Nezáleží na tom, jak velké a starodávné jsou říše. Každá má svoje legendy. Každá potřebuje svoje legendy. Jen s nimi mohou lidé upírat své zraky do budoucnosti a věřit, že zase bude lépe.
A tak si i Ryan Laukat připravil pro svoji Minutovou říši novou variantu. Samostatná krabice nese zcela jasný název Legendy. Jedná se o hru, která vyšla už v roce 2012 a dále rozšiřuje koncept původní krabice. Vyšla v produkci společnosti Red Raven Games s ilustracemi samotného autora. V češtině ji všem hraníchtivým zájemcům nabízí firma MindOK.
Box má totožné rozměry, jen na víku vidíme bájného draka plachtícího nad jezerem. Už z toho je zřejmé, že armády nebudou tím jediným, co by hráče zajímalo. Uvnitř krabice je čtveřice oboustranných desek s mapou ostrovů, které jsou dále rozděleny na části bílou hranicí. Jednotlivé desky jsou označovány v pravidlech jako segmenty a hráči je pospojují na začátku partie do tvaru písmene T. Pro jejich rozmístění je vždy důležité, aby puntíkované čáry na sebe navazovaly. Na středovou část mapy položí hráči žeton startovního regionu.
Vedle mapy hráči položí balíček zamíchaných akčních karet a horních šest vyloží do řady. Vedle nich položí speciální kartu s cenami. Hráči si každý určí svoji barvu a dostane podle toho dřevěné žetony armády (18 ks) a hradů (3 ks). Všichni protivníci si na úvod umístí čtyři armády do sdílené startovní oblasti a navíc ještě do jedné další oblasti na mapě. Tu vybere určený hráč a o jeho kontrolu se všichni opět (prozatím) dělí. Poté na střídačku do dalších regionů rozmístí kostičky neutrálních armád. Každý vojevůdce dostane z banku do začátku také několik mincí a svoje vlastí počítadlo vítězných bodů.
O roli začínajícího hráče si to všichni rozdají v přímé aukci na začátku partie. Teprve ten hráč může zahájit bitvu a to tak, že si vybere jednu z karet v nabídce. Musí za ni zaplatit uvedenou cenu, která je tím vyšší, čím je karta více napravo. Po jejím odebrání se řada posune a zcela doprava hráči doplní novou (a nyní nejdražší) kartu.
Nakoupenou kartu si hráč položí před sebe a provede akci podle naznačené ikony. Může tak přidávat na mapu nové kostičky armády, ale pouze do místa, kde hráč má postavené město. Nebo jako náhrada do startovního regionu. Tato armáda se pak za jinou akci může přesouvat a to vždy pouze kartou předepsaný počet kostiček. Jednoduché překročení hranice stojí pouze jeden bod, ale posun po moři (tečkovaná čára) vyžaduje silnou kartu a utracení tří bodů za jednu kostičku.
Aby mohl verbovat i jinde, může hráč postavit město v místě, kde má alespoň jednu ze svých armád. Poté tam postaví dřevěnou figurku metropole a tím využil svoji akci. Konflikt je zde řešený velmi chytře a umožňuje jej další typ karty, kterým je škrtnutá kostička. Ta znamená odstranění soupeřovy armády z místa, kde má hráč nějaké své vlastní vojsko. Z toho je navíc jasné, že oblasti klidně mohou hostit bojovníky více stran.
Hráči si jednotlivé akční karty nechávají před sebou, ale pouze proto, aby byl jasný počet odehraných kol. Ovšem kromě základních možností nabízí jednotlivé karty také bonusové možnosti – zvyšují sílu, pohyb, nebo hodnotu armády a poskytují další možnosti, jak získat více vítězných bodů na konci partie. Ten nastane ve chvíli, kdy je odehráno osm až jedenáct kol (podle počtu hráčů). Za kontrolované regiony (s převahou vojska) a také celé ostrovy dostanou hráči bodové odměny, stejně jako za některé karty. Hráč s nejvyšším bodovým součtem se stává vítězem.
Ale to všechno zkušení matadoři původní hry důvěrně znají. Radost pak udělají těmto hráčům určitě žetony, které se rozmisťují před začátkem partie náhodně do jednotlivých herních území. Na hráče zde mohou čekat objevy, které přinesou jednorázové bonusy, ale také setkání. Narazí tak na bandu lapků či draka (jeho poražení přinese vítězné body).
Tím nejdůležitějším prvkem jsou vůdci. Každý z účastníků partie dostane náhodně jednu a její schopnost lze využívat v průběhu souboje. Celkem je na výběr čtveřice různých postav, ale hráči navzájem neznají svoje identity. Ty jsou odhaleny až na konci partie.
A to je vlastně všechno. V tuto chvíli budete asi trochu zklamaní podobně jako my. Tato nová krabice s podtitulem legendy je spíš cílená na nové hráče. Těm stávajícím toho nemůže nabídnout dostatek, aby opodstatnila svoji přítomnost ve sbírce hned vedle původní Minutové říše. Dvojice her si je až příliš blízká a celkový herní dojem se nijak podstatně neliší.
To ale současně znamená, že i Legendy se hrají krásně rychle. I v maximálním počtu čtyř hráčů se vejdete do dvaceti až pětadvaceti minut. A v menším počtu se bavíme už rovnou o partii trvající čtvrthodinku. A to je paráda především když vezmete v potaz, co všechno se ve hře za tu dobu stane. Minutová říše je dědečkem všech současných mikroher. Bez ní bychom si možná nikdy nezahráli takové pojmy, jako jsou třeba Malé velké galaxie.
Hráči po mapě posouvají svoje kostičky a bojují o převahu. Po většinu času se snaží jednoduše přemanévrovat ostatní. Nejdůležitější je ale získat ty správné karty v pravý čas, využít je a nabrat si náskok na protivníky. Hra je tedy solidně taktická a odměňuje i plánování, protože mapa je daná a rozestavení soupeřících armád se tak rychle nemění.
Ale zpět k této hře. Legendy jsou zábavné, nabízí dostatek zajímavých možností, jak porážet hráče. A přesto jsou náhodné, protože pokud vás limitují finance, jste vydáni napospas štěstí a smůle. Které karty zbyly, s těmi si musíte vystačit a hrát je. Právě tato náhoda je nejpodstatnějším prvkem, jenž může někoho odradit.
Více o hře.
+ stále solidní zábava
+ převahovka
+ nové karty vůdců
+ žetony na mapě
+ zachovaná rychlost
- náhoda má velké slovo