V tom domě straší, varovali nás dospělí a tvářili se při tom ohromně vážně. Jenže, když se za mým oknem objevila mluvící čarodějná kočka, slibující hledání pokladu, zapomněl jsem na strach. Vzbudil jsem rychle brášku i svého věrného pejska Čipa a vyrazili jsme společně k opuštěnému domu na sousední ulici. Tam už na nás čekali duchové.
Takovými duchy možná budou ve skutečnosti také autoři Antonin Boccara a Yves Hirschfeld. Tato dvojice připravila úpravu populární hry Mysterium, tentokrát pro ty nejmenší. Hra tak dostala do vínku titul Mysterium Kids: Poklad Kapitána Skřípa. Vznikla v laboratořích společnosti Libellud a nyní se dočkala české verze v podání ADC Blackfire.
Na víku standardně velké krabice vidíme strašidelný dům. Uvnitř na hráče čeká dvoudílný herní plán – ta první větší část nabízí obrázek domu s pěti očíslovanými pozicemi pro karty. Tu horní, menší část herního plánu, zase děti ozdobí žetonem měsíce. A připojením k té hlavní přidají strašidelnému domu také střechu. Potom už zbývá jen položit vedle plánu balíček karet a dílky pokladů. Jeden z hráčů na sebe vezme roli ducha, získá pět jeho žetonů a především tamburínu.
V každém kole se budou ostatní hráči snažit podle hluku uhodnout jednu z pěti karet a rozeznat ji od všech ostatních, které v tuto chvíli v domě hlučí. Na pokyn ducha (strašidelný zvuk Húúú) zavřou oči a zaposlouchají se do zvuků, které bude hráč v roli ducha provádět s pomocí tamburíny. Snaží se při tom taburínu, její části a také rytmus použít k tomu, aby ostatním přiblížil co nejvíce kartu, kterou napovídá.
Jakmile hráč znovu ukončí napovídání opětovným strašidelným zvukem, musí se shodnout všichni ostatní na jednom tipu – kartě, kterou si myslí, že duch naznačoval. Za správně tipnutý zvuk hráči dostanou část pokladu (horní žeton z hromádky), který si před sebe položí. V opačném případě nic nedostanou.
Ať už uspěli nebo ne, pokaždé posunou žeton měsíce o jedno pole doprava. Poté nahradí karty zadání za zbrusu nové, vymění se role ducha a duchařské snažení pokračuje novým kolem. V některém kole ale je třeba uhodnout rovnou dvě karty hluku, což naznačují symboly vedle žetonu měsíce pro aktuální kolo. Jakmile žeton měsíce dojde na poslední políčko stupnice, vychází slunce a duchovi došel čas. Hráči si poté vyhodnotí své snažení podle počtu získaných bodů a tabulky v pravidlech.
Mysterium Kids je variantou dospělejší a složitější hry, ale s pomocí jednoduchého mechanismu se dostává do své vlastní ligy. Využití bubínku jako jediného nástroje k nápovědám je současně bláznivé a geniální. Vytváří totiž naprosto nevídané situace a hlavně klade na hráče nároky pro využití fantazie a vynalézavosti. A to je chvíle, kterou u jiných deskových her prakticky nemáte možnost zažít.
Karet je hodně a kombinace pěti obrázků je zárukou naprosto unikátních kombinací v každém kole. A tím hra také nutí všechny účastníky k tomu, aby přicházeli neustále s novými nápady, jak zvuky odlišit tu správnou nápovědu od jiných.
Hra nabízí otočením horní části herního plánu dvě varianty – základní klidnou noc a poté také složitější bouřlivou noc. V takovém případě do balíčku pokladů přimíchají do nabídky další tři žetony pokladů. Na hráče čeká mnohem víc dvojitého hádání, což výrazně zvyšuje celkovou obtížnost a varianta má také svoji vlastní bodovací tabulku.
Další dobrou zprávou je herní doba. Ta se směstná do půl hodiny. Při tom je zábava lepší v nižších počtech hráčů, kdy si všichni častěji vyzkouší roli ducha.
Mysterium Kids je naprosto famózním dárkem pro všechny rodiny s dětmi, které mají v oblibě hádání témat na kartách. Takto nadšení z podobného typu hry jsme nebyli od doby, kdy jsme hráli Život na dlani. Ale Mysterium Kids zůstává nádherně přístupné dětem a to je to, co z něj pro nás dělá absolutní hit.
+ zpracování
+ variabilita
+ dvě obtížnosti
+ skvělé pro všechny, ale hlavně pro děti
+ opravdový zážitek