Nikdy se nedokážete připravit předem na to, co na vás může čekat pod zemí. Někdy jsou to jen přerostlé krysy nebo obří knihy, které jsou nebezpečné jen svým dlouhým jazykem. Ale jsou výpravy, kdy na vás z jedné strany zaútočí svými chapadly Cthulhu a z druhé doráží rohem jednorožec. A zpovzdálí to pozoruje už méně strašlivý ječící geek. Je to tak. Dobrodružství mohou být někdy bláznivá, ale vždy stojí za to.
Nejen velká, ale i malá rozšíření přichází na trh spolu s dobrodružnou a bláznivou hrou Munchkin Dungeon, tedy Munchkin Podzemí, jak je známá u nás. I tyto menší novinky stále pochází z hlavy autorů jménem Eric M. Lang a Andrea Chiarvesio. To vše samozřejmě je založeno na světu Munchkina od Stevea Jacksona. Do ruky se nám dostala rovnou tři taková rozšíření, která mají názvy Cute as a Button, Board Silly a Cthulhu Madness. Všechny pak v Evropě distribuuje Esdevium Games.
Všechny tři boxy jsou nenápadně malé, ale zase pěkně po víko naplněné. Uvnitř najdou hráči vždy plastový pořadač, do kterého je zasazený balíček nejrůznějších karet, sada figurek a nějaká ta překvapení.
Každý z účastníků si v klasické hry Munchkin Podzemí vybere jednoho svého hrdinu, lektvar a jeden zlaťák, který jasně naznačuje jeho prázdné kapsy. Se svojí postavičkou budou pak každý pobíhat po plánu, který je zaplněný různými místnostmi v různé hloubce pod zemí. Čím dále od povrchu, tím je obtížnější přežít. Mohou se vyhýbat některým místnostem, ale za jejich proběhnutí získávají žetony hrozby, které pak proti nim využijí soupeři na hraní svých vlastních karet. Jakmile někdo zastaví, musí poměřit síly s příšerou s pomocí kostky a svého vybavení. Za jejich poražení dostanou finance, odměnu podle místnosti a mohou utracením zlaťáků pokročit na další úroveň. Postupně se dostávají hlouběji, až narazí na hlavního záporáka. Při tom končí partie nasbíráním určeného počtu bodů, které jsou ponížené o penalizace (žetony hanby, pokud některé z monster hrdinu porazí) a výsledná hodnota určí vítěze.
Začneme teď trochu hloupě, tedy s krabičkou, která se jmenuje Board Silly (tedy Deskově hloupí). Ta v první řadě představuje nové nepřátele, kteří jsou vtipní a pobaví hlavně fanoušky deskových her, což by mohli být všichni hráči. Budou zde bojovat tak například s bossem v podobě velkého meepla. Ten ale nesnáší ostatní figurky stejné podoby, které hráči mohou po cestě potkat, a právě jejich počet určí zuřivost hlavního monstra. Jednoduchý, legrační, ale zábavný nápad.
Nemohou samozřejmě chybět nové místnosti, poklady i nástrahy tak, aby hráči měli dostatek nových karet. V krabičce jich je šedesát, a to je opravdu dost pro obohacení základního boxu. Totéž platí i pro další dvě recenzovaná rozšíření, takže se k této vlastnosti nebudeme vracet u každé krabičky zvlášť.
Stěžejní a jedinou novinkou tohoto malého rozšíření jsou poličky na kořist. V rámci přípravy dostane každý z hráčů jednu protáhlou kartu se šesti pozicemi – po dvou pro zbraň, brnění i obyčejný předmět. Hráči se u každého získaného předmětu rozhodnout, jestli jej chtějí používat v boji, nebo jej raději zařadí na poličku.
Za zaplnění celých řádků hráči mohou získat na konci partie slávu, za nedokončené ji ale naopak ztratí. Ale pouze v případě, že se vůbec pokusili na poličku do řady nějaké předměty ukládat. Nemůže být horší vysvědčení hrdiny než poloprázdný regál s trofejemi. U prázdné police zato vždy můžete lhát, že to tak má být.
Konečně všechno to vybavení, co v podzemí najdete, má i další použití. To je velmi cenné, ale hlavně to hráčům přináší další příležitost, jak zvrátit vývoj partie a překvapit ostatní. Trofeje nás baví a budeme je rádi i nadále zařazovat do partie, protože nepřidávají ani herní dobu, ani nekomplikují přípravu.
Druhé v pořadí je rozšíření Cute as a Button, které nám chce ukázat, že i monstra umí být krásná, plyšová a kamarádská. Tedy do té doby, než svoje plyšové chloupky vymění za ostré drápky.
A přesto se všichni hrdinové budou ze všech sil snažit, aby celé své okolí ohromili svojí roztomilostí. Spousta karet z tohoto rozšíření má totiž v levém horním rohu novou ikonu kytičky. Za každý takový bod na své kořisti se mohou hráči posunout na stupnici, která leží vedle plánu.
Jenže tou hlavní novinkou jsou mazlíčci! Aby hrdinové byli pořádně roztomilí, nestačí jim mít na jílci meče uvázanou mašli. Potřebují pořádnou nálož roztomilosti a tu mohou poskytnout pouze drbáníchtiví mazlíčci. Mohou se dokonce zapojit do boje, protože mají i schopnosti a body života. Díky tomu pak může hráč rozdělovat zranění mezi sebe i své příšerky.
A k čemu nakonec ta roztomilost je? Určitě ne k tomu, aby se při pohledu na vás roztřásla kolena příšerám a soupeři pukli závistí. Místo toho jednoduše na konci partie hráči převedou tyto sesbírané body na slávu.
Je tedy už jasné, že i druhé rozšíření funguje stejně. Opět jde o sbírání karet z tohoto rozšíření, které zase poskytují nějaké nové body. A ty znamenají slávu. Kromě zpracování tak oproti předchozí krabici nemáme příliš co hodnotit. Kromě kytiček je to vlastně stejné.
Na závěr jsme si nechali oblíbeného pána hrůzy – Cthulhu. Spolu se strašlivými příšerami přináší hlavně žetony šílenství. Některé místnosti z tohoto rozšíření se na hráčích podepíšou víc, než jiné. Získané body šílenství si musí položit vedle svojí desky hrdiny.
Jenže zatímco někdy může být šílený stav mysli ku prospěchu, jindy bude hráčům na škodu. Jenže největším lákadlem je samozřejmě zlo, které sídlí na dně celého podzemí. Samotný Cthulhu čeká na to, aby odměnil toho nejodvážnějšího. Ne, vymýšlíme si. Aby vás sprovodil ze světa tím nejstrašlivějším způsobem.
Všechna rozšíření nabízí variabilitu úplně stejnou měrou. Nové karty, které dohromady přidají do krabice jsou opravdu dostačující. Ale nakonec ty hlavní rozdíly jsou v tom, které z příšerek se vám budou nejvíce líbit. A především v tom, který z doplňkových mechanismů je tím nejlákavějším z vašeho pohledu. Možná je to tím názvem, ale ani my jsme neodolali kouzlu boxu Cute as a Button a pro nás je vítězem z těchto tří právě ten.
Obecně jsou ale všechny tři rozšíření výborným přídavkem a nezáleží příliš na tom, které z nich si vyberete. Žádné zbytečně neprotahuje hru ani ji nekomplikuje. Vše zapadne do normálního průběhu. Navíc vždy dostanete novou porci všeho, co na Munchkin Dungeon milujete a přesně to je přece účelem rozšíření.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang |
Ilustrace | John Kovalic |
Vydavatel | CMON Global Limited, Steve Jackson Games |
Rok vydání | 2021 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 90 |
Minimální věk | 14 and up |
Kategorie | Expansion for Base-game, Fantasy |
Mechanismy | Take That |
Rozšíření | Munchkin Dungeon: Cute as a Button Bookmarks, Munchkin Dungeon |
Rodina | Components: Miniatures, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Munchkin |
Více o hře.
+ nové přídavky do balíčků
+ krásné miniatury
+ drobné nové mechanismy
+ neprotahují partii
+ vtipné jako vždy
- nic