Myšky se tiše krčily u díry ve zdi, která vedla do jejich útulného domečku. V kuchyni někdo šramotil a dokonce otevřel lednici. V tu chvíli myšky okamžitě zpozorněly. Viděly obrys postavy nesoucí na talířiněco náramně voňavého. Nejmladšímu myšákovi začalo dokonce kručet hlady v bříšku.
Najednou někdo zazvonil u hlavních dveří. Postava položila talíř na nízkou skříňku poblíž pohovky a odešla směrem ke vchodu. Myšky na sebe pohlédly a okamžitě se rozeběhly k opuštěnému jídlu, které se jim přímo nabízelo. Všechny vyběhly současně, takže měly co dělat, aby se malou škvírkou ve zdi protáhly.
Uprostřed místnosti však ležel vypasený chlupatý kocour. Všechny musely být moc ostražité, aby nepřilákaly jeho pozornost. Zanedlouho se dostaly téměř nadosah vysněné pochoutce. Jedna se tlačila přes druhou, kličkovaly mezi nohama židlí a přeskakovaly nastražené překážky na zemi.
Než však stihly doběhnout k pohovce, do dveří vstoupil člověk a pochoutku jim odnesl pryč. Hladové myšky zesmutněly, už je to dlouhá doba co něco pořádného snědly. V tom si však jedna myška všimla krásně zlatavého sýra ležícího opodál na zemi. Teď teprve začaly ty pravé myší závody o nejlepší kus sýra.
Šarvátky, které mezi sebou svádějí kočky a myší, jsou známé od nepaměti. Kočky si majestátně chrání střechu nad hlavou a misku plnou mléka tím, že svým myším protivníkůmnedají spát, natož jíst v jejich domě. Inspirací pro hru Myší dostihy byly právě tyto zvířecí odvěké rozepře. Zpracování se chopila firma Goki, která hry zhotovuje ze dřeva, jak jsme se mohli přesvědčit třeba u Trpasličího lesa nebo Medvědího kolotoče. V České republice tyto hry distribuuje společnost Bego (Montebu).
Celá hra se schovává v poměrně velké čtvercové krabici. Její rozměry jsou však dány herní deskou, kterou tvůrci nemohli nijak složit nebo rozložit, protože se skládá ze dřeva. Na hracím plánu najdete 169 čtvercových políček.
Většina čtverečků je bílá, pouze na kraji v rozích se nachází startovní políčka hráčů ve čtyřech barvách. A ještě uprostřed najdete devět žlutých políček ohraničujících okolí voňavého sýra. Na spodní straně dřevěné hrací plochy jsou umístěny umělohmotné nožičky proti klouzání na stole.
Druhou a zároveň poslední komponentou ukrývající se v látkovém pytlíku jsou hrací kameny. Těch je stejný počet, jako je políček na hrací desce. Žetony jsou dřevěné a na jedné straně potištěné ikonkami. Můžeme na nich najít čtyři druhy obrázků. První jsou kočky, které nám budou znepříjemňovat postup ve hře. Druhé na sobě mají nakreslené myšky, které jsou jen čtyři a nachází se na barevných kamenech. Posledními dvěma typy jsou takzvané cestovní kameny, které mohou být rovné, nebo mají tvar zatáčky do pravého úhlu.
Příprava Myších dostihů je rychlá a dalo by se říct, že se skládá pouze z vyložení komponent z krabice. V látkovém sáčku ponecháme všechny kameny, kromě těch barevných hráčských. Každý z hráčů si vybere jednu z možných barevných variant myšek. Tu položí na stejnobarevné startovní pole. Látkový pytlík se připraví poblíž hracího a plánu a hra může začít.
Pravidla hry jsou velmi jednoduchá a intuitivní, takže s představením Myších dostihů dětem nebudete mít žádné problémy. Hráč, který hru začíná, vytáhne z pytlíku jeden náhodný hrací kámen. Pak se musí zařídit podle toho, jaký typ vylosoval.
Cestovní kámen jej společně s jeho myškou přiblíží o kousek blíž vytouženému kousku sýry. Musí ho položit na hrací desku tak, aby navazovala na již postavenou trasu. Kámen se umisťuje vždy od startovního políčka hráče směrem k sýru uprostřed. Hráč však může (a bude muset v závislosti na tažených kamenech) v průběhu stavění cestu různě zatáčet.
Pokus si hráč vytáhne kámen s kočkou, znamená to pro něj, že tento tah bude házet nástrahy pod nohy myším protivníkům. Kočku položí do cestylibovolnému spoluhráči, ale vždy tak, aby mu zbyla alespoň jedna volná cesta vpřed. Kámen tedy nesmí umístit tak, aby přímo navazoval na konec cesty, protože by tak soupeře zcela zablokoval.
Jak se ale takto nastražené kočky zbavit? Nejjednodušším řešením je pochopitelně číhající kočku obejít, ale to může stát myšku spoustu drahocenného času. Často je mnohem účinnější vynechat jeden tah pobíhání a místo něj kočku odlákat. Za to ji můžete odstranit z hrací desky a v příštím kole může pokračovat ve stavění cesty dál.
Při losování se často stane, že hráč vytáhne z pytlíku kámen cesty, který se mu nebude hodit do jeho plánů. V tomto případě se může rozhodnout neutíkat s myškou vpřed, vynechat tah a tento kámen odložit. V následujícím kole může pak tahat z pytlíku nový a položit jej, jako obvykle.
Cílem celé hry a všech barevných myšek je dostat se do středu hracího plánu k voňavému sýru, který je ohraničen žlutými poli. Hráči si v průběhu hry kladou do cesty kočky, které jejich myší kamarády přibrzdí.
V případě, že se hráč s cestou dostane až na okraj žlutého pole, kde již myšky začínají cítit vůni sýra a ta je dráždí v jejich malých nosních dírkách, smí protihráči položit kámen s kočkou dokonce tak, že navazuje přímo na jejich cestu. Soupeř pak musí obětovat jeden tah, aby kočku odlákal pryč a uvolnil si další cestu. Tak mohou ostatní hráči získat čas, který je potřeba, aby doběhli k cíli jako první. Samozřejmě lze tento krok u mladších hráčů vynechat, přesně jak je uvedeno v dodatku pravidel. Vyhrává hráč, který se jako první dostane jako k sýru a jeho myška se do něj může vítězně zakousnout.
Při partiích můžete využít i nějakých neobvyklých variant, které v pravidlech nejsou uvedené. Například my jsme místo myších závodů zkoušeli boje na kočku a myš. Jeden z hráčů si vezme všechny kameny kočky a hrací kostku (z jiné hry). Ostatní si rozdělí myšky a polovinu kamenů cesty dají do sáčku. Hráč s kočkou může při každém lichém čísle, které mu padne na kostce,umístit kočku na plán tak, aby ochránil sýr před myškami. Hra končívítězstvím myší v případě, že některá z myšek dorazí k sýru. V případě, že by došly hladovým potvůrkám herní kameny, takse stává vítězem kočka.
Druhá naše varianta je speciálně pro případ hry čtyř. Hráči zde mají za úkol seznámit myšky z různých děr a sýr v této hře nehraje roli. Ve hře tedy budou vždy dva partneři, kteří se snaží spojit své myší domečky, které jsou na hracím plánu vůči sobě diagonálně. Tuto variantu myších kamarádek by samozřejmě znepříjemňovali kočky jako v případě základní hry. Vyhrála by ta dvojice, které by se dříve podařilo propojit domečky dvou myšek.
Zpracování hry je podobně jako u předchozích her od Goki kvalitní. Dřevěné komponenty jsou všechny poctivě zabroušené a natřené tak, aby nebylo možné z nich snadno barvu odstranit. Navíc deska je z opravdu masivního kusu dřeva, stejně tak jednotlivé žetony mají tloušťku čtyři milimetry, takže je nelze obvyklým způsobem zničit. Ilustrace na kamenech jsou sice jednoduché, ale pěkné a zdá se, že se jejich kresba častým používáním nevytratí.
Ačkoliv je hra o pouhém stavění cestičky k sýru, díky kočičím kostičkám získává hra na soupeřivém náboji. Hráči se musí nejen snažit co nejdříve dostat svoji myšku do středu, ale především zablokovat protivníka, aby tam nebyl rychleji.
Myší závody jsou určeny především pro mladší hráče, ale u hry se zabaví i dospělí, kteří si mohou vymyslet svoje vlastní varianty. Především ale přinesou spoustu zábavy a interakce dětem, které myšky a kočičky mají obvykle rády. Zahrajte si s nimi i vy tak trochu na Toma a Jerryho.
Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.
+ dřevěné zpracování
+ téma
+ už pro děti od 6 let
+ vliv interakce
+ různé způsoby jak hru hrát
- velký vliv náhody