Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Na louce Po proudu – zurčení potůčku na stole

Kdysi dávno mi kobylky povídaly o dalších loukách, které se nachází jen kousek od té naší. Jenže to jsem byl ještě malý cvrček a bál jsem se vykouknout i za nejbližší pampelišku. Teď už ale znám dokonale celou louku, která je mým domovem. V tu chvíli jsem věděl, že nastal ten správný čas. A i když jsem o světě za posledním trsem naší trávy slyšel, přesto mi pohled z kopce vyrazil dech. Zelená se najednou proměnila na modrou. Zpěněná řeka v mých očích představovala nové dobrodružství.

A takové nové dobrodružství čeká i na hráče, kteří mají rádi populární karetní hru Na louce, která se dočkala rozšíření s podtitulem Po proudu. Vytvořil ho autor základního boxu, Klemens Kalicki, a ilustracemi celý obsah dozdobila Karolina Kijak. Hra vyšla v originálním znění v produkci firmy Rebel Studio a do češtiny se dostává zásluhou společnosti ADC Blackfire.

Nová krabice zůstává stále velká a čtvercová, jen je o poznání nižší, než základní box. Na víku se pak promenáduje spokojená vydra, zatímco po odklopení víka nás uvítá bzučením svých křídel vážka. Vzhledem ke zmiňovaným rozměrům překvapí asi všechny, že box obsahuje oboustrannou desku s řekou, která nabízí spoustu pozic na karty. Nesmí chybět samozřejmě karty pro naplnění říčního balíčku a její stojánek. Pro hráče jsou připravené figurky kajakáře, žetony vodní stezky a vodopáadu. Ale než se podíváme, jak se přesně použijí a jak ovlivní celou hru, tak si zopakujeme pravidla.

V deskové hře Na louce hráči dostanou žetony stezky, aby se mohli kochat přírodou, která se ukrývá mezi stébly trávy. Tyto žetony jsou špičaté a mohou s nimi aktivovat některou z dostupných možností. Hlavní je zisk jedné karty ze sloupce nebo řady, které pak vytváří takovou malou mapku louky před samotným účastníkem partie. Přidává do svých záznamů rostliny i zvířata a postupně si zaznamenává své úspěchy. Při tom hráči sbírají vítězné body za tyto karty, ale také získávají žetony cesty a díky nim kompletují také panorama okolní krajiny. K tomu ještě u táboráku obsazují pařezy, pokud splní jejich úkol. Postupně do hry přichází karty jiných úrovní, ale cíl je pořád stejný. Být hráčem s co největším počtem bodů, když je u konce i poslední kolo.

Základem všech nových zážitků je samozřejmě balíček vody, který přináší do hry nové krajiny, ale i pozorování (tedy květin či zvířat) a objevů. Tyto nové karty jsou ale velmi úzce svázané s novou herní deskou, kterou použijí hráči jako přídavek k základnímu plánu. Musí si nejdříve zvolit obtížnost sjíždění řeky a na začátek vodního toku postavit kajakáře své barvy.

Za získané karty, které připojí do svého deníčku, mohou hráči posunout svého kajakáře kupředu po vodní cestě. Při tom k jejich získávání mohou používat pouze ten svůj jeden nový akční žeton, který lze přikládat jen k této desce.

Posun po desce táboráků navíc řídí výměnu karet v řece. Hráčům se tak dvakrát vymění nabídka, ze které mohou získávat přírůstky do svého pozorování. Ale to je pouze okolí řeky, protože to důležité se děje také na hladině, kde se snaží kajakář dostat dál a dál po proudu. Čím dál na vlnící se modři dorazí, tím více svému majiteli přinese na závěr partie.

Už jsme zmínili, že na výběr jsou dvě strany plánu. Jedna se jmenuje Líná řeka a druhá Divoké peřeje. Na každé teče voda úplně jinak a jsou také plné jiných políček a akcí. Ačkoliv ty rozdíly mezi oběma plány nejsou nijak dramatické, přesto ty drobné úpravy a způsoby, jak ovlivňuje řeka celou partii, jsou příjemným čerstvým větrem do taktických snah.

S bouřlivou vodou se přiřítí na hráče také nové žetony mola a stanů, které mají nejrůznější pozitivní dopady na hráče. Ti se budou snažit dosáhnout políček, která jim k molu či tábořišti poskytnou přístup.

Je dobré vidět, že i když rozšíření přidává hromadu komponent a nové možnosti, nenatahuje nijak extrémně herní dobu. Ta se pohybuje obvykle někde na hraně 75 až 90 minut. Počet hráčů při tom zůstává limitován na čtyři, což je také nejspíš důvod, proč se hra zbytečně neprodlužuje. V pravidlech je zachovaná i varianta pro sólovou hru.

Rozšíření je krásně integrované do základní hry. Především ale výrazně vylepšuje původní hru a to do té míry, že si těžko po jeho vyzkoušení dokážete představit hru bez něj. Přidává nové cíle a spoustu zvažování, protože volby rozšiřuje o řeku a její dění. A to je právě důvod, proč je jeho dopad tak výrazný. Více míst a více možností je přesně to, co Na louce potřebovalo. Po proudu tak je rozšíření, které dělá z velmi dobré hry zábavu vynikající.

Recenze: Na louce Po proudu – zurčení potůčku na stole
Po proudu je rozšíření hry Na louce, které je přesně tím, co má rozšíření být. Nejsou tu jen nové karty, které byste přimíchali, ale jsou tu i nové mechanismy a s nimi dokonce i druhý herní plán. Hráči si v partii budou muset čas od času odskočit od pozorování louky do kajaku, budou sjíždět řeku a hledat nevídané objevy. Rozšíření zapadne do partie skvěle, jako by sem patřilo od začátku. Kdo tedy má základní hru Na louce rád, bude nadšen.
Klady:
+ oboustranný plán
+ nové možnosti
+ nemá negativní vliv na herní dobu
+ krásné zpracování ladí se základem
+ skvěle baví
Zápory:
= nic
Prozkoumávejte dál
Recenze: First Train to Nürnberg – postavte fungující železnici