krabička je větší než u karetních her, ale přitom nemá nějak zbytečně přehnanou velikost. Uvnitř se kostičky sice nijak nemačkají, ale box bez problémů směstnáte do jakéhokoliv batohu, pokud byste si ji chtěli vzít s sebou. Tuto hru si ale spíš užijete s dětmi v klidu domova, v obývacím pokoji, na větším stole.
Základní obsah krabice je jasný, jen ten počet zůstává zatím pro vás otázkou. Takže my vám rádi prozradíme, že uvnitř je přesně 57 kamenů. Divné číslo, že ano? Ale nevadí. Hlavní je, že jich je dost. V jejich pouti po obchodech jim dělá společnost jen malá brožurka pravidel, která kromě češtiny obsahuje i další jazyky.
Jednotlivé kameny na sobě mají dvojice čísel oddělené čárkou. Nejsou zde zdaleka všechna čísla a hra se zaměřuje na výpočty v první stovce, stejně jako předchozí hry Mathable. Její hlavní těžiště pak leží v číslicích nad dvacet, kde se většinou budete pohybovat.
Na začátku partie dostanou hráči do zásoby určitý kameny s čísly. Jejich množství se odvíjí od počtu zúčastněných hráčů. Ve dvou dostanou hráči přesný tucet, pokud hrají tři, každý dostane už jen deset a ve čtyřech rozdáte každému ještě o dva méně.
Záleží pak na chuti hráčů, jestli kameny necháte otočené čísly dolů a budete se jimi muset probírat nebo je odkryjete a budete mít ještě zajímavější partii, protože si hráči uvidí do zelí. Všechny ostatní nerozdané kameny vytvoří zásobu, ze které si budete v průběhu partie dobírat.
Do středu plánu položíte náhodný jeden kámen, který bude tvořit základ veškerého vašeho matematického šílenství. Od něj se odvíjí všechny další rovnice a nerovnice, které budete muset sestavovat. Ale teď si z vás trochu utahujeme. Mathable Domino si samozřejmě bere na paškál čtyři základní matematické operace, jak už jsme si zvykli: sčítání, odčítání, násobení a dělení.
Úkol je jednoduchý. Každé kolo musíte umístit jeden z kamenů, který máte v zásobě. Jenže to není jen tak a vy to moc dobře víte. Kámen na sobě má dvě čísla a vy s jeho pomocí musíte vytvořit rovnici o třech číslech. Je jedno, jestli z něj budou na kameni dvě, nebo pouze jedno. Důležité je, aby položení kamenu dávalo smysl.
Konečně jsou zde také (na rozdíl od velkého Mathable) pořádné příklady umisťování. Je tedy na první pohled jasné, že můžete vytvářet i dlouhé řady, u nichž je důležitá vždy pouze poslední trojice čísel zahrnující váš kámen.
A pokud při skládání vytvoříte jako vedlejší efekt dvojici čísel jinde, nevadí to, protože ty ještě netvoří rovnici. Důležité je, aby kámen dával smysl ze všech směrů, kde sousedí s alespoň dalšími dvěma číslicemi. K tomu vás navede dobře čtveřice ilustrativních obrázků v pravidlech. Ta jsou přitom pouze jednostránková, protože i my si je vysvětlili bez problémů v průběhu čtyř odstavečků. Zbývá snad zmínit už jen to, že pokud nemůžete (nebo neumíte) položit žádný z kamenů, musíte si za trest jeden dobrat a tím se oddálit kýženému vítězství.
Váš cíl se nijak neliší od všech ostatních her domino. Partie tedy končí ve chvíli, kdy se někomu z hráčů podaří umístit všechny kameny ze svojí zásoby na stůl a mít je správně a podle pravidel přiložené. Ostatní hráči prostě svými matematickými schopnostmi podlehli.
Mathable Domino je pěkná počítací hra, ale zároveň také pořádně tvrdý oříšek. Získat přehled a vyznat se ve všech těch číslech na stole je opravdu těžké. Kamenů před sebou nemáte zase tolik, největší problém však leží v tom, vyznat se na stole.
Jak se kameny na sebe nabalují, a přibývá číslic, musíte se hodně soustředit. A pro děti to bude opravdu pořádně obtížný úkol. Zde už to není ani tolik o matematických dovednostech, na ty je mnohem lepší Mathable Quattro. Spíš o kombinování, přehledu a pozornosti. Musíte v té hromadě číslic objevit to, které vám umožní nějaký tah.
Základem celé partie je ale kámen. Dvě čísla na něm ležící vytváří vždy už část rovnice! Stačí tedy se na něj pořádně zadívat a vypočítat příklad. Čísla jsou totiž nejen sčitatelná a odčitatelná, ale také rovnou dělitelná. A to je dobře, protože tím autoři hodně přispěli k dobrému pocitu. Právě díky této drobnosti se z Mathable Domino nestává frustrující zábava, ale hledání není tak těžké, jak vypadalo. Náročné zůstává jen přikládání z více stran.
Mathable Domino je jednoduchou hrou s mechanismem domina. Vlastně nenabízí nic jiného než číslice a jejich propojování. Šikovné zařazení dobrých příkladů na kameny ale zaručuje, že se u hry budou děti bavit. A právě pro ně je určena, protože výukový efekt na matematické schopnosti tady nelze nijak popřít..
+ trénuje matematiku
+ vhodné pro děti
+ počítáte příklady
+ baví děti
+ dvě čísla na jednom kamenu jsou skoro celá rovnice
- jen domino
- pro děti je hledání výsledků ve vlastních kostkách obtížné s rozrůstajícím plánem